Pełnowartościowa i dobrze zbilansowana karma to absolutna podstawa psiego jadłospisu. Właściwie dobrany produkt powinien dostarczać psu wszelkich niezbędnych do życia składników odżywczych, a tym samym wykluczać potrzebę dodatkowej suplementacji. Niestety niektóre czworonogi, na przykład psi seniorzy mogą potrzebować dodatkowej porcji witamin, by zachować zdrowie i dobrą kondycję psychofizyczną. Starzejący się organizm nie funkcjonuje już tak sprawnie, jak za młodych lat i jest bardziej podatny na choroby czy infekcje. Zobaczmy więc, jakie witaminy dla psa seniora warto kupić.
Oznaki starości u psa
Trudno jednoznacznie określić moment, w którym pies przestaje być dorosły i zaczyna być stary. Wiele zależy tu od predyspozycji rasy, wielkości czworonoga oraz jego indywidualnych cech osobniczych. Proces starzenia się jest powolny i długotrwały, a zmiany w organizmie czworonoga zachodzą stopniowo i niekiedy dopiero po latach dają o sobie znać. Pierwsze oznaki starości łatwo pomylić z objawami niektórych chorób, więc tylko uważna obserwacja pupila pomoże nam stwierdzić z czym właściwie mamy do czynienia.
Choć psy starzeją się szybciej niż ludzie, to procesy zachodzące w organizmie bardzo przypominają te, które znamy z autopsji. Podobnie jak my, starzejące się czworonogi miewają problemy z poruszaniem się, cierpią na bóle kości, a mięśnie i stawy nie działają już tak sprawnie, jak dotychczas. Psy w podeszłym wieku potrzebują dużo więcej snu i odpoczynku w ciepłym, przytulnym miejscu. Znacznie mniej czasu spędzają na zabawie, poruszają się wolniej i jakby ociężale, a na spacerach raczej niechętnie biegają za piłką. Postępujący wiek odbija się także na układzie krążenia i układzie oddechowym, a przede wszystkim na zmysłach słuchu i wzroku. Jak pomóc starzejącemu się pupilowi? Co zrobić, by zachował zdrowie i witalność na dłużej?
Jakich witamin potrzebuje pies senior?
Zapotrzebowanie czworonogów na konkretne witaminy i substancje mineralne zmienia się wraz z wiekiem. Na pewnym etapie życia warto więc odpowiednio zmodyfikować ich dotychczasową dietę, uzupełniając ją w niezbędne witaminy i minerały. O jakich składnikach mowa?
Dieta psa seniora powinna zawierać odpowiednią dawkę witaminy E, wzmacniającej naturalną odporność zwierzaka i spowalniającej procesy starzenia. Z uwagi na spowolniony metabolizm i obniżoną potrzebę ruchu, niezbędne są także witaminy z grupy B, zwłaszcza B1 i B2, które pobudzają metabolizm, a tym samym przyczyniają się do poprawy jego kondycji. Starsze zwierzaki powinny otrzymywać także witaminę B12, usprawniającą proces trawienia oraz syntezy czerwonych krwinek. W jadłospisie psa emeryta powinna znaleźć się również witamina C, wspierająca funkcjonowanie mózgu i opóźniająca proces jego starzenia. Osłabione kości i stawy warto wesprzeć, podając pupilowi preparaty z glukozaminą i chondroityną, które umożliwiają regenerację chrząstek.
↓ WITAMINY DLA PSA SENIORA ↓
Preparaty witaminowe dla starszych psów
Witaminy dla starszych psów, czyli tak zwane suplementy, to specjalne preparaty, które uzupełniają jadłospis zwierzaka o niezbędne mu składniki odżywcze. Produkty tego rodzaju zawierają określone zestawy witamin i minerałów, choć do większości z nich dodaje się także różne substancje pomocnicze, takie jak prebiotyki, kwasy tłuszczowe czy zioła. Preparaty witaminowe podaje się zwierzakom w zależności od ich potrzeb, by uchronić je przed ewentualnymi niedoborami konkretnych składników odżywczych lub uzupełnić już istniejące deficyty. Regularne i długotrwale stosowanie suplementów powinno zauważalnie poprawić kondycję i samopoczucie czworonoga oraz usprawnić pracę jego organizmu.
Jak podawać psu witaminy?
Suplementy diety oraz specjalistyczne zestawy witamin dla psów seniorów dostępne są w sklepach zoologicznych pod wieloma postaciami. Największą popularnością cieszą się tabletki, ale znajdziemy także produkty w formie past, proszków, płynów oraz kropli. Wybór zależy wyłącznie od nas, warto jednak sięgnąć po preparat, którego aplikacja nie będzie sprawiała kłopotów. Niektóre środki można serwować wraz z jedzeniem, co zdecydowanie ułatwia sprawę.
Jeśli zaś chodzi o dzienną dawkę witamin, to powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu. Pamiętajmy, że zbyt duża porcja witamin może zaszkodzić pupilowi. Wbrew pozorom nadmiar niektórych substancji w organizmie jest równie groźny, co ich niedobór. W związku z tym warto skonsultować się także z lekarzem weterynarii, który najlepiej doradzi nam których witamin potrzebuje nasz psi staruszek i w jaki sposób należy mu je podawać.
↓ WITAMINY DLA STARSZEGO PSA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl