Informacja ze sklepu

Tasiemiec u psa



Dipylidium caninum, czyli tasiemiec psi, jest dość powszechnym pasożytem wewnętrznym atakującym zarówno psy, jak i koty oraz inne ssaki mięsożerne. Pośrednim żywicielem tych płazińców są pchły. To za ich sprawą właśnie pupil nasz zarazić może się psim tasiemcem. Jeśli chcemy więc zadbać o zdrowie zwierzaka, w nawyk wejść powinno nam regularne stosowanie przeciwpchelnych preparatów oraz środków odrobaczających.
 

W jaki sposób czworonóg zaraża się psim tasiemcem?

 
Tasiemiec psi osiedla się w jelicie cienkim psiaków, kotów, lisów i innych ssaków mięsożernych. Zanim jednak trafi on na swego docelowego żywiciela, niezbędni są mu pewni pośrednicy. Jaja tasiemca z chęcią konsumowane są przez pchle larwy. Sposobem tym w ciałach dorosłych już osobników rozwijają się cysticerkoidy, czyli larwy tasiemców. Gdy pchła zaopatrzona w takiego towarzysza trafi w futro naszego pupila, niewiele trzeba już, by ten został zainfekowany. Wystarczy wówczas, że zwierzak, gryząc się bądź czyszcząc futro, połknie zakażonego pchlego przybłędę.
 
Jak widać psim tasiemcem zwierzak zarazić może się w bardzo prosty sposób. Groźby tej nie powinniśmy więc bagatelizować, tym bardziej że wedle szacunków problem ten dotyka od 10-51% psów i aż 51-71% kotów.1
 

Po czym poznać, że czworonóg zaraził się psim tasiemcem?

 
Tasiemczyca, a więc choroba wywołana przez tasiemca psiego, zazwyczaj przebiega niemal bezobjawowo. Zwłaszcza przy niewielkiej inwazji ciężko dostrzec jest, że ze zwierzakiem coś niedobrego się dzieje. Oczywiście może zdarzyć się, że w wyniku zarażenia pupil nasz będzie cierpiał na świąd dokuczający mu w okolicach odbytu bądź na problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, w tym m.in. na wymioty czy biegunkę. W niektórych wypadkach wyraźnie daje też o sobie znać wychudzenie ciała i matowienie sierści. Zmiany takie najczęściej dotyczą jednak szczeniaków bądź tych psów, które zmagają się ze szczególnie intensywną inwazją. 
 
↓ OBROŻE PRZECIWPCHELNE DLA PSA 

 
Niezawodnym sposobem na zdiagnozowanie tasiemczycy jest badanie kału. To właśnie w nim już po trzech tygodniach od momentu zarażenia pojawiają się proglotydy, czyli segmenty ciała tasiemca zawierające jaja. W przypadku tasiemca psiego takie wydalone człony w odchodach bądź w okolicach psiego odbytu uda nam się dostrzec gołym okiem. Wyglądem swym przypominają one ziarna ryżu i z racji na kolor nieco trudniej zauważalne są one w jasnej psiej sierści. 

 

Tasiemiec psi – sposoby na ochronę zwierzaka

 
Z racji na fakt, że w przenoszeniu psiego tasiemca uczestniczą pośredni żywiciele, chcąc chronić czworonoga, pamiętać musimy o walce z pchłami. Konieczność stosowania preparatów przeciwpchelnych nie podlega dyskusji. Ponadto regularnie – w przypadku psów dorosłych raz na pół roku bądź nawet raz na kwartał – powinniśmy też odrobaczać zwierzaka. Dodatkowo w profilaktyce duże znaczenie ma też utrzymywanie w czystości sierści pupila oraz regularne sprzątanie domowego rewiru, a przede wszystkim psiego legowiska.

 

Psi tasiemiec – zagrożenie dla ludzi

 
Posiadając w domu zwierzaka,  nie zapominajmy i o tym, że ostatecznym żywicielem psiego tasiemca stać może się również człowiek. Ilość zarażeń wśród ludzi na szczęście nie jest zbyt wysoka. Podobnie jak w przypadku zwierzaków, by tasiemiec trafił do naszego organizmu, dojść musi bowiem do połknięcia pchły zawierającej jego larwę. Stąd też najczęściej na tasiemczycę narażone są dzieci, które nie myją rąk po zabawie z psami, wkładają do ust przedmioty podniesione z ziemi bądź lubią całować się z domowymi pupilami lub wtulać w sierść psiaków. 
 
PREPARATY PRZECHIWPCHELNE DLA PSA 


 
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie