Jeżeli zapraszamy pod nasz dach papugę, musimy pamiętać, że potrzebuje ona niezbędnego wyposażenia. Chodzi oczywiście o klatkę, ale także o to wszystko, co powinno się znajdować w samej klatce, a zatem o kompletny zestaw akcesoriów. Papugi nie są ani zabawkami, ani pięknymi okazami, które możemy traktować jak wyjątkowo cudowną figurkę. To żywe stworzenia, bardzo wrażliwe i przyzwyczajające się mocno do właściciela. Potrzebują codziennej opieki i troski. Musimy również wiedzieć, jak należy się nimi zajmować. Sprawy żywienia są niezwykle istotne, dlatego mądrze wyposażając klatkę warto koniecznie wiedzieć, jakie poidełko do niej dopasować.
Woda dla papugi
Papugi na wolności żyją wśród tropikalnych lasów deszczowych. To klimat gorący, ale również bardzo bogaty w wodę, którą ptaki bez problemu pozyskują z otoczenia. Żywią się również owocami, co nie tylko zaspokaja ich pragnienie, ale stanowi też bardzo ważny składnik diety, bogatej w witaminy, sole mineralne i cukier. W warunkach domowych oczywiście nie zapewnimy zwierzakowi imitacji lasu deszczowego, ale powinniśmy koniecznie zadbać, aby nigdy nie zabrakło papużce wody. Jest przystosowana do tego, że zawsze może się napić, bo woda jest gdzieś w pobliżu. Brak dostępu do wodopoju skończy się bardzo źle dla jej zdrowia! Jaką wodę powinniśmy podawać? Najlepsza będzie filtrowana, a jeżeli nie chcemy podawać pupilowi kranówki – może być też mineralna, tylko koniecznie niegazowana. Doskonałe okażą się również soki (sięgajmy po te naturalne, mają o wiele mniej sztucznie dodawanego cukru, który w nadmiernych ilości zaszkodzi ptakowi) i oczywiście świeże owoce (warzywa też się przydadzą). Wybierajmy produkty naturalne, bez żadnej chemii. O wiele lepiej kupić je na bazarze lub w sklepie ekologicznym, niż w supermarkecie na przecenie.
↓ POIDEŁKO DLA PAPUGI ↓
Rodzaje poidełek dla papug
Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli poideł. Wiele zależy od rozmiarów samej klatki i – co się w oczywisty sposób z nimi łączy – z wielkością papugi. Zależność jest dosyć prosta: duży ptak równa się duża klatka, co z kolei równa się duże poidło. Produkty tego typu dzieli się zasadniczo na wolnostojące i podwieszane. Przy wyborze powinnyśmy uwzględnić charakter i siłę naszego zwierzaka. Jeżeli papuga jest bardzo żywiołowa, szaleje w klatce i ma mocny dziób (którym często się posługuje), poidło wolnostojące może zostać przewrócone. Wówczas nie tylko rozleje się woda, ale zabrudzi również klatkę. Mokra ściółka, bez względu na to, jaki produkt dokładnie wybierzemy, zacznie pleśnieć i stanie się doskonałym lokum dla grzybów i bakterii. Ponadto taka rozlana woda może dostać się do pożywienia. Papugi wyposażone w naprawdę potężny dziób mogą też rozbić poidło, jako że modele wolnostojące są zazwyczaj ceramiczne. Drugim modelem poideł są te przywieszane do klatki. Tu też mamy wybór: możemy zdecydować się na produkt mocowany na zewnątrz lub wewnątrz klatki. W przypadku tego drugiego wymiana wody oznaczać będzie konieczność włożenia dłoni do klatki. Papugi nerwowe, bardzo terytorialne albo zwyczajnie niezaprzyjaźnione jeszcze dostatecznie z właścicielem mogą wówczas zaatakować, przekonane, że ktoś wkracza bezprawnie na ich teren. Dotyczy to przede wszystkim samców.
Większość poideł przywieszanych wykonana jest z plastiku. Są praktyczne, lekkie, ale wytrzymałe. Mają oczywiście różne pojemności, więc musimy dokonać mądrego wyboru. Koniecznie sprawdźmy, czy produkt nie przecieka i nie ma zbyt ostrych krawędzi. Kolor oczywiście możemy dopasować według swoich upodobań estetycznych, choć są papugi, które preferują konkretne odcienie, inne zaś mogą te denerwować. Na rynku dostępne są także poidła w wersji de luxe, przypominające butelkę z automatycznym dozownikiem.
Mocujemy poidło do klatki papugi
Umieszczenie poidła to sprawa równie istotna jak wybór konkretnego modelu. Ważne jest, aby nie znajdowało się zbyt blisko pożywienia. Kapiąca i rozpryskiwana przez pupila woda nie powinna dostawać się do kącika z jedzeniem. Zwróćmy też uwagę, czy ptasie odchody i inne zabrudzenia nie dostają się z kolei do poidła. Dzieje się tak wówczas, gdy zamocujemy je zbyt nisko albo bezpośrednio pod drążkiem/żerdzią papużki. Poidło należy też regularnie czyścić i oczywiście uzupełniać w nim wodę.
↓ POIDEŁKO DLA PAPUGI ↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl