Każdy kociarz, który kąpał swego pupila wie, że nie jest to zadanie ani proste, ani przyjemne. Nasze domowe mruczki raczej nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi i o ile do szczotkowania sierści udaje się je jakoś przekonać, tak kąpieli większość kotów po prostu nie znosi. Zwierzaki bronią się zaciekle, nie szczędząc przy tym pazurów i gniewnych pomruków, a nawet podejmują próby brawurowych ucieczek. Czy możemy sobie tego jakoś zaoszczędzić? Jeśli nasz mruczek wyjątkowo nie przepada za kąpielami, warto sięgnąć po suchy szampon dla kota.
Dlaczego pielęgnacja kociej sierści jest tak ważna?
Każdy szanujący się mruczek potrafi sam zadbać o własne futro. Zwierzaki te każdego dnia poświęcają wiele czasu na staranne wyczyszczenie i wygładzanie swej sierści. Skrupulatne wylizywanie pozwala kotu usunąć z futra większość zabrudzeń oraz martwych włosów, pamiętamy jednak, że nawet największy koci czyścioch nie poradzi sobie ze wszystkim. To niebywałe zamiłowanie do czystości i higieny wcale nie oznacza, że pupil nie potrzebuje naszej pomocy. Wręcz przeciwnie.
Absolutną podstawą pielęgnacji pupila jest regularne wyczesywanie jego sierści. Szczotkując kota zapobiegamy powstawaniu kołtunów, filcowaniu i zlepianiu się futra. Ograniczamy także ilość włosów, które zwierzak połyka podczas wylizywania, a tym samym zapobiegamy powstawaniu tzw. kul włosowych, zalegających w jego przewodzie pokarmowym. Niezbędne są również kąpiele, przynajmniej raz na jakiś czas. Pamiętajmy, że pupil nie jest w stanie sam usunąć każdego zabrudzenia, a do niektórych partii ciała, na przykład grzbietu, ma utrudniony dostęp. Nie zapominajmy także, że kąpiel to skuteczna metoda walki z bakteriami i insektami, takimi jak pchły czy kleszcze.
Kiedy warto użyć suchego szamponu dla kota?
Plotka głosi, że istnieją koty, które wprost uwielbiają kąpiele, a harce w wodzie i pianie to dla nich prawdziwa frajda. Od czasu do czasu Internet obiegają nagrania zwierzaków, które nie tylko grzecznie znoszą kąpiel i szorowanie szamponem, ale zdają się także świetnie przy tym bawić. Niestety takich mruczków nie ma zbyt wiele. Zdecydowana większość kotów nie przepada za wodą, a w kąpieli zachowuje się jak podczas najokrutniejszych tortur. Walka z futrzakiem nigdy nie kończy się dobrze. Kot wychodzi z niej mocno zestresowany i wystraszony, a my porządnie podrapani. Jeżeli pupil zdecydowanie nie toleruje kąpieli, lepiej zdecydować się na alternatywną metodę pielęgnacji, nie wymagającą użycia wody, czyli suchy szampon dla kota. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się kurzu i brudu z sierści pupila, a także usuniemy zalegające w niej martwe włosy.
Jak przygotować się do użycia suchego szamponu dla kota?
Suchy szampon dla kota to rozwiązanie praktyczne i dużo prostsze od zafundowania ulubieńcowi zwykłej kąpieli. Aplikacja preparatu nie sprawia większych trudności, dokładne instrukcje i wskazówki znajdziemy na ulotce, warto jednak odpowiednio się do tego przygotować. Po pierwsze, pamiętajmy, że nie każde pomieszczenie nadaje się do przeprowadzania kąpieli na sucho. Najlepiej wybrać się z tym do łazienki lub pomieszczenia gospodarczego, z którego kot nie będzie mógł nam uciec. Zwierzaka przytrzymujemy i usadzamy, tak aby mieć dostęp do wszystkich miejsc na jego ciele. Jeśli nie jesteśmy pewni czy sami poradzimy sobie z kocim rozbójnikiem, możemy poprosić o pomoc kogoś, kto przytrzyma zwierzaka. Pamiętajmy jednak o tym, by nie stresować kota, jeśli raz się przestraszy to potem już nam tak łatwo nie zaufa. Dlatego aplikacje szamponu warto połączyć z pieszczotami i głaskaniem. Przez cały czas przemawiajmy do pupila cicho i łagodnie, by poczuł, że nic mu nie zagraża.
Sposób użycia suchego szamponu dla kota
Kiedy mamy już pod ręką kota oraz wszystkie niezbędne akcesoria, możemy w końcu przystąpić do dzieła. Zanim jednak zabierzemy się za nakładanie szamponu, powinniśmy dokładnie wyczesać pupila, by pozbyć się martwych włosów i rozplątać kołtuny. Pamiętajmy, by nigdy nie aplikować szamponu bezpośrednio na sierść kota. Preparat nanosimy najpierw na własne dłonie, rozcieramy i dopiero potem delikatnie rozprowadzamy po ciele zwierzaka, od głowy po ogon. W trudno dostępne miejsca wcieramy go samymi palcami, możemy także posłużyć się gąbką, koniecznie suchą, dzięki której precyzyjnie wyczyścimy koci pyszczek oraz okolice pod brodą. Na koniec powtórnie przeczesujemy kocie futerko, by usunąć z niego resztki szamponu.
Po wszystkim nie zapomnijmy nagrodzić pupila za cierpliwość i grzeczne zachowanie. Pieszczoty i smakołyk na pewno wynagrodzą mu jego fatygę.
↓ SUCHY SZAMPON DLA KOTA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl