Przestronna klatka to niezbędny element wyprawki dla każdej myszy. Gryzonie spędzają w niej znaczną część dnia, dlatego warto dobrze zastanowić się przed zakupem konkretnego sprzętu. Klatka powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna dla pupila, ale również odpowiednio duża. Myszy to drobne zwierzaki, ale za to bardzo żywe i pełne energii, potrzebują więc miejsca do biegania i zabawy. Zobaczmy, jakie klatki dla myszek mamy do wyboru.
Jaka powinna być klatka dla myszy?
Przed wyborem klatki dla myszek, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, ile gryzoni zamierzamy w niej hodować. Pamiętajmy, że myszy to zwierzaki przystosowane do życia w stadzie, są niezwykle towarzyskie i wyjątkowo źle znoszą samotność. Dlatego na początek warto kupić przynajmniej dwa osobniki, najlepiej samice, ponieważ rzadko dochodzi pomiędzy nimi do terytorialnych sporów. Jeżeli jednak wybieramy dwóch samców, to przewidziane dla nich lokum powinno być odpowiednio większe, tak aby panowie sobie nawzajem nie zawadzali. Z kolei nienajlepszym pomysłem jest łączenie myszek w pary, oczywiście o ile nie planujemy hodowli na większą skalę.
Warto dodać, że klatka dla myszek pełnić ma wiele funkcji. Musi być ona zatem na tyle przestronna, by pomieściły się w niej sypialnia, jadalnia oraz plac zabaw. Gryzonie są szalenie ruchliwe i uwielbiają zabawę, dlatego w klatce powinny znaleźć się sprzęty, takie jak kołowrotki, mostki, tunele, drabinki oraz huśtawki.
↓ WYPOSAŻENIE KLATKI CHOMIKA ↓
Metalowe klatki dla myszy
Klatki dla myszek wykonane z metalowych prętów to chyba najlepsze i najbardziej popularne rozwiązanie. Spód tego rodzaju kwater stanowi plastikowa, zdejmowana kuweta, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. W sklepach zoologicznych znajdziemy metalowe klatki sprzedawane w komplecie z całym niezbędnym wyposażeniem. W zależności od potrzeb możemy również rozbudowywać mysie lokum o kolejne elementy, na przykład drabinki lub tunele.
Metalowa kwatera dla myszek powinna być bezpieczna i szczelna, tak aby gryzonie nie wydostały się na zewnątrz. Dlatego odległość pomiędzy prętami klatki nie powinna wynosić więcej niż 0,5cm. Pamiętajmy, że myszy to sprytne i zwinne zwierzaki, które na pewno przecisną się pomiędzy szerzej rozstawionymi pręcikami.
Klatki dla myszy z plastiku
Jakiś czas temu na rynku pojawiły się klatki niemal całkowicie wykonane z tworzywa sztucznego. Są one niezwykle lekkie i łatwe w czyszczeniu, niestety nie mają tak dobrej wentylacji, jak metalowe kwatery. Plastikowe klatki dla myszek dostępne są w różnych wielkościach i rozmaitych wersjach kolorystycznych. Wiele z nich zostało już wyposażonych we wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak poidełka, kołowrotki, zjeżdżalnie czy tunele.
Wybierając klatkę tego rodzaju, zadbajmy o to, by nie była zabudowana całkowicie ze wszystkich stron. Przynajmniej jedna ścianka powinna być wykonana ze szczebelków, zapewniających lepszą wentylację i dopływ świeżego powietrza do wnętrza klatki.
Akwarium dla myszek
Niestety hodowanie większości gryzoni w akwariach to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Szklany zbiornik ma bardzo kiepską wentylacje, jest ciężki i trudno utrzymać w nim porządek. Mimo to wielu właścicieli decyduje się na urządzenie mysiej rezydencji właśnie w nim. Pamiętajmy jednak, że aby gryzoniom wygodnie mieszkało się w szklanej klatce, należy starannie dbać o jej czystość. Z uwagi na słabą wentylację powinniśmy dużo częściej wymieniać ściółkę, by nie dopuścić do niebezpiecznego podwyższenia stężenia amoniaku.
Co więcej akwarium nie powinno stać w miejscu mocno nasłonecznionym. Szyba wystawiona na działanie promieni świetlnych szybko się nagrzewa, przez co temperatura wewnątrz akwarium również gwałtownie wzrasta.
↓ KLATKI DLA MYSZEK ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl