Mogłoby się wydawać, że króliki są jednymi z mniej wymagających zwierząt domowych, którym do szczęścia wystarczy tylko sterta siana i świeżej zieleniny. Nic bardziej mylnego. Jadłospis pupila należy opracować bardzo starannie, w oparciu o wiedzę o jego specyficznych potrzebach żywieniowych. Co zatem powinno być podstawą króliczej diety? Jaki pokarm dla królika wybrać?
Karmienie królików domowych
Za większość chorób i dolegliwości, z którymi zmagają się nasi uszaci podopieczni, odpowiedzialna jest nieprawidłowa i niepełnowartościowa dieta. Skuszeni obietnicami producentów, kupujemy niezdrowe karmy oraz nafaszerowane cukrem smakołyki, które wyrządzają zwierzakom więcej szkody niż pożytku. To jasne, że robimy to w dobrej wierze, by dogodzić pupilowi i sprawić mu przyjemność. Niestety zapominamy w tym wszystkim o jego prawdziwych potrzebach. A nierzadko brakuje nam także wiedzy o tym, jak funkcjonuje układ trawienny królika i jakiego rodzaju pokarm mógłby wspomóc jego pracę.
Pamiętajmy, że właściwa dieta, to dieta naturalna i odzwierciedlająca jadłospis królików żyjących na wolności. Warto wiedzieć, że króliczy przewód pokarmowy działa prawidłowo tylko wtedy, gdy zawarta w nim treść przesuwana jest przez kolejne porcje jedzenia. Aby wszystko funkcjonowało, jak trzeba zwierzak powinien pobierać pokarm nawet kilkanaście razy dziennie. Dzikie króliki doskonale zdają sonie z tego sprawę. Żywią się gównie trawą, warzywami, liśćmi i gałązkami drzew, a wiec jedzeniem niskokalorycznym i bogatym w błonnik, które pobudza układ trawienny do pracy. Dokładnie tak samo powinny odżywiać się króliki mieszkające w naszych domach.
Podstawowy składnik diety królika
Podstawowym elementem króliczej diety, a zarazem głównym źródłem błonnika, jest siano. Zwierzak powinien mieć do niego stały dostęp przez cały czas, tak aby mógł je do woli skubać i podgryzać. Dlaczego siano jest tak ważne? Otóż zawarte w nim włókno roślinne nawilża treść pokarmową i pobudza naturalną perystaltykę jelit. To dzięki błonnikowi przewód pokarmowy zwierzaka nie korkuje się i nie zapycha treścią.
↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓
Chrupanie siana pełni jeszcze jedną funkcję. Otóż podgryzanie twardych łodyżek powoduje ścieranie się króliczych zębów. Pamiętajmy, że zęby zwierzaka rosną nieustannie przez całe jego życie. Jeśli więc królik nie ma na czym ich zetrzeć, zęby mogą przerastać i sprawiać ból podczas jedzenia, a z czasem całkiem uniemożliwiać pobieranie pokarmu.
Siano dla królika musi być przede wszystkim świeże i suche. Zawilgocone lub spleśniałe siano może poważnie zaszkodzić pupilowi. Od czasu do czasu warto urozmaicać taki posiłek dodając do siana zioła lub gałązki jabłoni czy wierzby.
Jakim granulatem karmić królika?
Jak już sobie powiedzieliśmy, siano jest nieodzownym składnikiem diety królika, ale bynajmniej nie jedynym. W jadłospisie pupila nie może zabraknąć również dobrego granulatu. Karmę tego rodzaju wytwarza się ze sprasowanych i przetworzonych fragmentów roślin, a więc siana, rozmaitych ziół, ziaren i otrębów. Porządny granulat jest źródłem wszystkich niezbędnych składników odżywczych, takich jak błonnik, białko, witaminy oraz minerały. Oczywiście nie podajemy go w takich ilościach, jak sianka. Granulat jest dużo bardziej kaloryczny, powinniśmy zatem ograniczać pupilowi dostęp do niego i podawać od 2 do 3 razy dziennie w małych dawkach.
↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓
Czym jeszcze można karmić królika?
W króliczym menu powinny znaleźć się również świeże warzywa i zielenina, które dostarczą mu wielu cennych witamin i mikroelementów. Zwierzakom możemy podawać niskokaloryczne rośliny zielone i liściaste, pamiętajmy jednak, by uprzednio umyć je i dokładnie osuszyć. Uważajmy tylko na szpinak, jarmuż i fasolę, ponieważ te produkty często wywołują u królików niestrawność. Wszystkie produkty, które podajemy pupilowi powinny pochodzić ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Musimy mieć pewność, że warzywa nie były pryskane lub skażone szkodliwymi środkami chemicznymi.
↓ POKARM DLA KRÓLIKA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl