Aby zapewnić naszemu pupilowi dobre zdrowie oraz doskonałą kondycję musimy przede wszystkim zadbać o jego żywienie. Jakimi zasadami należy się kierować? Czym karmić kota, by zawsze był zdrowy i pełen energii? Wielu właścicieli wybiera model żywienia oparty na mokrych karmach dla kotów. Są one niezwykle smaczne, a ich konsystencja bardzo przypomina naturalny pokarm naszych domowych drapieżników. Czy karmienie kota wyłącznie mokrą karmą to dobry pomysł? Zobaczmy, jak sprawdza się ta metoda.
Jakie są zalety mokrej karmy dla kota?
Mokre karmy wydają się doskonałym i niezwykle wartościowym posiłkiem dla naszych podopiecznych. Dlaczego? Otóż po pierwsze, pokarmy tego rodzaju odznaczają się większą zawartością wody, co zdecydowanie poprawia nawodnienie organizmu, wspomaga pracę dróg moczowych oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Warto pamiętać, że nasze futrzaki z natury piją niewiele, gdyż przystosowały się do pobierania płynów wprost z pożywienia, czyli ze świeżego mięsa. Z uwagi na to mokra karma wydaje się odpowiedniejszym, a przede wszystkim bardziej naturalnym pożywieniem dla kota.
Po drugie, nie zapominajmy, że każdy domowy mruczek to tak naprawdę drapieżnik i mięsożerca. A to z kolei oznacza, że jego dieta musi być bogata zwłaszcza w białko oraz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, natomiast wszelkie produkty roślinne powinny zostać w niej ograniczone. Wysokiej jakości mokre karmy dla kotów odznaczają się dużą zawartością czystego, soczystego mięsa, dzięki czemu doskonale przypominają naturalne pożywienie naszych ulubieńców. Ich miękka konsystencja odpowiada zwierzakom znacznie bardziej niż suche chrupki, a smak oraz intensywny aromat mokrej karmy zachęcają do jedzenia nawet najbardziej wybredne koty.
Jaka powinna być mokra karma dla kota?
W sklepach zoologicznych znajdziemy przeróżne rodzaje mokrych karm dla kotów. Dostępne są one w farmie smakowitych pasztetów, musów, sosów oraz galaretek ze świeżymi kawałkami mięsa. Pamiętajmy jednak, że owe produkty różnią się między sobą nie tylko smakiem czy konsystencją, ale również składem oraz jakością poszczególnych surowców. Dlatego też wybierając mokrą karmę dla pupila powinniśmy, zwrócić szczególną uwagę na jej skład oraz procentową zawartość najważniejszych elementów, zwłaszcza mięsa. Wysokiej jakości pokarmy tego rodzaju mogą zawierać od 70 do nawet 90% czystego mięsa. Są to produkty z wyższej półki, odznaczające się nieco większą ceną, ale za to ich jakość oraz wartość odżywcza nie powinny budzić najmniejszych wątpliwości.
Oczywiście nie tylko zawartość mięsa decyduje o jakości pokarmu. Warto pamiętać, że mokra karma dla kota nie powinna zawierać zbóż ani żadnych innych zbędnych wypełniaczy. Niemile widziane są także konserwanty oraz sztuczne dodatki w rodzaju barwników czy wzmacniaczy smaku. Produktów zawierających podobne substancje należy zdecydowanie unikać.
Czy kot może jeść tylko mokrą karmę?
Mokra karma dla kota może być zarówno podstawą, jak i dodatkiem do diety mruczka. Wielu właścicieli z powodzeniem stosuje model żywienia oparty na pokarmach mokrych, a ich zwierzaki cieszą się doskonałą kondycją i samopoczuciem. Weźmy jednak pod uwagę, że produkty tego rodzaju, ze względu na większą zawartość białka oraz tłuszczu zwierzęcego, są dużo bardziej kaloryczne od pokarmów suchych. Jeśli zatem decydujemy się karmić pupila wyłącznie mokrą karmą, powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń producenta dotyczących jej dawkowania. Wielkość porcji musi być dostosowana do wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia naszego pupila. W razie wątpliwości warto skonsultować się z weterynarzem, który najlepiej doradzi nam w tej kwestii.
↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓
Mokra karma dla kota a zdrowe zęby
Często słyszy się, że koty żywione wyłącznie karmą mokrą miewają problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej. Uważa się, że rozgryzanie suchych granulek zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, a do tego poprawia stan oraz ukrwienie kocich dziąseł. Przeprowadzono wiele badań, które miały potwierdzić tę tezę, niestety ich wyniki wciąż nie są jednoznaczne. Według niektórych danych eliminacja suchego pokarmu z kociej diety rzeczywiście może sprzyjać pogłębianiu się problemów w obrębie jamy ustnej. Tak czy inaczej, zawsze należy kontrolować stan uzębienia pupila, niezależnie od tego, czym go karmimy. Warto też regularnie szczotkować jego zęby. Futrzaki raczej nie przepadają za tym zabiegiem, ale służy on przede wszystkim ich zdrowiu.
↓ PRZYSMAKI I KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI KOCICH ZĘBÓW ↓
Źródło: https://www.cathealth.com/cat-care/nutrition/1229-cat-wet-dry-food
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl