Spory dotyczące tego, czy psa żywić ugotowanym w domu pożywieniem, czy też zakupioną w sklepie karmą nie są tak proste do rozstrzygnięcia. Nasz czworonożny pupil przede wszystkim powinien posilać się zdrowo. Wszystkie niezbędne składniki pokarmowe jest mu zaś w stanie zapewnić tylko odpowiednio zbilansowana dieta.
Dostępne w sklepach karmy nie zawsze pretendować mogą do miana zdrowych specjałów
Z obecnym na rynku psim jedzeniem sprawa wygląda tak, jak i z pożywieniem przygotowywanym dla ludzi. Nie wszystko to, co dostępne jest w hipermarketach, powinno lądować w żołądkach naszych bądź naszych ukochanych pupili. Śmieciowe jedzenie dla czworonogów zawiera bogatą listę podejrzanych dodatków i konserwantów. To armia sztucznych barwników, zapachów i wzmacniaczy smaku przemienić ma lichy pokarm w specjał zdatny do konsumpcji. Dodatkowo kiepskiej jakości pożywienie dla psów często obfituje też w zbyt duże ilości zbóż i glutenu oraz w mięso, w którym obecne są hormony. Karmiąc psa w ten sposób, raczej nie powinniśmy liczyć na to, że zachowa on dobrą kondycję i zdrowie.
Niebezpieczeństwa domowej psiej diety
Domowe jedzenie dla psa cieszy się coraz większą popularnością jako w pełni wartościowa alternatywa dla kiepskich karm komercyjnych. Faktem jest, że samodzielnie przygotowując posiłki, sięgać możemy po produkty naprawdę dobrej jakości. Dzięki temu mamy stuprocentową pewność, że do miski naszego zwierzaka trafia prawdziwe i naturalne pożywienie. Na tym jednak problem z gotowanym psim jedzeniem wcale się nie kończy.
Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Ilość ich ściśle zależna jest od wieku, wielkości, trybu życia i zdrowia naszego pupila. Nie bez przyczyny wysokiej jakości karmy dla psów występują w wielu różnych wariantach. Również samodzielnie komponując dietę czworonoga, pod uwagę powinniśmy wziąć jego specyficzne żywieniowe wymagania.
Wielu psich właścicieli wie, że głównym składnikiem diety czworonoga nie powinna być soja, pszenica czy kukurydza. Tak podstawowe rozeznanie nie wystarczy jednak, by ukochanemu zwierzakowi ugotować zdrowe specjały. Psy karmione domowym jedzeniem często cierpią na niedobór witamin i minerałów. Zanim więc przestawimy zwierzaka z karmy gotowej na gotowaną, wnikliwie zapoznajmy się z zasadami psiej dietetyki. Wiedzę uzupełnimy, wertując książki i dostępne w internecie materiały, przydatna z pewnością okaże się też konsultacja z dietetykiem zwierzęcym. Jeśli tylko świadomie i porządnie zabierzemy się do rzeczy, spożywanie domowego jedzenia psu z pewnością wyjdzie na zdrowie.
↓ WITAMINY DLA PSA ↓
O czym warto pamiętać, karmiąc psa domowym jedzeniem?
Przygotowywanie domowego jedzenia dla zwierzaka nieco przypomina restrykcyjną zdrowotną dietę. Specjalistyczne konsultacje lub internetowe zasoby mogą wyposażyć nas w sprawdzone przepisy. Zabierając się za ich realizację, pamiętajmy jednak o precyzji. Naszego psiaka przed żywieniowymi niedoborami uchroni tylko dokładne stosowanie zaleceń. Składniki powinniśmy więc starannie dobierać i odmierzać – dowolne ich pomijanie bądź zastępowanie może nie dać pożądanych rezultatów.
Karmiąc zwierzaka domowym jedzeniem, nie unikniemy stosowania dodatkowych suplementów. Te dobrane umiejętnie, a więc w konsultacji z weterynarzem, skutecznie zrównoważą dietę. Każdy pupil przynajmniej raz do roku powinien zaglądać do weterynaryjnej lecznicy na wizytę kontrolną. O regularnych konsultacjach pamiętajmy zwłaszcza wówczas, gdy dopiero zaczynamy przygodę z domowym jedzeniem. Te z pewnością pomogą nam sprawdzić, czy do miski zwierzaka trafia wszystko, czego mu potrzeba.
Domowe jedzenie kontra gotowa karma – co sprawdza się lepiej?
Niestety nie uda nam się zadowolić tych, którzy na koniec oczekiwali jasnej odpowiedzi, czy lepiej zwierzaka karmić gotowym, czy samodzielnie gotowanym jedzeniem. W obu przypadkach jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy pożywienie dla psa kupujemy, czy też sami je przygotowujemy, postawić powinniśmy na jakość. Jeśli wybieramy karmy komercyjne, kupujmy te, które poszczycić mogą się naprawdę porządnym składem. W tym przypadku możemy być pewni, że najtańsze dostępne na rynku propozycje nie są w stanie spełnić tego wymagania. Z kolei entuzjastów domowej kuchni ostrzegamy, że gotując, niekoniecznie wybieramy tańszą alternatywę. I w tym wypadku z jakości nie możemy rezygnować, sięgajmy więc po dobre produkty i odpowiednie suplementy oraz poświęćmy czas nie tylko na codzienne przygotowywanie posiłków, ale i na zgłębienie tematu oraz nieco częstsze kontrolne wizyty u weterynarza.
↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl