Informacja ze sklepu

Kaszel u psa

 

Kaszel to bardzo ważny odruch obronny organizmu, umożliwiający oczyszczenie dróg oddechowych. U psiaków, które nieustannie zajmują się węszeniem, tego typu ochrona ma szczególne znaczenie. Zdarza się jednak, że kaszel jest pierwszym sygnałem poważnych chorób rozwijających się u czworonogów albo przewlekłych problemów zdrowotnych. Jakie mogą być przyczyny kaszlu u psa? Kiedy objaw ten powinien nas zaniepokoić?

 

Dlaczego pies kaszle?

 

Mechanizm kaszlu jest taki sam zarówno u ludzi, jak i u czworonogów. Reakcja obronna wywołana jest przez podrażnienie receptorów znajdujących się w górnych drogach oddechowych. W efekcie dochodzi do gwałtownego wydechu powietrza, któremu towarzyszą charakterystyczne odgłosy. Kaszel najczęściej związany jest z chorobami układu oddechowego, ale niekiedy jego przyczyn należy upatrywać w dysfunkcjach układu krążenia. Nagły i krótkotrwały kaszel u psiaków jest zwykle spowodowany zanieczyszczeniami, które dostały się do dróg oddechowych. Źródłem problemów może więc być np. kurz, pył lub dym. Zdarza się również, że do układu oddechowego czworonogów trafiają drażniące ciała obce, np. fragmenty roślin, pokarm, piasek. Normalną reakcją organizmu jest próba ich usunięcia. Kaszel u czworonogów dość często jest także symptomem infekcji wirusowych i bakteryjnych. Zazwyczaj w takich sytuacjach u pupila zaobserwujemy również inne objawy choroby, np. gorączkę, apatię, utratę apetytu, wymioty. Kaszel u zwierzaków niejednokrotnie jest sygnałem zapalenia krtani oraz oskrzeli. U czworonogów małych ras może mieć natomiast związek z zapadaniem tchawicy, które jest wynikiem genetycznej wady w budowie narządu. Nie można też wykluczyć, że za kaszel u naszego pupila odpowiedzialne są pasożyty, zwłaszcza glisty psie (Toxocara canis), które w trakcie cyklu rozwojowego odbywają wędrówkę przez płuca, oskrzela i tchawicę. Warto pamiętać, że nieraz kaszel jest po prostu wynikiem pewnych zachowań samego czworonoga, np. ciągnięcia na smyczy czy długotrwałego szczekania. Pewne znaczenie może mieć też niewłaściwie dobrana obroża, która uciska zwierzaka podczas spaceru. 

 

Kaszel kenelowy u psów

 
Niestety, czasami kaszel u psiaka może być zwiastunem niebezpiecznych infekcji. Specyficzną przypadłością czworonogów jest kaszel kenelowy, czyli zakaźna i wysoce zaraźliwa choroba, która może zaatakować zwierzaki w każdym wieku. Za kaszel kenelowy odpowiedzialne są zarówno wirusy (adenowirus typu 2, wirus parainfluenzy), jak i bakterie (Bordetella bronchiseptica). Choroba rozwija się przede wszystkim u psiaków, które przebywają w dużych skupiskach (np. w schroniskach, hotelach). Czworonogi zarażają się poprzez bezpośredni kontakt z chorymi osobnikami lub ich wydzielinami. O infekcji dróg oddechowych najczęściej świadczy wysoka gorączka, uporczywy, suchy kaszel, apatia, wodnista lub ropna wydzielina z nosa. Czasami pojawiają się także wymioty. W leczeniu stosuje się antybiotyki i leki przeciwkaszlowe. Choremu czworonogowi należy zapewnić ciepłe i spokojne miejsce do wypoczynku. Niekiedy kaszel kenelowy może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia oskrzeli. Bardzo ważne jest, aby poddawać pupila regularnym szczepieniom profilaktycznym, które uchronią go przed tą chorobą. 

 

Kaszel sercowy u psów

 
Nasz podopieczny kaszle, a nic nie wskazuje na to, by miał problemy z układem oddechowym? Z pewnością powinniśmy skontrolować stan jego serca. Niestety, kaszel zwykle jest sygnałem zaawansowanych problemów kardiologicznych, a zwłaszcza niewydolności serca. Kaszel sercowy jest wyjątkowo męczący, suchy i dławiący. Charakterystyczne jest to, że na ogół występuje w nocy lub nad ranem, przez co skutecznie zakłóca czworonogowi odpoczynek. Niewydolność serca sprawia również, że psiak traci na wadze, szybko się męczy i nie ma ochoty na zabawy ani spacery. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podjęcie terapii, która zredukuje objawy dysfunkcji serca i poprawi funkcjonowanie czworonoga. 
 

Co robić, jeśli pies kaszle?

 
Kaszlu, występującego u psiaka, nigdy nie można bagatelizować. Konsultacja weterynaryjna jest wskazana zawsze, gdy jego epizody nawracają. Naszą czujność powinien wzbudzić zwłaszcza kaszel, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy. W takich przypadkach nie można bowiem zwlekać z wizytą u weterynarza. 
 
Co możemy zrobić, jeśli kaszel często męczy naszego podopiecznego? Przede wszystkim warto podjąć działania, które zredukują podrażnienia układu oddechowego u pupila. Zwróćmy zatem uwagę, w jakich sytuacjach zwierzak ma napady kaszlu. Czasami wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w życiu czworonoga, by przypadłość zniknęła na długi czas. Pomocna bywa np. wymiana akcesoriów spacerowych. Zamiast obroży można wypróbować szelki. Tego typu modyfikacjom musi towarzyszyć odpowiedni trening, który zredukuje ciągnięcie na smyczy.
 
Dobrze też oduczyć zwierzaka zbyt łapczywego jedzenia. W tym celu można wykorzystać zabawki interaktywne lub miski spowalniające jedzenie. Starajmy się, by czworonóg nie przebywał w zadymionych pomieszczeniach ani nie hasał po zanieczyszczonych terenach. Unikajmy używania drażniących chemikaliów i silnie pachnących specyfików (np. perfum, odświeżaczy powietrza) w pobliżu pupila. Wzmacniajmy także psią odporność przy pomocy przeciwutleniaczy i prebiotyków.
 

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie