Informacja ze sklepu

Mokra karma dla psa

 

Wraz ze wzrostem popularności suchych pokarmów inne przekąski znalazły się niejako na marginesie psiej diety. Choć w istocie chrupiące granulki mogą dostarczyć czworonogowi wszystkich niezbędnych substancji, nie zawsze warto ograniczać menu pupila wyłącznie do nich. Niezwykle wartościowym elementem psiego jadłospisu mogą być mokre pokarmy. Którym czworonogom z pewnością powinniśmy je zaoferować?
 

Czym wyróżniają się mokre pokarmy dla psów?

 
Podstawą podziału na karmy suche i mokre jest oczywiście zawartość w nich wody. Podczas gdy w pokarmach granulowanych wynosi ona około 10%, w pożywieniu wilgotnym sięga na ogół aż 75-80%. Tak duża dysproporcja w zawartości wody ma decydujący wpływ na wartość odżywczą pożywienia. Pokarmy suche są bardziej skoncentrowane, a co za tym idzie – w porcji takiego pożywienia znajduje się kilka razy więcej kalorii niż w takiej samej dawce pokarmu mokrego. Wilgotne przekąski zazwyczaj odznaczają się za to wysokim udziałem mięsa. Nie brakuje w nich więc białka zwierzęcego. Ich konsystencja jest ponadto dla psów bardziej naturalna, a smak i zapach bardziej wyrazisty, dzięki czemu większość zwierzaków gustuje w tego typu przysmakach. Wbrew pozorom mokre pokarmy nie zawsze są wyłącznie dodatkami do psiego menu. Oprócz wilgotnych karm uzupełniających (do stosowania jako przekąski) na rynku znajdziemy także karmy pełnoporcjowe, które mogą stać się podstawą diety naszego czworonoga. 

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓ 
 
 

Dlaczego warto włączyć do jadłospisu psa mokrą karmę?

 
Mokra karma to idealne wzbogacenie psiego jadłospisu. Nawet jeśli nasz pupil chętnie zajada się chrupiącymi granulkami, od czasu do czasu przyda mu się jakieś urozmaicenie. Mięsne przysmaki doskonale pobudzają zmysły i pozwalają zapobiec żywieniowej monotonii. Wilgotny pokarm warto wprowadzić do menu czworonoga także w sytuacji, gdy niechętnie spożywa on swoją dotychczasową karmę. Istnieje duża szansa, że nawet psi niejadek nie przejdzie wobec niej obojętnie. Zmiana karmy na mokrą bywa niezbędna, gdy nasz pupil zmaga się z problemami stomatologicznymi. Tego typu pokarmy są dużo łatwiejsze w przyjmowaniu i nawet psiak, który ma wyraźne braki w uzębieniu, może cieszyć się ich smakiem. Również czworonogom mającym kłopoty z przewodem pokarmowym bez obaw możemy podawać wilgotne przekąski. Niski stopień przetworzenia i ograniczona zawartość węglowodanów sprawiają, że takie posiłki są lekkostrawne i dobrze tolerowana nawet przez szczególnie wrażliwe zwierzaki. W przypadku psiaków, które niechętnie piją wodę, mokre przekąski mogą wspomóc odpowiednie nawodnienie. Wilgotna karma, ze względu na dość niską kaloryczność, jest zalecana także dla czworonogów mających skłonność do nadwagi. 
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając mokrą karmę dla psa?


Nie da się ukryć, że psiakom najbardziej smakują pokarmy z wysoką zawartością mięsa. Jako pożywienie podstawowe z powodzeniem możemy zaserwować pupilowi produkty z lekkostrawnym drobiem lub wartościowymi rybami. Psiakom o bardziej wyrafinowanym guście warto natomiast zaoferować przekąski z dziczyzną. Zwróćmy także uwagę na dodatkowe składniki zawarte w pokarmie. Karmy najwyższej klasy często są wzbogacone np. o olej z łososia (dostarczający zwierzakom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz różnorodne owoce i warzywa (doskonałe źródło witamin). Co więcej, najlepiej wybierać pokarmy pozbawione zbóż. Nie bez znaczenia jest też sama forma pożywienia. Wyjątkowo atrakcyjne są dla zwierzaków przekąski, w których zachowano normalną strukturę mięsa (np. w formie filecików). Przysmaki w postaci mięciutkich pasztetów są natomiast świetnym wypełnieniem do psich zabawek, takich jak kong. Ich wylizywanie może sprawić zwierzakowi ogromną frajdę i wynagrodzić samotnie spędzone godziny. 

 

O czym pamiętać, serwując psu mokrą karmę?

 
Wilgotne pokarmy, które podajemy psu, zawsze powinny być świeże. Unikajmy zatem przechowywania otwartych przysmaków dłużej niż kilka dni. Pamiętajmy również, by zawsze przetrzymywać je w lodówce, szczelnie zamknięte. Wprowadzenie do diety pupila wilgotnych pokarmów powinno przebiegać stopniowo. Dobrym pomysłem może być początkowe mieszanie dotychczasowego pokarmu czworonoga z nowym specjałem. Mokre pokarmy zazwyczaj nie sprzyjają odpowiedniej higienie psich zębów. Zwierzak, który jest żywiony głównie nim, musi więc regularnie dostawać przekąski dentystyczne. Jeśli natomiast mokre pokarmy mają być dla naszego psiaka wyłącznie dodatkiem, zadbajmy o to, by ich udział w jadłospisie czworonoga, wraz z innymi przysmakami, nie przekraczał 10%. 
 
↓ MOKRA KARMA DLA PSA   
 

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie