Informacja ze sklepu

Szelki dla labradora

 

Czy szelki spacerowe są dobrym rozwiązaniem dla labradora? Okazuje się, że hodowcy i właściciele tych uroczych psiaków wciąż nie są co do tego zgodni. Niektórzy wprost demonizują noszenie szelek, obarczając je winą za złe nawyki spacerowe pupila, a nawet niektóre schorzenia. Ile jest w tym prawdy? Na szczęście niewiele. Labradory mogą nosić szelki tak samo, jak inne psy, z tym, że oczywiście pod pewnymi warunkami. Zobaczmy na co zwrócić uwagę wybierając szelki dla labradora i jak dobrać właściwy rozmiar.  
 

Czy labrador powinien nosić szelki?

 
Szelki dla psa to popularne akcesorium spacerowe, które sprawdza się zarówno podczas codziennych przechadzek, jak i intensywnych treningów z pupilem. Mimo to wielu właścicieli wciąż wzdraga się przez ich zakupem. Dlaczego? Otóż jedna z obiegowych opinii głosi, że to właśnie szelki wyrabiają złe nawyki spacerowe u labradorów, prowokują je do ciągnięcia na smyczy i nieposłuszeństwa wobec właściciela. 
 
Pamiętajmy jednak, że szelki przeznaczone są raczej dla psów dojrzałych, a zwłaszcza takich, które przeszły podstawowe szkolenie, umieją poprawnie chodzić na smyczy i reagować na komendy właściciela. Szelki zdecydowanie nie nadają się do nauki chodzenia przy nodze, ponieważ osłabiają kontakt ze zwierzakiem i właściwie uniemożliwiają korygowanie jego zachowań. Podczas treningu posłuszeństwa znacznie lepiej sprawdzi się obroża. Na szelki przestawiamy psa dopiero, gdy nauczy się poprawnego zachowania na spacerze.  
Miejmy na uwadze, że szelki są dla czworonoga znacznie wygodniejsze, dają mu więcej swobody, a co ważne, minimalizują ryzyko uszkodzenia krtani i kręgosłupa. Nasz pupil z pewnością polubi spacery w szeklach, warto więc dać mu taką szansę. 

 

Czy noszenie szelek szkodzi labradorom?

 
Chyba każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem, jakoby noszenie szelek zaburzało prawidłowy rozrost klatki piersiowej u szczeniąt, a ponadto sprzyjało dysplazji stawów. Czy obawy właścicieli są uzasadnione? Wszystko zależy tu od rozmiaru szelek, a konkretnie tego, czy został on dobrany odpowiednio do gabarytów czworonoga. Za duża lub zbyt luźna uprząż rzeczywiście utrudnia swobodne poruszanie się. Pies, który nie czuje się komfortowo w szelkach może chodzić w nienaturalny sposób i koślawo stawiać łapy. O podobnym problemie nie może być jednak mowy, jeśli prawidłowo dobraliśmy rozmiar szelek. Można powiedzieć, że jeżeli szelki idealnie pasują na psa, to ten właściwie nie czuje, że ma je na sobie.
 

Jak dobrać szelki dla labradora?

 
Kupując szelki dla labradora powinniśmy znać jego dokładne wymiary. Pamiętajmy, że uprząż musi pasować idealnie, nigdzie nie odstawać, nie ocierać się o skórę zwierzaka ani nie uciskać go. Producenci szelek dla psów podają na opakowaniach informację o tym, dla jakich psów uprząż jest przeznaczona, małych, średnich czy dużych. Niektórzy idą o krok dalej i dedykują swoje produkty konkretnym rasom psów, między innymi labradorom. Niemniej jednak warto znać wymiary swego pupila i wyłącznie nimi kierować się podczas zakupów. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zabrać zwierzaka do sklepu i po prostu przymierzyć wybrany model, niestety nie zawsze jest to możliwe.
 
Aby dobrać szelki dla labradora, potrzebne będą nam trzy wymiary. Po pierwsze obwód szyi w jej najszerszym miejscu po to, by uprząż nie przyduszała psa. Niezbędny będzie także pomiar obwodu klatki piersiowej zwierzaka, również w najszerszym miejscu. Warto znać również długość linii górnej oraz linii dolnej, biegnących wzdłuż karku i klatki piersiowej zwierzaka, pomiędzy miejscami, w których mierzyliśmy obwody. 
 

Jakie powinny być szelki dla labradora

 
Wybierając szelki dla labradora powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Przede wszystkim warto przyjrzeć się materiałowi, z którego zostały one wykonane. Wybierzmy szelki z tworzywa, które szybko schnie i dobrze przepuszcza powietrze. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza szelki nylonowe, które w przeciwieństwie do tych skórzanych nie niszczą się pod wpływem wilgoci. Z kolei po stronie wewnętrznej uprząż powinna być wyłożona miękkim materiałem, na przykład polarem, który nie będzie drażnił skóry ani wycierał sierści labradora. Zwróćmy również uwagę na elementy konstrukcji szelek, zwłaszcza zapięcia i zatrzaski. Powinny być one na tyle solidne i wytrzymałe, by nie rozpięły się lub pękły, gdy pies mocniej szarpnie na smyczy.
 
Pamiętajmy, że szelki dla psa mają nie tylko zapewniać pupilowi wygodę podczas spaceru, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto więc poświęcić trochę więcej czasu na wybór odpowiedniego akcesorium.
 
↓ SZELKI DLA LABRADORA 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie