Każdy, kto kiedykolwiek poszukiwał dobrej karmy dla swego pupila wie, że wybór wcale nie jest taki prosty. Właściwie nie da się wytypować jednego uniwersalnego produktu, który tak samo dobrze posłuży każdemu czworonogowi. Wybierając karmę dla psa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek, rasa czy wielkość czworonoga, nie wspominając już o jego indywidualnych potrzebach, wynikających chociażby ze stanu zdrowia czy trybu życia. Czym jeszcze kierować się wybierając pokarm dla pupila? Jaka powinna być karma dla psa?
Podstawy żywienia psa
Opracowując dietę dla czworonoga, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wiek, rasę oraz wszystkie potrzeby indywidualne, warunkowane przez stan zdrowia, ogólną kondycję czy tryb życia. Pamiętajmy, że każdy pies ma nieco inne wymagania żywieniowe. Dla rosnącego jak na drożdżach szczeniaka kupimy przecież zupełnie inną karmę niż dla psiego staruszka. Także psy przesypiające pół dnia na kanapie mają potrzeby całkowicie odmienne od zwierzaków, które spędzają czas aktywnie, trenują do zawodów lub uprawiają sporty wspólnie z właścicielem. Wybór karmy powinien więc przede wszystkim uwzględniać wymagania, cechy i predyspozycje konkretnego zwierzaka.
Rodzaje karm dla psów
Wiodący producenci pokarmów dla psów dostarczają nie tylko tradycyjnych karm bytowych dla szczeniąt, psów dorosłych czy seniorów, ale także karm dedykowanych zwierzakom o konkretnych potrzebach. W sklepach zoologicznych znajdziemy między innymi karmy dla psów z nadwagą, alergią pokarmową, cukrzycą czy chorymi nerkami, a także zwierzaków po sterylizacji lub innych zabiegach. Na sklepowych półkach nie brakuje także karm przeznaczonych dla psów konkretnych ras, na przykład yorków, labradorów, owczarków niemieckich czy maltańczyków. Wybierając karmę tego typu, mamy pewność, że pupil otrzymuje wszystko to, co jest mu niezbędne.
↓ KARMY WETERYNARYJNE DLA PSA ↓
Jaka powinna być karma dla psa?
Wybierając karmę dla pupila, warto postawić przede wszystkim na jakość produktu. Zwróćmy uwagę na jego skład, pochodzenie poszczególnych elementów oraz ich procentową zawartość w karmie. Pies, jako mięsożerca, potrzebuje pokarmu bogatego w białko oraz tłuszcz zwierzęcy. Zwłaszcza tego pierwszego składnika nie może zabraknąć w dobrej karmie dla psa. Białko jest głównym budulcem mięśni oraz niezastąpionym źródłem energii i witalności. Co ponadto? Porządna karma dla psa powinna być jak najbardziej naturalna, to znaczy wolna od sztucznych konserwantów oraz chemicznych dodatków, takich jak barwniki czy polepszacze smaku.
Wielu producentów, odpowiadając na rosnące wymagania hodowców, oferuje wysokiej jakości, naturalne produkty wytwarzane ze starannie wyselekcjonowanych surowców. Składniki, takie jak mięso, warzywa czy owoce coraz częściej pozyskuje się od lokalnych dostawców oraz z upraw wolnych od GMO i szkodliwych oprysków. Produkty tego rodzaju zaliczają się do kategorii Premium lub Super Premium, są nieco droższe od zwykłych karm, ale za to pełne zdrowych składników i niezbędnych wartości odżywczych.
↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Jak rozpoznać dobrą karmę dla psa?
Porządną karmę dla psa rozpoznamy po jej składzie. Czego w nim szukać? Przede wszystkim zwierzęcego białka, niezastąpionego źródła aminokwasów, enzymów oraz przeciwciał. Niedobór białka powoduje osłabienie i spadek witalności, poza tym hamuje rozwój organizmu i zdecydowanie ogranicza przyrost tkanki mięśniowej. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości białko to nie wszystko. Dobra karma dla psa powinna zawierać także suszone owoce i warzywa, będące źródłem witamin i minerałów. W produkcie nie może zabraknąć także włókna pokarmowego, które reguluje metabolizm, wspomaga trawienie i poprawia perystaltykę jelit.
Kupując karmę dla psa warto zwrócić uwagę na zawartość kilku dodatkowych składników, na przykład nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Związki te dostarczają energii, wspomagają metabolizm cholesterolu, a także wyraźnie poprawiają wygląd sierści i skóry czworonoga. Ważnym składnikiem jest także L-karnityna, która uczestniczy w procesie przemiany materii oraz spalania i magazynowania tłuszczu. W składzie dobrej karmy dla psa powinniśmy znaleźć także glukozaminę i siarczan chondroityny, elementy wpływające na stan chrząstek stawowych i umożliwiające ich regenerację.
↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl