Informacja ze sklepu

Pchły u psa

 
 
Pchły to małe uciążliwe insekty, które wyraźnie uprzykrzają życie naszych czworonogów. Niestety niemal każdy zwierzak narażony jest na inwazję tych pasożytów, bez względu na to w jakich warunkach żyje. Nawet całkiem zdrowy i zadbany pies może zarazić się pchłami, a trzeba pamiętać, że raz złapanych pasożytów wyjątkowo trudno się pozbyć. Tym bardziej warto zadbać o właściwą ochronę przeciwko nim. Jak zabezpieczyć psa przed pchłami i co zrobić, gdy pasożyty pojawią się w naszym domu?
 

Dlaczego pchły są groźne dla psa?

 
Pchły u psa to problem, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Pasożyty te są nie tylko uciążliwe, ale i potencjalnie niebezpieczne. Ich ukąszenia sprawiają psu dyskomfort, powodują ból oraz nieznośny świąd. W miejscach ugryzień tworzą się niewielkie ranki, które uporczywie swędzą i pieką. Chcąc sobie ulżyć, pies zaczyna się drapać, ale w ten sposób jedynie rozdrapuje rany, podrażnia skórę wokół nich i czyni ją bardziej podatną na infekcje. Pod wpływem nieustannego drapania dochodzi również do widocznego przerzedzenia się sierści, powstawania wyłysień oraz dużych ran na skórze.
 
↓ KROPLE PRZECIWPCHELNE SPOT ON 

 
Warto dodać, że pchli jad zawiera silny alergen, powodujący tzw. alergiczne pchle zapalenie skóry. Wówczas na skórze zwierzaka pojawiają się guzki i zaczerwienienia, które nie znikają nawet po zastosowaniu preparatów przeciwpchelnych. Inną groźną chorobą przenoszoną przez pchły jest tasiemczyca. Pies może zarazić się nią, na przykład połykając pchłę. Do objawów tasiemczycy nalezą rozdrażnienie, wymioty, oraz świąd w okolicy odbyty. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. 
 

Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

 
Stereotypowo pchły kojarzą nam się raczej z zaniedbanymi zwierzętami. Najczęściej z tymi bezdomnymi, chorymi lub przebywającymi w schroniskach. Tymczasem okazuje się, że pchły łapią również te zdrowe, wypielęgnowane psy, które większość dnia spędzają w ciepłym i czystym domu. Czasem wystarczy krótka wizyta przed domem lub spacer po parku, by nasz pupil zaraził się pasożytami. Na szczęście bardzo łatwo to zauważyć, wystarczy uważnie przyjrzeć się zachowaniu zwierzaka. Pies, którego zaatakowały pchły zaczyna się intensywnie drapać i wygryzać sobie sierść. Zwierzak staje się często podenerwowany i niespokojny, a przy tym sprawia wrażenie jakby nie mógł się w pełni zrelaksować. Nieustanne drapanie prowadzi do powstawania wyłysień i ran na skórze. 
 

Jak zlikwidować pchły u psa?

 
Kiedy nasz pupil zarazi się pchłami, należy działać szybko, by zapobiec rozmnożeniu i rozprzestrzenieniu się pcheł po całym otoczeniu. Najlepiej zacząć od wykąpania i starannego wyczesania sierści czworonoga. W internetowym sklepie zoologicznym Telekarma.pl dostępne są specjalne szampony przeciwpchelne dla psów. Zawierają one owadobójcze substancje czynne uśmiercające dorosłe pasożyty. Niestety większość szamponów nie działa na larwy i poczwarki, dlatego warto mieć pod ręką coś więcej.
 
Na rynku znajdziemy wiele skutecznych preparatów na pchły oraz insekty, między innymi krople typu spot-on, aplikowane bezpośrednio na skórę zwierzęcia, spraye oraz obroże przeciwpchelne. Środki tego rodzaju zawierają substancje owadobójcze, które nie tylko zabijają owady, ale również je odstraszają. Dzięki temu mogą pełnić także funkcję prewencyjną, chroniąc naszego pupila przed inwazją pasożytów. Preparaty w postaci kropli oraz sprayów działają zwykle od 1 do 3 miesięcy, obroże natomiast są pod tym względem bardziej wydajne, ponieważ zawarte w nich substancje nie tracą swych właściwości nawet przez 8 miesięcy. Warto dodać, że produkty tego rodzaju zwalczają nie tylko pchły, ale również kleszcze oraz inne pasożyty.

↓ OBROŻA PRZECIWPCHELNA DLA PSA 

 

Jak pozbyć się pcheł z domu?

 
Walka z pchłami to niestety dosyć żmudny proces. Na pewno nie pozbędziemy się ich w ciągu jednego dnia. Tym bardziej, że pchły, ich larwy oraz jaja bytują nie tylko na zwierzaku, ale również w całym jego otoczeniu. To znaczy, że aby całkowicie wyeliminować pchły, musimy wyczyścić całe mieszanie. Zaczynamy od wyprania wszystkich tkanin, z którymi nasz pupil miał do czynienia. W pralce powinny wyłądować koce, narzuty, pościel oraz legowisko zwierzaka. Warto także dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, z uwzględnieniem wszystkich zakamarków pod meblami. Dla pewności możemy też spryskać powierzchnie specjalnym sprayem zwalczającym pchły. 
 
↓ SPRAY PRZECIWPCHELNY DLA PSA 
 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie