Informacja ze sklepu

Karma dla kota z chorą wątrobą



Wątroba to jeden z ważniejszych organów, odpowiedzialny za sprawny metabolizm i detoksykację. Wątroba rozkłada szkodliwe substancje i pełni istotną rolę w odtruwaniu organizmu ze wszelkich toksyn, ale również pomaga w trawieniu tłuszczów, jest magazynem krwi i żelaza, odpowiada za gospodarkę mineralną i bierze udział w procesie produkcji oraz uwalniania glukozy. Kocia wątroba (ludzka zresztą również) ma ogromne zdolności samoregeneracyjne. To dobrze, bo w ten sposób organ ten doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Niestety, jest też zła strona tak sprawnie działającej „fabryki” – bardzo późno daje ona znać, że niedobrze się z nią dzieje. Kiedy pojawią się ostre objawy i ból, jest to sygnał, że kocia wątroba jest już w bardzo złym stanie i należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Jakie są najczęstsze choroby wątroby? Marskość, stłuszczenie, niewydolność. Zdarzają się też zapalenia wątroby oraz problemy natury nowotworowej.
 

Po czym poznać, że kot ma chorą wątrobę?

 
Niestety, bardzo trudno jest poznać, że coś niedobrego dzieje się z wątrobą naszego mruczka. Objawy mogą pasować bowiem do wielu schorzeń, których nigdy z wątrobą byśmy nie powiązali. Dlatego tak ważna jest codzienna obserwacja zwierzaka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy udać się do weterynarza. Leczenie pupila na własną rękę (a także diagnozowanie) może się źle skończyć i zaszkodzić mu jeszcze bardziej. Bardzo złym pomysłem jest też zwlekanie i czekanie, aż zwierzakowi przejdzie. Jeśli to naprawdę wątroba, to na pewno problem sam nie przejdzie. Czy są jednak jakieś objawy, które powinny dać nam do myślenia? Oczywiście, że tak. Pierwszym i najważniejszym z nich jest opuchnięcie wątroby. Można to wyczuć, dotykając kociego brzucha. Taka napuchnięta wątroba jest bardzo wrażliwa i mruczek nie będzie chciał, żebyśmy go dotykali w tym miejscu, bo nawet delikatny ucisk może sprawiać ból. Zaniepokoić powinien nas także brak apetytu i chudnięcie. Niektóre zwierzaki mogą mieć też biegunki albo zaparcia, czasem w komplecie z wymiotami. Mogą się też pojawić kłopoty z normalnym funkcjonowaniem: mruczek zrobi się ospały, pozbawiony energii i siły. Przy kłopotach z wątrobą może też wystąpić żółtaczka. Poznamy ją po charakterystycznym zabarwieniu na żółtawy kolor białek oczu. 
 

Choroby wątroby u kotów – przyczyny

 
Dwie najczęstsze przyczyny kłopotów z wątrobą to zła dieta oraz zatrucia. Wątroba jest organem układu pokarmowego, a zatem szkodzi jej nade wszystko to, co trafia do tego układu. Mruczek może to zjeść przypadkowo albo celowo. W przypadku pożywienia się czymś celowo chodzi przede wszystkim o długotrwałe trzymanie pupila na diecie, która mu nie służy. Często jest zbyt uboga w pełnowartościowe substancje odżywcze. Nic też bardziej nie zniszczy wątroby od nieustannego jedzenia śmieciowych składników, będącymi zwierzęcymi odpowiednikami ludzkich fast foodów. Tanie, pełne wypełniaczy i barwników karmy oraz przysmaki z najniższej półki, zawierające samą chemię i konserwanty, to prosta droga do poważnych kłopotów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest, aby serwować mruczkowi pokarmy jak najlepszej jakości, składające się z nieprzetworzonych, naturalnych składników. Zdarza się też, że zwierzak cierpi na alergię pokarmową. Bagatelizowanie problemu i niewprowadzenie diety eliminacyjnej również potrafi się skończyć problemami z wątrobą. Równie niekorzystne są gwałtowne rewolucje żywieniowe. Futrzak powinien dostawać tą samą karmę, a jeżeli chcemy lub musimy ją zmienić, należy to robić stopniowo, aby układ pokarmowy miał czas się przyzwyczaić do nowych składników. Fatalne w skutkach są też dla mruczków głodówki i w żadnym wypadku nie powinniśmy do nich dopuszczać. Wyniszczają organizm i są na szczycie listy przyczyn stłuszczenia wątroby.
 
Zdarza się również tak, że zwierzak zje coś, co w ogóle nie było dla niego przeznaczone. Musimy pamiętać, że pupile zawsze są ciekawskie, lubią wsadzać wszędzie nos i wszystkiego próbować. Koty słyną też z tego, że lubią się same częstować. O ile zjedzenie kawałka schabowego albo wątróbki z naszego talerza nic złego im nie zrobi, o tyle zupełnie inaczej wygląda sprawa z rzeczami, które możemy ogólnie nazwać wyposażeniem domu. Po pierwsze są to rośliny – w ogromnej części śmiertelnie niebezpieczne dla układu pokarmowego pupila. Chodzi zarówno o kaktusy (te na szczęście trudno ugryźć), jak i kwiaty ozdobne (na przykład niewinna konwalia) oraz liczne fikusy, paprotki i wiele innych. Lista jest naprawdę długa. Dlatego warto ustawić wszystkie rośliny z dala od mruczka albo – w najgorszym wypadku – po prostu się ich pozbyć. To samo dotyczy roślin ogrodowych. Odgradzajmy je, a nie dopuścimy do tragedii. Po drugie, zawsze chowajmy przed kotem wszelakie tabletki. Leki mogą zrujnować jego wątrobę albo wręcz odprowadzić do śmierci. Aspiryna albo ibuprom często okazują się zabójcze, zwłaszcza że taki zwierzak jest wagowo o wiele od nas mniejszy, więc jedna tabletka to dla niego okropnie duża dawka. Po trzecie, należy pochować w bezpiecznym miejscu wszelką chemię domową. Jest trująca, żrąca i wysoce toksyczna. Chodzi zarówno o środki czystości, farby, jak i kosmetyki. Mruczek może zechcieć spróbować wszystkiego, więc usuńmy to z jego drogi.  Warto też uważać na wszelkie drobne przedmioty porozrzucane po domu – nawet jeśli nie okażą się trujące, mogą dostać się do dróg oddechowych pupila i spowodować zadławienie. Zadbajmy też o to, aby zwierzak nie jadł niczego nieświeżego. Zawsze sprawdzajmy też datę ważności na pożywieniu, które mu kupujemy.
 
Kocią wątrobę można wyleczyć. Im wcześniejszy jest etap choroby, tym pupil szybciej wróci do zdrowia. Poza lekami bardzo przydatne okazują się specjalne karmy weterynaryjne, które nie obciążają zanadto wątroby, a do tego chronią ją i wspierają jej pracę. Mruczek z pewnością będzie musiał trzymać się też ścisłych zaleceń dietetycznych lekarza.
 
↓ KARMA DLA KOTA ZE SCHORZENIAMI WĄTROBY 


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęci: Fotolia.pl 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie