Informacja ze sklepu

Chomik syryjski



Chomik syryjski to jeden z najpopularniejszych i najczęściej hodowanych w domach gryzoni. Są to zwierzaki wyjątkowo miłe i przyjazne, a przy odrobinie serca i cierpliwości, całkiem łatwo je oswoić. Każdy, kto planuje zakup tego uroczego gryzonia, powinien jednak dowiedzieć się o nim kilku rzeczy. Ta garść podstawowych informacji znacznie ułatwi opiekę nad pupilem i uprzyjemni życie pod jednym dachem.

Pochodzenie chomika syryjskiego


Ojczyzną chomika syryjskiego są pustynne i półpustynne tereny Azji Mniejszej. Pierwszego osobnika tego gatunku schwytał niejaki George Waterhouse, brytyjski zoolog, nieopodal miasta Aleppo w Syrii. Wkrótce potem gryzoń trafił do Muzeum Brytyjskiego w Londynie, gdzie przedstawiono go całemu światu. Nadano mu również łacińską nazwę cricetus auratus, czyli chomik złocisty.

Co ciekawe, kolejne chomiki syryjskie trafiły do Europy dopiero po stu latach, za pośrednictwem profesora Aharoni z Jeruzalem. W 1930 roku naukowiec wyruszył na syryjską pustynię z wyprawę badawczą w poszukiwaniu kolejnych osobników tego gatunku. Udało mu się schwytać samicę z młodymi, ale nie wszystkie przeżyły daleką drogę do Jeruzalem. Na szczęście nie zniweczyło to misji profesora Aharoni. Szybko okazało się, że chomiki rozmnażają się w zdumiewającym tempie i nim rok 1930 dobiegł końca gryzoni było już 300. Legenda głosi, że to od nich wywodzą się wszystkie chomiki syryjskie hodowane dziś na świecie. Wkrótce potem nadano im nową nazwę – mesocricetus auratus, czyli chomik złocisty średni.

↓ KLATKA DLA CHOMIKA SYRYJSKIEGO ↓
 


Wygład chomika syryjskiego


Spośród innych gatunków chomiki syryjskie wyróżniają się swoimi gabarytami. Są dosyć spore, ich ciało osiąga do 18cm długości i waży około 80-150g. Chomiki mają dosyć krótkie, ale silne nogi, przystosowane do biegania. Łapek gryzonia nie porasta sierść, przednie mają tylko 4 w pełni wykształcone palce (kciuk zredukowany do wyrostka), tylne zaś 5, w dodatku wyposażonych w zgrubienia na podeszwach umożliwiające wspinaczkę. Osobliwą cechą chomika są rozciągliwe torby policzkowe, w których zwierzaki przenoszą pokarm lub swoje młode. Oczy gryzoni są duże i wypukle, dzięki czemu dobrze widzą nocą, niestety słabiej w ciągu dnia. Bez wątpienia najlepiej rozwiniętym zmysłem chomika syryjskiego jest węch. Służy im on do rozpoznawania opiekunów oraz oceny jakości pokarmu. Chomiki mają także świetny słuch, a w orientacji pomagają im również długie wibrysy. Zęby gryzoni nie posiadają korzeni i rosną nieustannie przez całe życie. Dlatego zwierzaki muszą je systematycznie ścierać.

Umaszczenie chomika syryjskiego


Chomiki syryjskie żyjące na wolności mają krótką, gęstą sierść o złocistym odcieniu. Jednak wiele lat udomowienia i hodowlanych selekcji zaowocowało pojawieniem się wielu nowych odmian chomików syryjskich o różnokolorowym umaszczeniu. Obecnie najczęściej spotyka się gryzonie beżowe, kremowe, cynamonowe, popielate, łaciate oraz srebrne. Wyjątkowo popularne stały się chomiki angorskie, o pięknej, długiej i gładkiej sierści. Rzadkością nie jest również odmiana albinotyczna, z białą sierścią i czerwonymi oczami.

Tryb życia chomika syryjskiego


Chomiki syryjskie prowadzą aktywny, ale raczej nocny tryb życia. Lato w Syrii jest wyjątkowo upalne, dlatego chomiki przesypiają większość dnia i uaktywniają się po zmierzchu, gdy robi się nieco chłodniej. W swoich rozległych mieszkaniach chomiki spędzają także zimy. Kiedy temperatura spada poniżej 6°C gryzonie zapadają w sen zimowy, tzn. hibernację. Co ciekawe, zwierzaki te posiadają także zdolność do estywacji, czyli zapadania w sen letni. Robią, gdy temperatura przekracza 38°C.

Dzikie chomiki kopią bardzo rozległe nory z tunelami i całą siecią połączonych ze sobą komór. Mają tam osobne pomieszczenia na legowisko, toaletę oraz spiżarnię, w której potrafią zgromadzić nawet do kilkunastu kilogramów pokarmu. Pomimo, iż chomicze apartamenty są tak rozległe, to gryzonie zamieszkują je samotnie. Z natury nie są towarzyskie, a każdego obcego przedstawiciela swojego gatunku traktują jak intruza i wroga. W pary łączą się jedynie w okresie rozrodu. Z uwagi na to chomiki w naszych domach również powinny być trzymane pojedynczo.

Podstawy opieki nad chomikiem syryjskim


Chomiki syryjskie dosyć łatwo się oswajają, a ich hodowla nie sprawia większych kłopotów, niemniej jednak, jak wszystkie inne zwierzaki, również one mają swoje wymagania. Decydując się na chomika, powinniśmy przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie lokum.  Klatka dla gryzonia musi być duża, właściwie im większa tym lepsza, ponieważ chomiki syryjskie są wyjątkowo aktywne i potrzebują przestrzeni do ruchu.

Do niezbędnego wyposażenia klatki zalicza się domek, poidełko oraz miseczka na jedzenie. Nie powinno w niej zabraknąć także kołowrotka oraz tuneli, które sprawdzą się, jako imitacja prawdziwych chomiczych nor. Dno klatki obowiązkowo pokrywamy ściółką, mogą to by trociny lub specjalne granulki pochłaniające wilgoć. Pamiętajmy tylko, by wymieniać je przynajmniej co 2-3dni.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI CHOMIKA SYRYJSKIEGO ↓


Żywienie chomika syryjskiego


Jadłospis dzikich chomików syryjskich jest bardzo urozmaicony, choć oczywiście zależy od pory roku. Gryzonie te są wszystkożerne, żywią się przede wszystkim nasionami i owocami, ale potrzebują także niewielkiej ilości białka zwierzęcego. Żywienie chomika zamieszkującego nasz dom powinno dokładnie przypominać ten naturalny jadłospis. Podstawowym składnikiem diety tych zwierzaków jest więc ziarno zbóż, a dodatkiem owoce i warzywa, takie jak marchew, jabłka, gruszki, banany, arbuzy, a także pomidory, ogórki oraz seler. Źródłem białka może być gotowane bez soli mięsi, żółty lub biały ser oraz owady, na przykład suszone larwy.

↓ POKARM DLA CHOMIKA SYRYJSKIEGO ↓



Nie zapominajmy także o podawaniu chomikowi pokarmu twardego, którego gryzienie pomoże mu w ścieraniu zębów. Doskonale w tej roli sprawdzą się gałązki drzew owocowych.

↓ KOSTKI DO ŚCIERANIA ZĘBÓW DLA CHOMIKA ↓



Chomik syryjski potrzebuje także stałego, nieograniczonego dostępu do wody. Powinna być ona zawsze czysta i chłodna, dlatego wymieniamy ją codziennie, nawet jeśli porcja z poprzedniego dnia nie została wypita.


Rozmnażanie chomików syryjskich


Jak już wspomniano chomiki syryjskie potrafią się szybko rozmnażać. Samice osiągają dojrzałość płciową już w wieku 30 dni, a ruja powtarza się u nich co 4-6 dni. Gryzonie łączą się w pary tylko na okres godów, a tuż po zalotach samica przegania partnera. Jeżeli samiec nie będzie miał dokąd uciec, samica może nawet zabić go w obronie młodych. Chcąc zatem utrzymać całą rodzinę przy życiu, powinniśmy zabrać samca z klatki przyszłej mamy tuż po jej zapłodnieniu. Ciąża chomika syryjskiego trwa około 20 dni, a miot liczy zwykle od 3 do 12 młodych. Maluchy przychodzą na świat nagie i ślepe, ale rosną szybko i już 3 dnia po narodzinach ich skóra zaczyna nabierać barw. Po dwóch tygodniach małe chomiki mają już krótką sierść i zaczynają otwierać oczy. Gdy skończą trzy tygodnie matka przestaje je karmić. Gryzonie są już samodzielne, dbają o swoją higienę i korzystają z miejsca wyznaczonego na toaletę. Pełną dojrzałość i docelową wielkość chomik osiąga w wieku trzech miesięcy.

Średnia długość życia chomika syryjskiego wynosi około 1,5 roku, ale zadbane gryzonie w niewoli mogą dożyć 3 a nawet 5 lat.

↓ AKCESORIA DLA CHOMIKA SYRYJSKIEGO ↓

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie