Informacja ze sklepu

Ropienie oczu u psa



Ropiejące oczy u psa mogą być objawem alergii lub wielu groźnych chorób, takich jak jaskra czy zapalenie spojówek. W żadnym wypadku nie powinniśmy więc bagatelizować tego symptomu. Ropna wydzielina z oczu czworonoga to sygnał, by jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. Co oznacza  i jakie są najczęstsze przyczyny ropienia oczu u zwierząt?

Skąd ropa w psim oku?


Przyczyn ropienia psich oczu może być wiele, począwszy od tych prozaicznych po te bardzo groźne. Ropna wydzielina może pojawić się na skutek uszkodzeń mechanicznych, na przykład, gdy do oka dostanie się jakieś ciało obce, rzęsa albo paproch. Problem pojawia się także, kiedy nasz pupil długo przebywał w zakurzonym miejscu, spacerował po pylącej trawie lub pływał w brudnej wodzie.

Niestety może się okazać, że ropienie oczu jest symptomem znacznie poważniejszej choroby. Zawsze powinniśmy uważnie obserwować pupila. Jeśli domowe metody leczenia, tzn. przemywanie oczu ciepłą, przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej, nie przyniosą spodziewanego skutku w ciągu doby, to konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Choroby oczu u psa


Jednym z najczęstszych schorzeń oczu u psów jest zapalenie spojówek. Rozpoznaje się je po wodnistej wydzielinie oraz żółto-zielonej ropie wypływającej się z oka. Przyczyn zapalenia może być wiele, począwszy od alergii, urazów mechanicznych, obecności ciał obcych, wad wrodzonych, nadmiernej suchości oczu, a na nowotworze skończywszy. Do innych symptomów zapalenia spojówek zalicza się mrużenie oczu, zaczerwienienie gałki ocznej oraz pocieranie oczu łapami. Leczenie zapalenia spojówek rozpoczyna się od ustalenia źródła problemu. W zależności od przyczyny lekarz może zalecić podawanie antybiotyków, leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych, a nawet zabieg chirurgiczny.

Inną przyczyną ropienia może być tzw. syndrom suchego oka. Do schorzenia dochodzi, gdy gruczoły nie produkują wystarczającej ilości łez do naturalnego nawilżenia i oczyszczenia oka. Rozwój syndromu i brak leczenia może doprowadzić do powstania groźnych zakażeń i bolesnych zapaleń. Przed rozpoczęciem leczenia weterynarz musi określić stadium choroby, dopiero potem przepisuje odpowiednie antybiotyki oraz leki wzmacniające odporność.

Do poważnych chorób zalicza się także grudkowate zapalenie trzeciej powieki. Jest to poważna infekcja wirusowa, dotykające najczęściej młode psy, w okresie wzrostu. Objawami są zaczerwienienie oka oraz ropna wydzielina. Brak leczenia powoduje cofanie się oka w głąb oczodołu, które  w pewnym stadium może być nieodwracalne.

Jak aplikować psu krople do oczu?


Leczenie wszystkich wymienionych powyżej chorób zwykle opiera się na użyciu specjalnych kropli do oczu. Ich aplikacja jest dosyć prosta, warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, przed zakropieniem lekarstwa powinniśmy przemyć oczy zwierzaka ciepłą, przegotowaną wodą. Najlepiej użyć do tego płatka kosmetycznego, zwykła wata może się strzępić, a przecież nie chcemy, by jej fragmenty pozostały w oku pupila. Kiedy to mamy już za sobą, unosimy lekko głowę psa i odchylamy ją do tyłu. Krople aplikujemy w górnej części oka. Następnie delikatnie zamykamy oko zwierzaka i masujemy powiekę, tak aby rozprowadzić płyn po całości gałki.

Rasy psów podatne na choroby oczu


Warto pamiętać, że niektóre rasy psów są bardziej niż inne podatne na choroby i urazy oczu. Chodzi tu przede wszystkim o zwierzaki o płaskiej kufie, czyli boksery, mopsy, pekińczyki oraz buldogi. Płaski pysk oznacza, że oczodoły czworonogów też są odpowiednio płytsze, a oczy bardziej wyłupiaste. Urazy i choroby narządu wzroku mogą być też spowodowane zbyt długą sierścią, która dostaje się do oczu i podrażnia je.

Jak zapobiegać chorobom oczu u psa?


By nie narażać pupila na choroby i bolesne podrażnienia oczu, najlepiej już zawczasu wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Każdego dnia warto przyjrzeć się uważnie oczom czworonoga, sprawdzić czy nie zalegają w nich śpiochy, nie są zaczerwienione albo czy nie pojawiła się jakaś podejrzana wydzielina. Jeśli nasz ulubieniec należy do grupy psów podatnych na schorzenia oczu, powinniśmy szczególnie dbać o ich higienę i przemywać je specjalnymi preparatami lub naparem ze świetlika. Pamiętajmy też o systematycznym przycinaniu zbyt długiej sierści w okolicach oczu psa.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI OCZU PSA ↓



Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie