Nasz sklep internetowy stosuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas przeglądania serwisu i korzystania z usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Więcej informacji czytaj. zamknij
Informacja ze sklepu

Alergia u psa



Alergia to prawdziwa zmora naszych czasów. Z jej powodu coraz częściej cierpią nie tylko ludzie, ale również czworonogi. Uczulone psiaki muszą zmagać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a na dodatek dzielnie znosić różne ograniczenia w diecie i codziennych aktywnościach. W jaki sposób możemy pomóc czworonożnym alergikom? Jak opiekować się uczulonym pupilem?


Co najczęściej uczula psy?


Alergia rozwija się w wyniku nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego, który w nieszkodliwych substancjach rozpoznaje zagrożenie. Wyróżnić można kilka typów alergii, m.in. wziewną, kontaktową, pokarmową. Lista potencjalnych alergenów jest niezwykle długa, chociaż zwierzaki zazwyczaj uczulają substancje, które powszechnie występują w ich otoczeniu. Często przyczyną dolegliwości są składniki pożywienia. Wiele czworonogów uczulonych jest na zboża – a zwłaszcza na kukurydzę. Winowajcami są niejednokrotnie białka zawarte w mięsie, m.in. kurczaku, rybach, wołowinie. Niektórzy podopieczni nie tolerują też mleka i jaj.

↓ HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA ↓



Nie zawsze jednak przyczyną alergii jest pokarm. Psiaki mogą zmagać się również z alergią wziewną lub kontaktową. Wiosną i jesienią kłopotliwe bywają pyłki traw i drzew. Także roztocza kurzu domowego mogą wywołać u czworonogów alergię. Czasami uczulają składniki kosmetyków lub materiały, z których wykonane zostały psie akcesoria.

↓ HIPOALERGICZNE SZAMPONY DLA PSA ↓



Specyficznym problemem naszych czworonogów jest alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). W tym wypadku uczulenie wywołuje ślina insektów. Dominującym objawem APZS jest uporczywy świąd, który wywołuje u zwierzaków silny niepokój.

Warto wiedzieć, że podłoże alergii może być również genetyczne. Niekiedy psiaki cierpią więc z powodu atopowego zapalenia skóry. Choroba ujawnia się już we wczesnej młodości i ma charakter przewlekły.

Objawy alergii u psa


Symptomy alergii są na tyle zróżnicowane, że postawienie prawidłowej diagnozy często nastręcza sporych trudności. Większość czworonożnych alergików zmaga się z dotkliwym świądem, który skłania do nieustannego drapania się. Zwierzaki mogą też zacząć wygryzać lub intensywnie wylizywać swoją sierść. Czasami na skórze uczulonych psiaków widoczne są zmiany zapalne. Alergia wziewna wiążę się zazwyczaj z trudnościami w oddychaniu, kichaniem, zapaleniem spojówek. Z kolei w przypadku uczulenia na pokarm pupil może cierpieć z powodu problemów trawiennych, biegunek czy wymiotów.


Jak rozpoznać, co uczula psa?


Rozwikłanie zagadki psiej alergii to często praca iście detektywistyczna. Trzeba wszak wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, a potem dokładnie obserwować ulubieńca. Pewną wskazówką jest zawsze moment pojawienia się pierwszych objawów i częstotliwość ich występowania. Alergie na pyłki zwykle posiadają charakterystyczny wzorzec sezonowy. Jeśli zaś czworonóg jest uczulony na szampon lub środek przeciwpchelny, symptomy będą pojawiać się niebawem po jego zastosowaniu. W przypadku alergii pokarmowej, aby wykryć, co tak naprawdę uczula psiaka, trzeba zazwyczaj zastosować diagnostyczną dietę eliminacyjną. Dopiero kolejno wykluczając poszczególne składniki z diety czworonoga, można stwierdzić, czego nie toleruje nasz pupil.


Jak walczyć z alergią u psa?


W przypadku alergii bardzo istotne jest, aby zwierzak znajdował się pod stałą opieką weterynarza. Niekiedy lekarz może zalecić stosowanie leków łagodzących świąd. Podstawą walki z alergią jest jednak unikanie ekspozycji na czynniki uczulające. Czy oznacza to konieczność odizolowania psiaka od środowiska? W żadnym wypadku – czworonóg powinien prowadzić w miarę normalne życie. W przypadku alergii pokarmowej istotne jest zastosowanie diety hipoalergicznej. Niezwykle przydatna może okazać się wtedy specjalna karma. Dobrze sprawdzą się pokarmy, które zawierają tylko jeden rodzaj białka. Warto sięgnąć po produkty bezglutenowe lub oparte na składnikach, które nie są powszechnie stosowane w karmach (np. strusina, konina). Dobroczynny wpływ na zdrowie psich alergików mają też produkty hydrolizowane. Co zrobić, jeśli jednak przyczyną kłopotów naszego pupila nie jest pokarm? Należy pamiętać o stosowanie kosmetyków hipoalergicznych i akcesoriów wykonanych z nieuczulających zwierzaka materiałów. Z powodzeniem można używać np. preparaty oparte na bazie naturalnych substancji. Bardzo ważne jest też zadbanie o odpowiednią profilaktykę przeciwpasożytniczą, która może uchronić podopiecznego przed przykrymi konsekwencjami alergicznego pchlego zapalenia skóry. W sezonie pylenia warto zaś unikać długich spacerów po łąkach i parkach – lepiej wybrać inne, równie interesujące dla zwierzaka tereny.

↓ KARMY DLA PSÓW Z ALERGIAMI POKARMOWYMI ↓

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.