Obecność czworonoga w mieszkaniu często jest nie tylko dobrze widoczna, ale też i bardzo wyczuwalna. Charakterystyczne zapachy są nierozerwalnie związane z psiakami. Czasami jednak woń pupila jest tak intensywna, że staje się nieprzyjemna i uciążliwa. Niestety, zapachem zwierzaka szybko przesiąkają domowe akcesoria – a zwłaszcza kanapy i dywany. Jak walczyć z nieprzyjemną psią wonią?
Dlaczego pies nieprzyjemnie pachnie?
Wielu właścicieli czworonogów z czasem przywyka do naturalnego zapachu pupila. Jeśli psiak mieszka z nami od dłuższego czasu, jego woń mogła stać się dla nas zupełnie niewyczuwalna. Z reguły problem pojawia się, dopiero gdy zapach zwierzaka przybiera na intensywności. W takiej sytuacji trzeba najpierw zastanowić się, czy pupil nie ma problemów zdrowotnych. Nieprzyjemna woń może być związana ze stanami zapalnymi skóry, infekcjami uszu lub chorobami zębów. Czasami psi zapach to po prostu sygnał, że nadeszła pora na kąpiel. Osadzający się na sierści brud w połączeniu z kurzem i piaskiem to na pewno niezbyt dobra mieszanka. Niektóre zwierzaki uwielbiają tarzać się we wszelkich nieczystościach, co może jeszcze potęgować problem.
↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA PSA ↓
A co, jeśli nasz pupil jest wypielęgnowany i czyściutki, a mimo to wyczuwalny jest jego charakterystyczny zapach? Przyczyną psiej woni jest najczęściej wydzielina gruczołów łojowych, która pokrywa skórę zwierzaków i tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną. Warto pamiętać, że nie wszystkie czworonogi pachną tak samo intensywnie. Więcej łoju produkuje np. skóra psiaków, które wyhodowane zostały do pracy w wodzie. Charakterystyczny zapach pupila jest najlepiej wyczuwalny po kąpieli lub deszczu, gdy warstwa sebum zostaje naruszona.
Jak wyeliminować psie zapachy z mieszkania?
Gdy psi zapach zaczynam nam przeszkadzać, powinniśmy zacząć niezwłocznie działać. Wbrew pozorom jedynym rozwiązaniem nie jest przyzwyczajenie się do niemiłej woni lub maskowanie jej za pomocą odświeżaczy powietrza. Nieprzyjemne zapachy najłatwiej wyeliminować przy pomocy specjalnych neutralizatorów. Zawarte w nich bakterie, mikroorganizmy i enzymy doskonale radzą sobie z woniami wydzielanymi przez zwierzaki domowe. Neutralizatory najczęściej występują w postaci sprayów, na ogół wystarczy więc jedynie spryskać nimi wybraną powierzchnię. Jeśli chcemy nie tylko pozbyć się niemiłej woni, ale też usunąć zabrudzenia po moczu czy kale, możemy sięgnąć po specjalne odplamiacze. Aby nasze mieszkanie zawsze pachniało świeżością, powinniśmy jak najczęściej je wietrzyć. Bardzo ważne jest też regularne sprzątanie. Warto systematycznie odkurzać i prać dywany oraz kanapy.
Można także spróbować zmienić nieco psią woń przy pomocy olejków eterycznych (np. geraniowego, lawendowego). Mają one nie tylko wspaniałe właściwości zapachowe, ale pomagają również odstraszyć kleszcze i pchły. Podobnie działają również obroże na bazie naturalnych olejków eterycznych.
Jak zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych psich zapachów?
Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie psiego zapachu jest odpowiednia pielęgnacja pupila. Nie można zapominać o regularnych kąpielach czworonoga, podczas których można wykorzystać specjalne szampony neutralizujące brzydkie wonie. Jeśli nasz psiak miał kontakt z wodą w trakcie spaceru, pamiętajmy, by jak najszybciej osuszyć go przy pomocy ręcznika. Równie istotna jest szczotkowanie podopiecznego i usuwanie psiej sierści z domowego otoczenia. Warto zadbać o zęby i uszy zwierzaka. Należy regularnie podawać psiakowi gryzaki, które usuną osad z jego zębów. Dobrze również zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia uszu. Czasami konieczna może być dodatkowo zmiana psiej diety.
↓ SZAMPONY DLA PSA ↓
Zapachem czworonoga szczególnie przesiąkają te miejsca, w których spędza on większość czasu. Jeśli więc nasz pupil jest typowym kanapowcem lub wielbicielem mięciutkich dywanów, to właśnie one najszybciej chłoną jego woń. Z tego względu warto zachęcać podopiecznego do wypoczynku na własnym legowisku. Innym rozwiązaniem jest zakup dla zwierzaka kocyka, który z powodzeniem możemy rozłożyć wszędzie tam, gdzie lubi wylegiwać się nasz podopieczny. Kocyk lub legowisko można zawsze z łatwością wyprać, co skutecznie ograniczy występowanie nieprzyjemnych psich zapachów w mieszkaniu.
↓ PREPARATY USUWAJĄCE NIEPRZYJEMNE ZAPACHY PSA ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl