Linienie, czyli sezonowa wymiana sierści, to zupełnie naturalny proces, przez który większość psów przechodzi przynajmniej dwa razy do roku. Gorzej, jeśli pupil linieje również poza sezonem lub ni stąd, ni zowąd zaczyna tracić olbrzymie ilości sierści, a na jego ciele pojawiają się plamy nagiej skóry. Nadmierne wypadanie futra może być objawem chorób, choć przeważnie jest sutkiem złej diety oraz niedoboru witamin. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalne suplementy, które wzmocnią skórę i sierść czworonoga. Jakie witaminy zatrzymają nadmierne wypadanie sierści u psa? Kiedy podawać psu witaminy?
Wypadanie sierści a sposób żywienia psa
Sposób żywienia oraz jakość podawanego pokarmu wpływają nie tylko na wygląd psiej sierści, ale również na zdrowie zwierzaka i prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu. Niewłaściwa dieta, uboga w witaminy i inne podstawowe składniki odżywcze powoduje wyraźny spadek kondycji oraz naturalnej odporności czworonoga, a także znaczne pogorszenie wyglądu skóry, sierści i pazurów. Deficyt substancji, takich jak biotyna, witamina A czy kwasy tłuszczowe może objawiać się nadmierną utratą sierści, a nawet miejscowym łysieniem. Aby temu zapobiec, powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o dietę naszego czworonoga.
Na szczęście nie musimy samodzielnie komponować jadłospisu pupila ani ustalać prawidłowych proporcji poszczególnych składników, wyręczają nas w tym producenci pokarmów dla zwierząt. W sklepach zoologicznych bez trudu znajdziemy wysokiej jakości karmy dla psów, które dostarczą im wszelkich niezbędnych do życia wartości odżywczych, witamin i minerałów.
↓ PRZYSMAKI I KARMAY DLA PSÓW WRAŻLIWYCH ↓
Jakie witaminy wpływają na wygląd sierści psa?
Kondycja psiej sierści zależy od wielu różnych czynników, ale przyznać trzeba, że decydująca jest zwykle zawartość konkretnych witamin i substancji mineralnych w pokarmie, który mu podajemy. Na pogorszenie się staniu i wyglądu sierści pupila wpływa zwłaszcza niedobór witaminy A, C i E, a także elementów, takich jak cynk, ryboflawina czy biotyna. Nieodzownym składnikiem każdej karmy powinny być również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, których organizm czworonoga nie jest w stanie sam wytworzyć. Odpowiednia dawka owych kwasów jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji skóry i sierści psa, ale ma też duże znaczenie dla funkcjonowania całego ciała i organów wewnętrznych zwierzaka.
Suplementy dla psa na wypadnie sierści
Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze zwierzaki zawsze prezentowały się należycie, by ich sierść lśniła, była gęsta, miękka i puszysta. Pamiętajmy jednak, że tylko zdrowe, zadbane, a zwłaszcza dobrze odżywione czworonogi mogą pochwalić się tak pięknym futrem. Niestety zdarza się, że nawet pomimo najlepszego żywienia nasz pupil traci zbyt dużo sierści, a jego wygląd stale się pogarsza. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalne suplementy diety dla psów, które wzmocnią organizm i uzupełnią ewentualne niedobory. Preparaty tego rodzaju zawierają zestaw witamin i substancji mineralnych, które odpowiadają za stan skóry i sierści psa, wzmacniają je oraz widocznie poprawiają ich wygląd. Odpowiedni suplement, dobrany pod kątem potrzeb i predyspozycji konkretnego zwierzaka, może zahamować wypadanie sierści, a także pobudzić wzrost nowych włosów.
Inne przyczyny wypadania sierści u psa
Jeśli wygląd pupila wyraźnie się pogorszył, jego sierść nadmiernie wypada, a gdzieniegdzie widać już prześwity nagiej skóry, to znak, że w organizmie zwierzaka dzieje się coś niedobrego. Zła dieta to bynajmniej nie jedyna przyczyna wypadania sierści u psów. Niestety jest ich więcej, począwszy od zaburzeń hormonalnych, alergii pokarmowej, chorób dermatologicznych czy wreszcie działania szkodliwych czynników zewnętrznych.
Popularną przyczyną wypadania sierści u psów jest alergia pokarmowa. Jeśli podobny problem dotyczy naszego pupila, będziemy musieli zrewidować jego dotychczasowy jadłospis, wytypować alergen i wyeliminować go na stałe. Wprowadzenie specjalnej karmy dla psów alergików oraz przestrzeganie diety powinno poprawić samopoczucie pupila i zahamować nadmierne wypadanie sierści.
Kiedy pies traci niepokojąco dużą ilość sierści, musimy liczyć się z tym, że jego zdrowie zaczyna szwankować. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u weterynarza, który ustali co dolega naszemu pupilowi i zaleci właściwe leczenie.
↓ WITAMINY DLA PSA NA SIERŚĆ ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl