Nie da się ukryć, że mleko w psiej diecie jest produktem kontrowersyjnym. O ile nieznaczna jego ilość, serwowana od czasu do czasu jako dodatek do podstawowego pożywienia, większości psiaków nie powinna zaszkodzić, o tyle w hojniejszych dawkach specjał ów stać może się problemem. Dodatkowo pamiętajmy i o tym, że również wśród przedstawicieli psiego gatunku nie brak osobników zupełnie nietolerujących nabiału.
Psie problemy związane z trawieniem mleka
Nietolerancja laktozy dość często dotyka nie tylko ludzi, ale i naszych domowych czworonogów. Przyczyną jej jest niedobór enzymu zdolnego rozłożyć laktozę, czyli cukier mleczny na cukry proste, a więc na galaktozę i glukozę. Wiele psiaków z tego właśnie powodu nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem mleka krowiego oraz wytwarzanego z niego nabiału. W tych przypadkach konsumpcja tego typu specjałów często kończy się luźnymi stolcami, rozwolnieniem, gazami bądź bólem brzucha, które to zazwyczaj dają o sobie znać w ciągu 12 godzin od spożycia. Dodatkowo czasem zdarza się, że dla psów szkodliwe mogą być też zawarte w mleku białka. Wśród nich do protein najczęściej uczulających zalicza się kazeinę oraz beta–laktoglobulinę. Wywołane nimi alergie najczęściej objawiają się świądem, zaczerwienieniem bądź podrażnieniem skóry.
Dlaczego mleko nie jest najlepszym napojem dla psiaka?
Dla wielu z nas mleko wydaje się produktem nie tylko zdrowym, ale i pożądanym w diecie. W końcu nie sposób odmówić mu tego, że zawiera ono ryboflawinę, witaminę D i B12, wapń oraz fosfor. Faktem jest, że organizm młodego psiaka specjałów tych niezbędnie potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Wszystkich ich nie brakuje jednak w dobrej jakości karmach dla psich maluchów. Te zaś nie tylko są należycie zbilansowane, ale i łatwostrawne.
Zarówno młode, jak i starsze psy cierpiące na nietolerancję laktozy bądź na alergię pokarmową wywołaną przez zawarte w mleku białka, definitywnie zrezygnować powinny z takiego przysmaku. Wbrew pozorom również, jeśli jesteśmy właścicielami w pełni zdrowego czworonoga, z ilością mlecznych produktów w diecie nie powinniśmy przesadzać. Dodanie odrobiny jogurtu do suchego psiego pożywienia zwierzakowi z pewnością nie zaszkodzi. Mleko bardzo bogate jest jednak w cukry i tłuszcze, z serwowania pupilowi wypełnionej nim miski powinniśmy więc zrezygnować. Zbyt duża ilość mleka w diecie może doprowadzić zwierzaka do otyłości. Produkt ten odpowiedzialny bywa też za zapalenie trzustki.
Zastępcze mleko dla szczeniąt
Zdawać by się mogło, że w pewnych sytuacjach krowie mleko dla szczeniaka może być prawdziwym wybawieniem. Po produkt ten z rozpędu wielu z nas sięgnęłoby pewnie wówczas, gdy zbyt mały zwierzak pozbawiony zostałby dostępu do mleka matki. Niestety pierwsze naturalne szczenięce pożywienie znacznie uboższe jest w laktozę niż mleko pochodzące od krowy. Stąd też delikatny szczenięcy układ pokarmowy mógłby polec w walce z takim zamiennikiem. Znacznie wyższym od mleka krowiego wskaźnikiem strawności wykazują się dostępne na rynku, dedykowane szczeniakom preparaty mlekozastępcze.
↓ MLEKO ZASTĘPCZE DLA SZCZENIAKA ↓
Świeża woda – najlepszym napojem dla młodego psiaka
Szczenię po ukończeniu 8 tygodnia życia może zostać na dobre odstawione od matki. W momencie tym 100% jego żywieniowego zapotrzebowania stanowić powinien już dostępny na rynku, dedykowany szczeniakom pokarm. Oczywiste jest, że każde zwierzę, poza stałym pożywieniem, do życia potrzebuje też napoju. W tej roli nawet w przypadku młodego szczeniaka najlepiej sprawdzi się świeża, chłodna woda. Ta znakomicie nawodni psi organizm, nie wywołując żadnych zdrowotnych dolegliwości.
↓ KARMA DLA SZCZENIĄT ↓
Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl