Informacja ze sklepu

Żywienie kota alergika



Tak jak ludzie, koty też potrafią cierpieć na alergię. To nic przyjemnego, a bagatelizowanie problemu (poza utrudnianiem mruczkowi codziennego funkcjonowania), może doprowadzić także do groźnych powikłań. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek niepojące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Samodzielne ustalenie diety dla pupila z alergią może okazać się bardzo trudne, dlatego potrzebujemy pomocy specjalisty. Czasem samo ustalenie konkretnej substancji, która jest alergenem, potrafi zająć sporo czasu. Nie ma jednej formy alergii, każdy zwierzak reaguje inaczej i co innego wywołuje u niego nieprzyjemne objawy. Właściciele wszystkich mruczków z alergią muszą uzbroić się w cierpliwość i często przetestować kilka karm, zanim trafią na tę odpowiednią. Nie wolno jednak udawać, że z naszym ulubieńcem nic się nie dzieje. Alergie potrafią być naprawdę paskudne i należy jak najszybciej wyeliminować szkodliwe składniki z codziennej diety czworonoga.


Alergia pokarmowa u kota – objawy


Alergie dzielimy zasadniczo na dwie główne grupy. Pierwsza to alergia środowiskowa. Alergenami są wówczas grzyby, pyłki roślin, roztocza. Druga to alergia pokarmowa, która jest przedmiotem tego artykułu, ponieważ dieta jest w jej przypadku jedynym sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów. Czym taka alergia pokarmowa się charakteryzuje? U mruczka mogą wystąpić wymioty, biegunka, ale także liczne zmiany w okolicach pyszczka: świąd, wysypka, strupy, opuchlizna. Zdarza się również, że ten rodzaj alergii objawia się obustronnym zapaleniem uszu, warg, a nawet opuszek palcowych. Do łatwo rozpoznawalnych objawów należą też pokrzywka albo wręcz łysienie zwierzaka. Alergia pokarmowa może mieć przebieg łagodny, średni albo bardzo gwałtowny. Zdarzają się zaburzenia oddychania, pracy serca, ale też ogólne otępienie, senność, brak energii. Fakt, że alergia dotyczy przewodu pokarmowego nie oznacza, że nasz zwierzak nie będzie miał symptomów bardziej ogólnych, których z pożywieniem na początku w ogóle nie powiążemy (choć zdarza się to rzadziej). Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty. Potrafi być również tak, że mruczek ma dwa rodzaje alergii na raz: zarówno pokarmową, jak i środowiskową. Wówczas potrzebne jest podwójne uderzenie.

Alergia pokarmowa u kotów - przyczyny


Alergia pokarmowa może być wrodzona albo nabyta. Zdarza się, że mruczek przychodzi z nią na świat, ponieważ ją odziedziczył. Alergię mogą jednak także wywołać czynniki zewnętrze (lub nasilić jej objawy). Określane są jako objawy somatyczne i należą do nich stres, zarażenie pasożytami, ciąża, nagła zmiana w życiu kota albo obniżająca się drastycznie odporność. Koty rasowe są zazwyczaj bardziej podatne na alergię pokarmową, ale nie oznacza to, że koty nierasowe są od niej wolne. Alergia może dopaść każdego pupila. Najlepszym, choć nieco czasochłonnym sposobem, jest sporządzenie konkretnej listy substancji, które mogą uczulać mruczka i całkowite wyeliminowanie ich z diety.


Karmy dla kotów alergików


Nie ma jednej karmy dla kotów z alergią, która załatwiłaby wszystkie problemy. Każdy pupil jest przecież uczulony na odmienne substancje. Znajdziemy jednak na rynku wiele karm dla kocich alergików, które nie mają w swoim składzie większości tych składników, które uczulają najczęściej. Są to zdecydowanie karmy na dobry początek. Wiele zwierzaków doskonale sobie radzi na takowej diecie. Czego nie ma w składzie tego typu produktów? Po pierwsze, nie ma zbóż. To one są odpowiedzialne za większość alergii pokarmowych, a dokładniej białko roślinne w nich zawarte (dotyczy zwłaszcza kukurydzy, soi oraz pszenicy). Zamiast zbóż w składzie znajdziemy ryż, ziemniaki albo nawet siemię lniane. Po drugie – jajka. Po trzecie, konkretny rodzaj mięsa – przede wszystkim kurczak. Drób jest najbardziej uczulającym ze wszystkich mięs (choć zdarza się też alergia na wołowinę). W karmach dla alergików zostaje zastąpiony jagnięciną lub dziczyzną. Po czwarte – ryby. Tu już jest większy problem, bo karm bez ryb, ale także bez wszelkich olejów rybnych, jest o wiele mniej. Unikajmy nade wszystko łososia.

Zdarza się, że sama karmy dedykowana mruczkom z alergią nie wystarczy. Wówczas musimy zastosować dietę eliminacyjną, czyli czytać uważnie skład każdej karmy i sięgać po takie, które nie zawierają niebezpiecznych dla pupila składników. Czasami jest to niestety długi proces i po drodze możemy popełnić parę błędów (dopiero się uczymy, czego mruczek nie może jeść). Kiedy znajdziemy wreszcie produkt, który jest bezpieczny dla ulubieńca, powinniśmy przy nim pozostać. Nie wolno nam też z dnia na dzień przestawić kota na inną karmą. Należy ją wprowadzać stopniowo, bo nagła rewolucja żywieniowa może mu jeszcze bardziej zaszkodzić.

Ogólna zasada jest również taka, że musimy sięgać po karmy wysokiej jakości, najlepiej Premium i Super Premium. Nic nie uczula bardziej niż konserwanty, sztuczne barwniki i cała masa chemii, którą znajdziemy w produktach niskiej jakości. Zdarza się nawet, że zdrowy mruczek na diecie śmieciowej może stać się alergikiem. Dlatego podawajmy kochanemu zwierzakowi tylko to, co najlepsze i najbardziej wartościowe. Uważajmy również z przysmakami i zawsze uważnie czytajmy skład na opakowaniu. Alergię pokarmową wywołuje wiele rodzajów pokarmu, również składniki obecne w przekąskach.

↓ HIPOALERGICZNE KARMY DLA KOTA ↓
 


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie