Informacja ze sklepu

Choroby stawów u psów



Problemy ze stawami potrafią zmienić nawet najbardziej aktywnego czworonoga w leniwego kanapowca. Psiaki, cierpiące z ich powodu, nierzadko doświadczają przewlekłego bólu, który znacząco pogarsza ich samopoczucie i odbiera radość życia. Aby pomóc pupilowi, trzeba jak najszybciej wykryć chorobę i wdrożyć niezbędne leczenie. Po czym poznać, że psie stawy nie funkcjonują prawidłowo? Co robić, by ograniczyć dolegliwości u czworonoga?
 

Objawy problemów ze stawami u psów

 
Choroby stawów często nie dają od razu wyraźnych objawów, przez co niekiedy rozwijają się całymi latami w ukryciu. Z tego względu bardzo istotne jest, by zwracać uwagę na najmniejsze zmiany w zachowaniu i sposobie poruszania się czworonoga. Psiaki, którym dokucza ból, starają się zmniejszyć obciążenie stawów, by w ten sposób ograniczyć nieprzyjemne doznania. Właśnie dlatego są na ogół niechętne do aktywności fizycznej, poruszają się powoli lub przy pomocy skoków. Czasami mają też kłopoty z wypoczynkiem – przyjęcie odpowiedniej pozycji bywa bowiem dla nich nie lada wyzwaniem. Odpoczynek wcale nie zachęca psiaków do ruchu – wręcz przeciwnie – wstawanie i poruszanie się po dłuższej przerwie jest dla nich trudne i bolesne. Czworonogi, których stawy nie funkcjonują prawidłowo, są bardziej narażone na urazy. W skrajnych przypadkach sygnałem problemów może być kulawizna. Nie zawsze objawy choroby da się jednak w łatwy sposób powiązać z narządem ruchu. Niekiedy zachowanie psiaka sugeruje po prostu, że zmaga się on z jakąś chorobą. Pamiętajmy więc, że utrata apetytu, niechęć do zabawy czy wycofanie się z kontaktów społecznych także mogą mieć związek ze schorzeniami stawów. 
 
↓ SUPLEMENTY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY 
 


Dysplazja stawów biodrowych

 
Dysplazja stawów biodrowych to poważne schorzenie rozwojowe, znacznie ograniczające aktywność zwierzaków. Jednym z czynników mających duży wpływ na rozwój choroby są skłonności genetyczne. Szczególne predyspozycje do rozwoju dysplazji wykazują psy ras dużych, choć zdarza się, że występuje ona również u małych czworonogów (np. mopsów, pekińczyków). U psiaków obarczonych tym problemem dochodzi do niestabilności struktur stawowych, prowadzącej do niedopasowania głowy kości udowej do panewki miednicy. Nieprawidłowe ukształtowanie stawów ma także inne przykre konsekwencje – zwichnięcia, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe. Pierwsze objawy dysplazji najczęściej pojawiają się już u szczeniąt – w okresie intensywnego wzrostu (między 4. a 12. miesiącem życia). Zdarza się jednak, że symptomy są widoczne dopiero u dorosłego zwierzaka. Mimo że dysplazja ma podłoże genetyczne, niebagatelny wpływ na rozwój choroby mają czynniki środowiskowe. Bardzo ważne jest, aby nie obciążać nadmiernie stawów rosnącego czworonoga. Nie najlepszym pomysłem jest zatem angażowanie pupila w forsujące ćwiczenia. Umiarkowana porcja ruchu, w postaci codziennych, spokojnych spacerów po zróżnicowanym terenie, może z kolei wpłynąć pozytywnie na zdrowie naszego pupila. 
 

Choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów 

 

Przeciążenia, infekcje bakteryjne lub nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie struktur stawowych. Zapalenie stawów jest przyczyną bólu, problemów z poruszaniem, jak również uszkodzeń w obrębie narządu ruchu. Utrzymujący się stan zapalny leży także u podstaw choroby zwyrodnieniowej stawów. Schorzenie to najczęściej dotyka psich seniorów. Z upływem lat dochodzi bowiem do stopniowego zużywania się chrząstki stawowej, mikrourazów i zmniejszenia produkcji mazi stawowej. Postępująca degeneracja struktur stawowych prowadzi do ich nieprawidłowego funkcjonowania, co skutkuje bólem i trudnościami w poruszaniu. Występowaniu zmian zwyrodnieniowych sprzyjają przebyte urazy i nadwaga. Choć postępu choroby nie da się całkowicie zahamować, można go spowolnić przy pomocy odpowiedniej diety. Niezbędne jest wzbogacenie menu czworonoga o składniki, które poprawią funkcjonowanie narządu ruchu. Istotne jest także łagodzenie dolegliwości odczuwanych przez psiaka. 
 
↓ MOKRA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY 
 

Jak wspomagać psie stawy?

 
Choroby stawów wymagają najczęściej kompleksowego działania. Konieczne bywa połączenie terapii farmakologicznej (np. podawania leków przeciwzapalnych), fizjoterapii i dietoterapii. By wspomóc stawy psiaka, warto sięgnąć po suplementy ze składnikami o działaniu chondroprotekcyjnym. Wskazane jest podawanie pupilowi specyfików z chondroityną, glukozaminą i kwasem hialuronowym. Należy również zadbać o to, by w diecie zwierzaka nie zabrakło przeciwutleniaczy. Pomocne mogą być preparaty na bazie flawonoidów. Cennym wzbogaceniem menu czworonoga cierpiącego z powodu problemów ze stawami mogą być ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, wykazujące działanie przeciwzapalne. Ich doskonałym źródłem jest m.in. olej z łososia. Dodatkowo warto zatroszczyć się o odpowiednią wagę pupila. Nie zapominajmy, że nadwaga prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów. Niekiedy trzeba więc serwować czworonogowi karmę o obniżonej wartości energetycznej. O ile psy z chorymi stawami raczej powinny ograniczyć intensywny wysiłek, w żadnym wypadku nie oznacza to całkowitej rezygnacji z aktywności. Zaplanujmy krótkie przechadzki, w umiarkowanym tempie, wielokrotnie w ciągu dnia. Zachęcajmy ulubieńca do większej aktywności. Idealne mogą okazać się np. wszelkie zabawy węchowe. Skorzystajmy też z dobroczynnych właściwości masażu – może on przynieść choremu zwierzakowi prawdziwą ulgę. 
 
↓ SUCHA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY 

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie