Mokra karma z mięsnymi kawałkami to wymarzony posiłek dla większości futrzaków, a zwłaszcza dla tych w podeszłym wieku. Dlaczego? Pamiętajmy, że pokarmy mokre to prawdziwa symfonia smaków i aromatów, której nie oprze się żaden mruczek, nawet ten któremu na starość przestał dopisywać apetyt. Z kolei miękka konsystencja karmy zachęca do jedzenia również te koty, które z racji wieku miewają problemy z rozgryzaniem suchego pokarmu. Na co zwrócić uwagę wybierając mokrą karmę dla starszego kota?
Kiedy zaczyna się kocia starość?
Pierwsze zmiany świadczące o postępującym wieku mruczka zachodzą w jego organizmie już od około 7-8 roku życia. Koty podobnie, jak ludzie starzeją się w różnym tempie, u każdego zwierzaka proces ten przebiega zupełnie inaczej w zależności od jego kondycji, stanu zdrowia oraz trybu życia. Niemniej jednak już na tym etapie powinniśmy zastanowić się nad ewentualną modyfikacją dotychczasowego jadłospisu pupila, tak aby lepiej odpowiadał nowym potrzebom jego organizmu.
↓ MOKRA KARMA DLA STARSZEGO KOTA ↓
Potrzeby żywieniowe starszych kotów
O jakich potrzebach żywieniowych możemy mówić w przypadku starzejących się kotów? Po pierwsze, z uwagi na większą skłonność do tycia, dieta seniora powinna składać się z produktów lekkostrawnych i niskokalorycznych. Pamiętajmy, że koty w pewnym wieku stają się mniej aktywne, tracą ochotę do psot i zabawy, a większość dnia upływa im na słodkiej drzemce. Aby nie dopuścić do nadmiernego przyrostu wagi u pupila, powinniśmy zmniejszyć zawartość białka i kalorii w jego karmie do niezbędnego minimum. Oczywiście zdarzają się także sytuacje odwrotne. Niektóre koty po 10 roku życia zupełnie tracą apetyt i zainteresowanie jedzeniem. Efektem jest gwałtowny spadek wagi, bardzo niezdrowy dla starzejącego się organizmu. W takiej sytuacji zawartość kalorii w posiłku pupila powinna zostać zwiększona. Doskonale sprawdzi się tu właśnie karma mokra, która poza większą zawartością kalorii, jest także wyjątkowo smakowita. Taki posiłek powinien skusić nawet największego niejadka.
Mokra karma dla starszego kota i jej właściwości
Na szczęście w sklepach zoologicznych nie brakuje również specjalistycznych pokarmów przeznaczonych dla kotów starszych i starzejących się. Sporą część asortymentu stanowią karmy mokre, których skład i receptura doskonale odpowiadają potrzebom futrzaków w podeszłym wieku. Wysokiej jakości produkty tego rodzaju składają się niemal wyłącznie z czystego i nieprzetworzonego mięsa. Są dosyć kaloryczne, to prawda, ale rozsądnie dawkowane mogą być idealnym uzupełnieniem diety starszego mruczka.
Mokra karma dla kota seniora może być także źródłem wielu cennych substancji odżywczych. W diecie kota wkraczającego w podeszły wiek nie może zabraknąć substancji, takich jak selen czy beta-karoten, które w dużym stopniu opaźniają procesy starzenia komórkowego. Równie ważne są przeciwutleniacze oraz witaminy C i E, które wzmacniają odporność staruszka. Porządne mokre pokarmy dostępne na naszym rynku zawierają wszystkie te elementy, a ponadto glukozaminę i chondroitynę, które poprawiają pracę stawów i przyspieszają ich regenerację. Produkty te są lekkostrawne, a zawarte w nich składniki łatwo przyswajalne przez organizm zwierzaka. Warto wspomnieć także o większej zawartości wody, zbawiennej dla nerek i całego układu moczowego starczego kota.
Mokra karma a brak apetytu u starszego kota
Niestety wiele starszych mruczków miewa tendencję do grymaszenia przy misce. Niektóre futrzaki wyraźnie tracą apetyt, a czasem idą jeszcze o krok dalej i całkowicie odmawiają jedzenia suchej karmy. Tej samej, którą wcześniej tak uwielbiały. Jak to wyjaśnić? Otóż z wiekiem kocie zmysły smaku i węchu ulegają osłabieniu. Zwierzak nie czuje już tak dobrze jak dotychczas, więc suche jedzenie może mu zwyczajnie nie smakować. Właśnie w takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić do diety pupila mokry pokarm, który przecież pachnie i smakuje dużo intensywniej. Kawałki mięsa, pyszne sosy, galaretki i paszteciki powinny przywrócić apetyt każdemu staruszkowi.
Kiedy jeszcze warto przestawić kota na mokrą karmę?
Zdarza się, że serwowanie pupilowi mokrej karmy na pewnym etapie życia jest wręcz wskazane. Po około 10-12 roku życia wiele kotów traci zęby, pojawiają się także problemy z dziąsłami, a co za tym idzie z pobieraniem i rozgryzaniem pokarmu. Suche granulki można oczywiście rozmoczyć w wodzie, ale nawet to czasami nie wystarcza. Dużo lepiej sprawdzi się mokra karma, na przykład w formie pasztetu lub z bardzo drobnymi kawałkami mięsa. Mokrą karmę można także mieszać z suchą, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiednich proporcji i właściwego bilansu kalorii.
↓ MOKRA KARMA DLA STARSZEGO KOTA ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjecie: Fotolia.pl