Informacja ze sklepu

Dlaczego pies wygryza sobie sierść?



Pies może drapać się, lizać, a nawet chwytać w zęby swą własną sierść. Żadne z tych zachowań nie powinno wzbudzać naszego niepokoju, jeśli milusińskiemu przytrafia się sporadycznie. Zdecydowanie gorzej jest, gdy wybryki takie stają się częste, a nawet kompulsywne. Wówczas tych z pozoru niewinnych czynności nie powinniśmy bagatelizować – świadczyć mogą one o poważnych problemach ze zdrowiem.

Kiedy zachowanie psiaka powinno nas zaniepokoić?


Nie ma nic dziwnego w tym, że zwierzak od czasu do czasu liże się, drapie czy gryzie. Jeśli jednak robi to często, a na skórze jego zaobserwować możemy niepokojące zmiany, z dolegliwością taką zwrócić powinniśmy się do weterynarza. Natrętne gryzienie się, ale i drapanie doprowadzać może do powstawania tzw. hot spotów, czyli ostrych, sączących się zapaleń skóry. Dodatkowo pies raz podrażnionego miejsca, z reguły nie zostawia w spokoju – rany takie szybko powiększają się i są coraz bardziej bolesne. Najczęściej ślady samookaleczenia odnaleźć możemy na psich biodrach i klatce piersiowej, choć oczywiście zwierzak jest w stanie zafundować je sobie wszędzie tam, gdzie tylko sięgną jego zęby. Jeśli więc wydaje nam się, że pupil nasz gryzie się nieco zbyt często, dokonajmy wnikliwego przeglądu jego sierści. Ślady pozostawione na skórze mogą potwierdzić przypuszczenia, że ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego.

Alergie  – najczęstsze powody psich problemów skórnych


Psy często wygryzają sobie sierść dlatego, że czują swędzenie. W wielu przypadkach bezpośrednią przyczyną tych trudnych do zniesienia doznań są alergie pokarmowe bądź uczulenia na mieszkające w sierści pasożyty. Walka z tymi ostatnimi, zwłaszcza zaś z pchłami i kleszczami wydaje się sprawą stosunkowo prostą. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które szybko i sprawnie zwalczą niechcianych przybyszy. Wybrać możemy tu krople typu spot on, tabletki, spraye czy specjalne obroże. W przypadku pcheł, ale i roztoczy pamiętać musimy również i o tym, by dokładnie wyczyścić całe psie otoczenie. Porządki objąć muszą pranie psiego posłania, czyszczeniu mebli i dywanów.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓



Drugim najczęstszym powodem mało przyjemnych problemów skórnych są alergie pokarmowe. Oczywiście, naszego psa uczulać może też wiele innych czynników, w tym m.in. pyłki, pleśń, substancje chemiczne zawarte w stosowanych w domu detergentach lub psich mydłach czy szamponach, a nawet niektóre rośliny i leki. Zanim jednak zaczniemy szukać zbyt daleko, bliżej przyjrzyjmy się kwestii jedzenia. Nie tylko ludzie coraz częściej nadwrażliwi są na rozmaite pokarmy, dolegliwości te dotykają również domowe czworonogi. Naszym pupilom często nie służy mięso wołowe bądź drobiowe, mleko i skrobia, na cenzurowanym są też konserwanty i sztuczne dodatki.[1] Szukając diety eliminującej alergeny, sięgnąć możemy po specjalne karmy hipoalergiczne.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA PSA



Nuda i lęk separacyjny, a kompulsywne wygryzanie sierści u psa


Za nawykiem wygryzania sierści stać mogą nie tylko zdrowotne, ale i behawioralne problemy. Pies spędzający wiele czasu sam w domu, pozbawiony odpowiedniej dozy stymulacji i uwagi, podgryzanie uznać może za świetny sposób na zabijanie czasu. Przed wyjście do pracy milusińskiemu zafundować powinniśmy więc długi spacer doprawiony porządną szczyptą zabawy. Rozmaite zabawki, szczególnie te nadające się do żucia, też okazać mogą się całkiem pomocne.

Z lękiem separacyjnym nieco trudniej będzie nam się uporać niż ze zwykłą nudą. Często zdarza się, że psiak źle znoszący samotność, z upodobaniem oddaje się różnym kompulsywnym zajęciom, w tym też wygryzaniu sierści. Na zwierzaka uspokajająco działać może włączony telewizor bądź koszulka czy koc przesiąknięty naszym zapachem. Dobrze jest też cichaczem, a nawet ukradkiem opuszczać mieszkanie i separować psa od siebie, gdy jesteśmy w domu. Pupil nasz musi nauczyć się być sam, a to zajmie mu z pewnością trochę czasu. By zapobiec kolejnym obrażeniom, sięgnąć możemy po przygotowany z myślą o psach spray o gorzkim smaku. Ten działa podobnie jak  zapobiegający obgryzaniu paznokci lakier dla dzieci. Nieprzyjemny posmak w pysku pomaga porzucić gryzienie.

↓ ZABAWKI DLA PSA ↓




[1]https://www.vetopedia.pl/article180-1-Zywienie_psa_z_alergia_pokarmowa.html
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl


« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie