Informacja ze sklepu

Zapalenie ucha u psa



Psie uszy, zwłaszcza w przypadku niektórych ras, wymagają specjalnej troski. Stąd też musimy nauczyć się szybko rozpoznawać ich objawy stanów zapalnych. W kwestii prewencji warto postawić na starannie przeprowadzane, proste zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że odpowiednia troska o zwierzaka sprawi, że rzadko będą przydarzały mu się tego typu zdrowotne problemy. 
 

Delikatne psie uszy


Nie da się ukryć, że specyficzna budowa psiego ucha sprzyja infekcjom i stanom zapalnym. Psi kanał słuchowy jest nie tylko długi, ale i specyficznie zakrzywiony. Sposobem tym istnieje w nim słaby przepływ powietrza, a panująca tam wilgoć i ciepło wspierają rozwój zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Oczywiście nie wszystkie rasy są na równi skazane na uszne problemy. Najczęściej z dolegliwościami takimi muszą zmagać się psy obdarzone długimi, ciężkimi i zwisającymi uszami bądź też te zwierzaki, które posiadają dużą ilość włosów w kanale słuchowym. Do grup tych należą m.in. spaniele, basety, nowofundlandy, retrievery, pudle czy terriery.
 

Czynniki sprzyjające zapaleniom uszu


Do zapaleń uszu poza predyspozycjami genetycznymi przyczyniać mogą się też pewne psie oraz nasze nawyki. Zwierzaki z upodobaniem buszujące w wysokich trawach, często kopiące nory lub lubujące się w rzecznych bądź jeziornych kąpielach, znacznie bardziej narażone będą na tego typu dolegliwości. Regularna pielęgnacja psich uszu jest oczywiście dobrym środkiem zaradczym. Pamiętajmy jednak, że również zbyt częste i uporczywe zabiegi sprzyjać mogą podrażnieniom i w konsekwencji stanom zapalnym. 
 

Po czym poznać, że psu doskwiera zapalenie ucha ?

 
Psiak borykający się z zapaleniem ucha, z reguły daje nam jasne sygnały, że coś niedobrego się z nim dzieje. Chore ucho wyraźnie doskwiera zwierzakowi, milusińscy często więc drapią się w nie uporczywie, pocierają uchem o meble bądź podłogę, potrząsają głową, skomlą czy skowyczą. O zapaleniu ucha świadczyć może też jego zaczerwienienie bądź wydobywająca się z niego wydzielina o mało przyjemnym zapachu. Gdy problem dotyka obu uszu naraz, pies może mieć problemy z koordynacją ciała. Często zdarza się też wówczas, że głową wykonuje on charakterystyczne wahadłowe ruchy i cierpi na głuchotę.   
 

Walka z zapaleniem ucha

 
Jeśli u zwierzaka podejrzewamy zapalenie ucha, jedyną rozsądną opcją jest szybka wizyta u weterynarza. W takiej sytuacji psiaka nie powinniśmy próbować leczyć samodzielnie, gdyż podjęcie jakichkolwiek działań poprzedzać musi fachowa diagnoza. Przeprowadzone w przychodni badania mikrobiologiczne i wymazy pozwalają ustalić przyczynę zapalenia. Dopiero wówczas lekarz dobiera leki działające bądź to przeciwgrzybicznie, bądź przeciwbakteryjnie. Zadaniem, które przez najbliższe dni nam przypadnie w udziale, będzie regularne zakrapianie chorego ucha. 
 

Jak zapobiegać usznym infekcjom u psa?

 
Zapalenie uszu dotknąć może każdego psiaka. W domowe zabiegi pielęgnacyjne włączmy więc też przegląd uszu. Zdrowe psie uszy powinny być czyste i niedrażniące swym zapachem. Do weterynarza zwrócić powinniśmy się wówczas, gdy zauważymy zaczerwienienia, opuchlizny lub gdy zaskoczy nas intensywna woń bądź wydobywająca się z uszu wydzielina. 
 
Zdrowe psie uszy, zwłaszcza u ras szczególnie narażonych na infekcje, powinniśmy też regularnie czyścić. W celu wykonania takiego prostego zabiegu sięgnąć musimy po dedykowane psom krople do czyszczenia uszu. Spośród propozycji dostępnych na rynku, wybierajmy te wolne od antybiotyków, alkoholu i sterydów. Czyszczenie ucha jest zabiegiem niezwykle prostym. Wykonania go nie musimy się więc obawiać. Wystarczy parę kropli preparatu wpuścić do ucha, wymasować je porządnie u podstawy, a więc tam, gdzie styka się ono z głową i przy pomocy zwilżonego tym samym płynem wacika wymieść wszelkie nieczystości. Tak prosty zabieg pomoże nam utrzymać psiaka w dobrym zdrowiu.
 
Dodatkowej troski wymagają te psiaki, które często brodzą w wodzie. Wracając z takiego aktywnego spaceru, koniecznie osuszmy porządnie psie uszy. Również podczas domowych kąpieli zadbać powinniśmy o to, by wilgoć nie dostawała się do wnętrza ucha. W takich sytuacjach uszy chronić możemy przy pomocy umieszczanych w nich wacików.
 
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓ 


Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie