Informacja ze sklepu

Kiedy należy zmienić psu karmę?

 
 
Każdy psiak jest inny i ma odmienne potrzeby żywieniowe, a zatem jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie nie jest możliwa. Układanie diety dla pupila to często skomplikowana sprawa, zwłaszcza jeżeli zwierzak cierpi na jakieś przypadłości zdrowotne, ma alergię albo jego układ pokarmowy nie radzi sobie z pewnymi składnikami. Nie warto kierować się zatem żadnymi modami ani złotymi myślami, które łatwo odszukać w internecie: że kudłacz musi jeść koniecznie jedną karmę albo wręcz przeciwnie: często zmieniać dietę, aby dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych substancji. Prawda jest taka, że tylko właściciel wie, czego dokładnie jego pupil potrzebuje, bo tylko on obserwuje zwierzaka na co dzień, zna jego charakter, rytm dnia, temperament i oczywiście gust.

 

Dlaczego wybranie karmy na dłużej jest dobre?

 
Na początku zawsze są poszukiwania i eksperymenty. Co polubi nasz psiak? Czy ma na coś uczulenie? A może pewne produkty za bardzo obciążają jego żołądek? Z pewnością będziemy musieli trochę pogłówkować i posprawdzać, zanim trafimy na produkt, który zasmakuje psiakowi i przysłuży się jego zdrowiu. „Ta jedyna”, jak można by określić taką karmę, przyda nam się z pewnością na dłuższy czas, zwłaszcza jeżeli pupil ma bardzo delikatny układ pokarmowy i zmiany w diecie od razu skutkują u niego biegunką, bólami brzucha albo zaparciami. Wówczas zdecydowanie wskazane jest trzymanie się jednej karmy, bo okazała się bezpieczna i sprawdzona. Zdarza się też tak, że psiak jest w pewnym okresie życia, do którego wypróbowany produkt pasować będzie idealnie. Przykładem są tutaj psi alergicy (dobranie karmy to już wyższa sztuka, więc potem warto się jej trzymać), kudłacze trenujące wyczynowo (ich karma to jednocześnie odżywka i bonusowy multisuplement) albo czworonogi mające przewlekłą chorobę (kłopoty z wątrobą lub pęcherzem – wówczas karmę weterynaryjną podaje się wiele tygodni). Takie rodzaje stałej karmy można nazwać nawet zadaniowymi. W danym momencie życia są najlepszym produktem dla psiaka i nie warto ich zmieniać, a czasem nawet nie wolno, jeżeli służą również jako lekarstwo. Nie oznacza to jednak, że psiaki bez specyficznych zapotrzebowań nie mogą przez długi czas jeść takiej samej karmy. Niektóre pupile wręcz zaprzyjaźniają się z takim pożywieniem i nie chcą niczego nowego. Jeśli produkt im służy, zmienianie go jest kompletnie bezcelowe. Warto też pamiętać, że psi organizm przyzwyczaja się do konkretnego rodzaju pożywienia i każda zmiana jest potem sporą rewolucją.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
 

 

Kiedy należy zmienić psu karmę?

 
Jest wiele sytuacji, kiedy zmiana karmy jest nie tylko pożądana, ale może też znacząco podnieść jakość życia kudłacza. Czasem zdarza się tak, że produkt dotychczas stosowany jest zbyt ubogi w pewne substancje pokarmowe albo nawet za mało kaloryczny. Podawanie go dłużej zwierzakowi osłabi jego organizm albo wręcz zaszkodzi zdrowiu. Zmiana jest też konieczna, jeśli pojawi się alergia pokarmowa i konieczna okaże się dieta eliminacyjna. To samo dotyczy różnych chorób, zwłaszcza tych przewlekłych – tutaj potrzebne okażą się karmy weterynaryjne, które podaje się trochę tak jak lekarstwo. Wraz z rozwojem naszego psiaka, pewne karmy przestają też wystarczać organizmowi. Karmę junior podajemy szczeniakom, potem należy zmienić ją na taką dla osobników dorosłych, pod koniec zaś życia pupila zakupimy produkt dla seniorów. Jedzenie musi być przecież dopasowane do wagi, wieku, rasy, ale również trybu życia zwierzaka. Co innego podajemy domowym kanapowcom, psiakom trenującym zawodowo albo na przykład niejadkom. Na rynku jest mnóstwo karm na specjalne dolegliwości: poprawiają stan sierści, skóry, osłaniają żołądek, nerki, wątrobę, dodają energii, wspierają organizm po kastracji albo zawierają zmniejszoną ilość tłuszczu i kalorii – specjalnie dla psiaków z nadwagą. Powinniśmy być zatem uważni, ale i elastyczni – jeśli kudłacz potrzebuje zmiany pożywienia, należy poszukać produktu, który okaże się odpowiedni. Czasami zwyczajnie nasz psiak ma dosyć jednej karmy, jej smak staje się zbyt monotonny i pojawia się grymaszenie przy posiłkach. Jeżeli zdarza się to tylko raz na jakiś czas, nie ma powodu, aby nie urozmaicić psiej diety.
 

Zmiana psiej karmy

 
Najważniejsze jest to, aby zmiana karmy dokonała się stopniowo, bez żadnych rewolucyjnych kroków. Zastąpienie z dnia na dzień starej karmy nową, może skutkować kłopotami żołądkowymi i nie tylko. O wiele lepsza okazuje się zatem zasada małych kroczków: dodajemy nowe jedzenie do starego i stopniowo coraz więcej dosypujemy tego nowego, aby wyparło stare. Jeśli jest to karma weterynaryjna, należy koniecznie skonsultować się wcześniej z lekarzem. W przypadku każdej dużej zmiany w diecie jest to zresztą wskazane. Musimy mieć ponadto pewność, że nowy produkt zapewni zwierzakowi komplet witamin i pierwiastków, bo przecież właśnie po to wybieramy nową karmę, aby okazała się lepsza i bardziej wartościowa dla psiaka. Konieczna będzie nasza obserwacja pupila. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze należy skontaktować się z weterynarzem. Dieta wpływa przecież na wszystkie czynności życiowe kudłacza i musimy dbać o to, aby była smaczna, pełnowartościowa i bezpieczna.
 
↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓



Tekst Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie