Informacja ze sklepu

Co zrobić gdy pies nie ma apetytu?

 
 
Dlaczego pies nie ma apetytu? Skąd nagła niechęć do jedzenia u czworonoga, który do tej pory nigdy nie grymasił? Utrata apetytu u psa to uzasadniony powód do niepokoju dla każdego właściciela. Brak łaknienia bywa oznaką poważnych chorób oraz licznych zaburzeń zdrowotnych. Oczywiście przyczyn niejedzenia może być znacznie więcej, w tym zupełnie błahych, dlatego najważniejsza jest wizyta u weterynarza. Podczas konsultacji ze specjalistą dowiemy się dlaczego pies nie je i ustalimy co zrobić, aby przywrócić pupilowi zdrowy apetyt.
 

Dlaczego pies nie chce jeść?

 
Warto pamiętać, że brak łaknienia u psa wcale nie musi być oznaką poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zdarza się, że jedzenia odmawiają psy zanadto rozpieszczone, które strajkiem głodowym próbują wyżebrać od właściciela znacznie lepszy kąsek. Pobłażliwe traktowanie pupila oraz częstowanie go smakołykami bez żadnego umiaru, kończy się grymaszeniem przy misce i pogardą dla każdej karmy, której rozkapryszony zwierzak nie akceptuje.
 
Brak apetytu u psa bywa także następstwem złych nawyków żywieniowych i nieprzestrzegania stałych pór karmienia. Wielu właścicieli miewa tendencję do przekarmiania swoich czworonogów. Zwierzak, który w ciągu dnia naje się smakołyków, pysznych kąsków spadających łaskawie ze stołu opiekuna, a potem jeszcze resztek z jego obiadu, raczej nie będzie miał już ochoty na suchą karmę.
 

Brak apetytu oznaką choroby


Brak apetytu u psa może być także jednym z pierwszych objawów poważnych problemów zdrowotnych. Widoczna niechęć do jedzenia towarzyszy między innymi chorobom zębów oraz dziąseł. Jeśli pupil wykazuje chęć do jedzenia, ale po chwili zostawia całą miskę nietkniętą, warto skontrolować stan jego uzębienia. Być może zwierzak jest głodny, ale gryzienie i przeżuwanie pokarmu sprawia mu ból. 
 
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH ZĘBÓW 


Utrata łaknienia to także jeden z symptomów problemów trawiennych, chorób przewodu pokarmowego lub nietolerancji na niektóre składniki diety. Przyczyną braku apetytu bywają także infekcje wirusowe, które wpływają na smak i węch czworonoga, a także zmiany w gospodarce hormonalnej. 
 
Pamiętajmy, że problemy z apetytem miewają także podłoże behawioralne. Wyraźną niechęć do jedzenia wykazują psy skłonne do agresji, stanów lękowych oraz cierpiące na depresję. Na niepokojące zachowanie pupila mogła wpłynąć przeżyta trauma, na przykład śmierć ukochanego opiekuna, pobyt w schronisku lub życie na ulicy. Takiemu psu należy okazać wyrozumiałość, otoczyć go czułością i szczególną opieką. Kiedy zwierzak znów poczuje się bezpieczny i kochany, z czasem wróci mu także apetyt. 
 

Co robić, kiedy pies nie chce jeść? 


Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie zwlekać z wizytą u weterynarza. Jeśli pies nie je, a ponadto wydaje się osowiały, apatyczny i niechętnie wstaje z posłania, to czym prędzej zabierzmy go do lecznicy. Badania i testy przeprowadzone przez specjalistę wykażą z czym mamy do czynienia. Jeżeli za brak apetytu odpowiada choroba lub infekcja, weterynarz może zalecić specjalną dietę, która uzupełni niedobory i wzmocni osłoniony organizm czworonoga. W trudniejszych przypadkach wykorzystuje się także preparaty farmakologiczne pobudzające łaknienie i stymulujące apetyt zwierzaka. Niestety zdarza się, ze i to nie wystarcza, wtedy lekarz zaleca dietę płynną podawaną psu przez strzykawkę lub rurkę do karmienia. 
 

Co robić, gdy pies jest wybredny w jedzeniu? 


Grymaszenie przy misce i wyraźna niechęć do jedzenia tego, co w niej leży, to częsty efekt niewłaściwych nawyków żywieniowych. Pamiętajmy, aby dostosować codzienne porcje jedzenia do rzeczywistych potrzeb pupila. Powinniśmy także bezwzględnie przestrzegać stałych pór karmienia i ograniczać psu dostęp do pełnej miski. Posiłek podajemy zwierzakowi na około 15 minut, jeśli po tym czasie odejdzie od miski, zabieramy ją, nawet jeśli karma pozostała niezjedzona. W ten sposób pupil nauczy się, że to my decydujemy o przydzielaniu posiłków, a jego grymaszenie na nic się nie zda. Dla dobra pupila powinniśmy także ograniczyć ilość przysmaków i unikać dokarmiania go pomiędzy regularnymi posiłkami.
 
Nie zapominajmy także o higienie. Karmę należy podawać psu w czystej, dokładnie umytej i osuszonej misce. Zapach nieświeżego lub lekko nadpsutego jedzenia może zniechęcać zwierzaka do posiłku.

 
↓ MISKI DLA PSA 

 
Warto zadbać także o regularne spacery i codzienną porcję ruchu. Nic tak nie wyostrza apetytu jak zabawa i wysiłek na świeżym powietrzu. Po długim, intensywnym spacerze pupil na pewno zje posiłek ze smakiem.
 
↓ KARMA DLA WRAŻLIWYCH PSÓW 

 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie