Informacja ze sklepu

Czy pies może jeść ryż?

 
 
Pies, jako względny mięsożerca, potrzebuje zróżnicowanej diety, bogatej zarówno w produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. W jadłospisie czworonoga obok mięsa powinny znaleźć się także warzywa, owoce oraz zboża, będące źródłem niezbędnych węglowodanów, witamin i minerałów. Jednym z najbardziej odpowiednich dla psa produktów tego rodzaju jest właśnie ryż. Podając go pupilowi, powinniśmy jednak pamiętać o zachowaniu prawidłowych proporcji poszczególnych składników oraz rodzaju i jakości wybieranego specjału. 
 

Dlaczego warto podawać psu ryż?

 
Ryż to popularny składnik wielu komercyjnych karm dla psów. Zboże to stanowi doskonałe źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, jest lekkostrawne, a ponadto smaczne dla czworonogów. Dobrej jakości ryż zawiera także pełen zestaw cennych składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo, czy błonnik, który wspomaga procesy trawienne i reguluje naturalną perystaltykę jelit. Znajdziemy w nim także witaminę D, niacynę oraz ryboflawinę. 
 
Prawdą jest, że w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju pokarmy bezzbożowe. Dedykowane są one zwłaszcza zwierzakom borykającym się z problemami układu trawiennego, nietolerancją lub alergią pokarmową, której przyczyną jest gluten. Zwolennicy metody bezzbożowej utrzymują, że czworonogom do pełni zdrowia potrzebne jest wyłącznie mięso z niewielkim jedynie dodatkiem warzyw lub owoców. Pamiętajmy jednak, że o ile pies nie jest uczulony na ryż, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by produkt ten znalazł się w jego diecie. Ze względu na tak dużą zawartość cennych substancji odżywczych, ryż może naprawdę przysłużyć się zdrowiu i kondycji naszego pupila. Pamiętajmy jedynie, by nie serwować go zbyt często. Posiłek z ryżem podany dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy.

↓ KARMY DLA PSA NA BAZIE RYŻU 

 
 

Jaki ryż jest najlepszy dla psa?


Ryż może być zdrowym i wartościowym dodatkiem do diety czworonoga, pod warunkiem, że sięgniemy po właściwy produkt. Wybierając ryż lub karmę zawierającą ten składnik, zwróćmy uwagę na jego jakość oraz pochodzenie. Wystrzegajmy się zwłaszcza produktów nafaszerowanych chemią oraz karm zawierających tańsze i mniej wartościowe odpowiedniki ryżu. Jednym z takich zamienników jest ryż paszowy, będący mieszanką różnego rodzaju odpadków z linii produkcyjnych. Produkt ten nie ma nic wspólnego z prawdziwym ryżem, stanowi jedynie tani wypełniacz pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych.
 
W składzie porządnych karm dla psów znajdziemy ryż brązowy lub biały. Ze względu na niski stopień przetworzenia najzdrowszy dla czworonoga będzie ten pierwszy. Ryż brązowy stanowi niezastąpione źródło błonnika, a także wielu witamin i minerałów, bez których nasz pupil nie mógłby się obyć. Pamiętajmy jednak, że brązowy ryż nie jest tak lekkostrawny, jak biały i w pewnych sytuacjach może zbytnio obciążać układ pokarmowy zwierzaka. Jeśli pupil cierpi na dolegliwości ze strony układu trawiennego, rozstrój żołądka lub biegunkę lepiej sięgnąć po ryż biały. Zboże to pochłania nadmiar wody z żołądka i jelit, czym skutecznie zatrzymuje rozwolnienie. Biały ryż jest także bardziej lekkostrawny i mniej obciążający dla osłabionego organizmu. Ryż brązowy z kolei sprawdzi się lepiej na co dzień, ze względu na większe wartości odżywcze. 
 

Kiedy nie należy podawać psu ryżu?

 
Niestety niektóre problemy zdrowotne wykluczają ryż z jadłospisu pupila. Zdarza się, na przykład, że pies jest na ryż uczulony i choruje po jego spożyciu. Do typowych objawów alergii pokarmowej zalicza się uporczywy świąd skóry, wysypkę, wypadanie sierści, a także wymioty, biegunkę oraz ogólne osłabienie organizmu. Jeśli zaobserwujemy podobne objawy u pupila, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Po zdiagnozowaniu alergii konieczne będzie zastosowanie tak zwanej diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu produktów zawierających ryż z diety pupila. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju  karmy dla psich alergików, bez dodatku substancji szkodliwych dla czworonogów. Z roku na rok powiększa się także asortyment karm bezzbożowych, mających naśladować naturalna dietę dzikich krewnych naszych zwierzaków. Wybór jest naprawdę duży, więc bez problemu znajdziemy coś, co posmakuje pupilowi.

↓ KARMY DLA PSA NA BAZIE RYŻU 
 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie