Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy kot je żwirek?

 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mruczkom zdarza się podjadać żwirek z kuwety? Warto wiedzieć, że zachowanie tego rodzaju bynajmniej nie jest właściwe dla kotów i często bywa oznaką chorób lub pogarszającej się kondycji zwierzaka. O ile kociętom zdarza się podjadać żwirek z czystej ciekawości, tak w przypadku dorosłych kotów apetyt na tego rodzaju produkty jest raczej niepokojący. Zobaczmy więc, dlaczego kot je żwirek i jak można temu zaradzić. 
 

Dlaczego kocięta jedzą żwirek?

 
Kociętom zdarza się jeść żwirek i nie ma w tym nic niepokojącego. Maleństwa poznają świat, uczą się nowych rzeczy i badają otoczenie za pomocą swoich pyszczków. Częstując się żwirkiem chcą po prostu sprawdzić jak smakuje i czy nadaje się do jedzenia. Mając to na uwadze warto kupować dla nich żwirek całkowicie naturalny i nietoksyczny, na przykład pellet. Żwirek bentonitowy z kolei, który zbryla się i twardnieje pod wpływem wilgoci stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla życia maluchów. Zjedzenie takiej „przekąski” może doprowadzić do zaczopowania układu trawiennego, a w konsekwencji śmierci zwierzęcia.
 

Dlaczego dorosły kot je żwirek?

 
Jeśli za jedzenie żwirku zabiera się dorosły kot, sprawa może być dużo poważniejsza. Jedną z najczęstszych przyczyn takiego zachowania jest anemia, czyli gwałtowny spadek ilości czerwonych krwinek w organizmie kota. Niedobór krwinek niezbędnych do transportu tlenu powoduje osłabienie, spadek energii i dezorientację u zwierzaka.
 
Żwirek podjadają także mruczki, którym brakuje witamin i substancji mineralnych. Uboga w niezbędne składniki dieta często zmusza zwierzaki do uzupełniania tych niedoborów na własną łapę, czyli poprzez zjadanie rzeczy, które akurat są dostępne. Związkami, których deficyt powoduje nietypowe kocie zachowania są przeważnie witaminy A oraz B1, a także substancje, takie jak L-karnityna, magnez czy tauryna.

↓ WITAMINY DLA KOTA 


 
Inną możliwą przyczyną zjadania żwirku przez kota są także choroby nerek. Niewydolność lub osłabienie pracy nerek to dosyć częsta przypadłość u kotów powyżej 7 roku życia. Podjadanie żwirku to tylko jeden z objawów, poza nim obserwuje się także wymioty, osłabienie, utratę wagi oraz apatię i otępienie.
 
Futrzaki zjadające żwirek mogą cierpieć także na kocią białaczkę. Ten groźny wirus to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci pośród tych zwierzaków. Choroba atakuje szpik kostny i spowalnia produkcję krwi, co prowadzi do anemii i poważnych zaburzeń łaknienia. Innymi objawami kociej białaczki są biegunka, spadek masy ciała, bladość dziąseł, gorączka i otępienie. 
 

Pica, czyli spaczone łaknienie u kota

 
Każda z wyżej wymienionych dolegliwości wywołuje tak zwany syndrom pica, czyli spaczone łaknienie u czworonogów. To dosyć często występujące zaburzenie u kotów domowych, zwłaszcza niewychodzących, polegające na wykazywaniu apetytu na rzeczy nieprzeznaczone do jedzenia. Najczęściej zjadanymi przez koty substancjami są właśnie żwirek, a poza tym ziemia, przedmioty gumowe lub plastikowe, papier, drewno, tektura, kable elektryczne lub rolki papieru toaletowego.
 
Pośród możliwych przyczyn wystąpienia syndromu pica wymienia się także nadmierny stres oraz zaburzenia behawioralne. Czynniki, takie jak nuda, niezaspokojenie podstawowych potrzeb zwierzaka czy też chęć zwrócenia na siebie uwagi opiekuna mogą skłonić go do takich nietypowych zachowań.
 

Co robić, kiedy kot je żwirek?

 
Jedzenie żwirku, zwłaszcza bentonitowego lub silikonowego, może być śmiertelnie niebezpieczne dla zwierzaka. Prawdą jest jednak, że kotom, szczególnie młodszym, zdarza się od czasu do czasu podjadać żwirek. Jeśli tego typu sytuacje przytrafiają się sporadycznie, upewnijmy się po prostu, że wypełnienie kuwety pupila wytwarzane jest z substancji naturalnych, bez użycia jakichkolwiek toksycznych środków chemicznych. Dobrze sprawdzi się tutaj żwirek drewniany, na przykład w typie pelletu.
 
↓ DREWNIANY PELLET DLA KOTA  

 
Jeżeli jednak nasz mruczek wykazuje nadmierny apetyt na żwirek lub inne produkty nieprzeznaczone do jedzenia, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Interwencja specjalisty będzie niezbędna, zwłaszcza gdy nasz pupil naje się żwirku bentonitowego. Pamiętajmy, że blokada jelit może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. 
 

Pica u kota – co robić?


Konsultacja z lekarzem, badania i obserwacja czworonoga pozwolą ustalić możliwą przyczynę zaburzeń łaknienia, a następnie wprowadzić odpowiednią terapię. Jeśli przyczyny zdrowotne zostaną wykluczone, należy zadbać o urozmaicenie środowiska i poprawę samopoczucia zwierzaka. Zadbajmy o dietę pupila, wyeliminujmy z jego otoczenia wszelkie czynniki stresujące i dostarczmy mu bodźców, pobudzających do prawidłowych zachowań. Do walki z nudą przydadzą się wszelkiego rodzaju zabawki, zarówno te, którymi kot będzie mógł bawić się samodzielnie, jak i te przeznaczone do zabawy z opiekunem. Poczucie bezpieczeństwa, urozmaicone środowisko i zainteresowanie z naszej strony z pewnością pomogą kotu wrócić do normalności.
 
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie