Wątroba to jeden z najważniejszych organów w całym organizmie. Pod jej kontrolą znajduje się m.in. metabolizm, detoksykacja, syntezowanie i magazynowanie wielu niezbędnych do życia substancji. Jeśli więc psia wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, cierpią na tym też inne narządy zwierzaka. Cennym wsparciem dla organizmu czworonoga może być wtedy odpowiednia dieta. Przy schorzeniach wątroby psiakom warto podawać specjalną karmą hepatic, która wspomoże terapię problemów zdrowotnych.
Choroby wątroby u psów
Wbrew pozorom schorzenia wątroby nie dotyczą jedynie psich seniorów, ale tak naprawdę stanowią zagrożenie dla czworonogów w każdym wieku. Przyczyną psich kłopotów bywają: niewłaściwa dieta, nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy przyjmowane przez długi czas leki. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia czworonogów są też chemikalia i substancje toksyczne, które mogą doprowadzić do zatrucia i niewydolności wątroby. Zwierzaki nierzadko zapadają również na choroby wywołane przez bakterie czy wirusy. Młode psiaki są szczególnie narażone na zakaźne zapalenie wątroby, czyli chorobę Rubartha, która miewa niekiedy ostry przebieg i może doprowadzić do powstania ognisk martwiczych. Z kolei bakterie bytujące w wilgotnym środowisku mogą wywołać u zwierzaka leptospirozę. Warto pamiętać, że przed chorobami zakaźnymi można skutecznie chronić pupila przy pomocy szczepień. Do uszkodzeń wątroby u psów może też dojść na skutek chorób odkleszczowych (np. babeszjozy) i zakażeń pasożytniczych. Czasami zaburzenia w funkcjonowaniu narządu są wypadkową innych przewlekłych chorób, np. cukrzycy. Nie można pominąć znaczenia predyspozycji rasowych i czynników genetycznych. Stan psiej wątroby powinni regularnie kontrolować właściciele wszystkich czworonogów, ale badania profilaktyczne są wyjątkowo ważne w przypadku dobermanów, yorkshire terrierów i zwierzaków w podeszłym wieku. Konsultacja weterynaryjna jest również niezbędna, jeśli u naszego podopiecznego występują biegunki, wybroczyny, gorączka, żółtaczka, apatia, senność czy zaburzenia neurologiczne.
↓ KARMY HEPATIC DLA PSÓW ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY ↓
Jak wspomagać pracę psiej wątroby?
Odpowiednia dieta odgrywa bardzo istotną rolę przy wszelkich schorzeniach wątroby. Chore psiaki potrzebują bowiem z jednej strony dużej dawki energii, z drugiej zaś – pożywienie nie może dodatkowo obciążać uszkodzonego narządu. Właśnie dlatego czworonogi, u których wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, muszą być żywione pokarmem lekkostrawnym, dobrze przyswajalnym, o obniżonej zawartości białka. W ich przypadku zapotrzebowanie na energię musi być w większym stopniu pokrywane przez węglowodany. Bardzo ważne jest również, by pożywienie odznaczało się wyjątkowymi walorami smakowymi, które zachęcą psiaka do jedzenia. Czworonogi zmagające się z chorobami wątroby powinny otrzymywać jednorazowo jedynie małe porcje pożywienia. Z tego względu warto serwować im pokarm przynajmniej 4 razy dziennie.
Czym wyróżniają się karmy hepatic dla psów?
Karmy weterynaryjne stanowią często cenne uzupełnienie terapii farmakologicznych. Nie inaczej jest w przypadku psiaków z chorą wątrobą. Pokarmy hepatic wspomagają pracę wątroby, chronią jej komórki przed zniszczeniem, usprawniają detoksykację i ułatwiają regenerację uszkodzonego narządu. Karmy tego typu zawierają najczęściej starannie wyselekcjonowane składniki, które są dobrze tolerowane przez czworonogi ze schorzeniami wątroby. Nie brakuje w nich np. łatwo przyswajalnych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT). Producenci zadbali też o odpowiednie proporcje wszystkich składników. Karmy hepatic mają na ogół obniżoną zawartość miedzi, która kumuluje się w wątrobie, za to podwyższoną zawartość cynku, który ogranicza jej odkładania. Duże znaczenie mają także dodatki usprawniające funkcje wątroby. W pożywieniu nie może zabraknąć L-karnityny – odpowiedzialnej za metabolizm tłuszczów oraz przeciwutleniaczy (m.in. tauryny, luteiny, witaminy E) – chroniących komórki wątroby. Pokarmy dla psów z chorą wątrobą zawierają ponadto naturalne włókno pokarmowe, które wpływa na przemiany azotu, dzięki czemu obniża poziom amoniaku w organizmie. Warto pamiętać, że karmy weterynaryjne, ze względu na swoje szczególne właściwości, mogą być podawane czworonogom tylko po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl