Informacja ze sklepu

Czy psu należy zmieniać rodzaj karmy?



Urozmaicona dieta pozwala nie tylko w pełni zaspokoić potrzeby organizmu, ale też dostarczyć wielu wrażeń smakowych. Nie bez powodu właściciele czworonogów często zastanawiają się więc, czy ich pupil powinien być karmiony cały czas tym samym pożywieniem. Czy odpowiednio zbilansowany pokarm to wszystko, czego potrzebuje nasz ulubieniec? A może warto jednak zadbać o to, by psia dieta nie była monotonna?

Kiedy potrzebna jest zmiana psiej karmy?


Życie naszego pupila podlega ciągłym zmianom. Jeszcze niedawno był on rozbrykanym szczeniakiem, a dziś jest już statecznym czworonogiem. Bywa też, że zwierzak z wiekiem musi ograniczyć dawną aktywność, a przewlekłe choroby utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego nierzadko zmiany w psiej diecie są po prostu koniecznością. Karma musi być bowiem precyzyjnie dopasowana do wieku, stanu zdrowia i aktywności czworonoga. Niektóre pokarmy mogą skutecznie wspomóc leczenie, rekonwalescencję po chorobie lub wpłynąć na rozwój muskulatury u psów pracujących. Specjalnego żywienia wymagają też suczki w okresie ciąży i laktacji. Zasada jest więc prosta – zmiany w życiu zwierzaka powinny iść w parze ze zmianą pożywienia.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
 


Nowej karmy trzeba poszukać także, gdy pies zmaga się z alergią pokarmową. Czworonogi najczęściej uczulają białka powszechnie występujące w pokarmach (m.in. zbóż, jaj, mleka, drobiu). W przypadku uczulenia niezbędna jest wymiana karmy na taką, która pozbawiona jest alergenu.

Warto pamiętać, że nawet odpowiednio zbilansowane wysokiej jakości pokarmy odrobinę różnią się między sobą. W niektórych z nich znajdziemy zioła stymulujące odporność lub trawienie, a w innych substancje wspomagające stawy. Wykorzystanie różnych źródeł białka powoduje, że inny jest też profil aminokwasowy poszczególnych pokarmów. Okresowa zmiana karmy może zatem pomóc uzupełnić dietę czworonoga o niezbędne substancje, a także wzbogacić ją w cenne dodatki.

Modyfikacje w menu są często ważnym elementem terapii psich zachowań. Zmiany w proporcjach węglowodanów i białek mogą być konieczne, aby efektywnie walczyć z lękiem, agresją czy nadpobudliwością u czworonoga.

Niekiedy organizm psiaka sam wysyła sygnały, że potrzebuje zmian. Jeśli u czworonoga pojawiają się problemy trawienne, cierpi on z powodu biegunek lub zaparć, a na dodatek pogorszył się stan jego skóry i sierści, może to oznaczać, że dotychczasowa karma nie spełnia jego wymagań.

Zalety okresowych zmian w diecie psa


Zaspokojenie potrzeb psiego organizmu to jedno, ale jedzenie to dużo więcej niż tylko przyjmowanie niezbędnych do przeżycia składników – to także potężne źródło stymulacji polisensorycznej. Pożywienie powinno pobudzać wszystkie zmysły naszego pupila. Nie jest to możliwe, jeśli zwierzak otrzymuje cały czas tę samą karmę. Wraz ze zmianą pokarmu w życiu psa pojawiają się nowe smaki i zapachy. Również inna tekstura i kształt pożywienia skutecznie pobudzają mózg czworonoga. Rotacja pokarmów doskonale zapobiega nudzie i monotonii, a na dodatek uczy psa akceptowania różnorodnego jedzenia.

Kiedy nie należy dokonywać zmian w psim menu?


Zdarza się, że wybrany pokarm okazuje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dzięki karmie udaje się zahamować niektóre objawy chorobowe, a także poprawić samopoczucie i wygląd zwierzaka. Jeżeli karma ma wyraźny pozytywny wpływ na naszego pupila, nie ma żadnego powodu, by z niej rezygnować. Podobnie należy unikać modyfikacji w diecie, jeśli psiak ma bardzo wrażliwy przewód pokarmowy lub cierpi z powodu nietolerancji pokarmowej – starannie opracowana monodieta to wtedy zazwyczaj najlepsze rozwiązanie. Zmiany w takich sytuacjach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak prawidłowo modyfikować dietę psa?


Zmian w psim menu nigdy nie należy wprowadzać z dnia na dzień. Organizm zwierzaka potrzebuje trochę czasu, by przyzwyczaić się do żywieniowych nowości. Najlepiej więc stopniowo modyfikować dietę pupila. W praktyce warto zacząć od mieszania dotychczasowego pożywienia z nowym. Z każdym dniem zmianie ulegać powinny proporcje pokarmów – psiakowi oferujemy coraz więcej nowego, a coraz mniej starego, aż dojdziemy do momentu, gdy całkowicie wyeliminujemy dotychczasowe pożywienie. Z modyfikacjami w diecie zwierzaka lepiej jednak nie przesadzać – nie ma potrzeby przeprowadzać ich częściej niż co kilka miesięcy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by regularnie wzbogacać dietę czworonoga jakimiś pysznymi, zdrowymi przekąskami.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie