Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie?

 

To zupełnie naturalne, że szczenięta gryzą. Nie ma w tym nic zaskakującego i nabywając małego urwisa powinniśmy się na to przygotować. Oczywiście problem gryzienia u szczeniaka jest dosyć uciążliwy, zwłaszcza gdy ofiarą jego szczęk padają domowe sprzęty, części garderoby, obuwie lub nasze własne dłonie. W takiej sytuacji niezbędna jest odpowiednia reakcja. Jak poradzić sobie z niesfornym zachowaniem szczeniaka? Czy można oduczyć go gryzienia?
 

Dlaczego szczeniak gryzie?

 
Szczeniak podgryzający wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka to prawdziwe utrapienie. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że na tym etapie życia podobne zachowanie jest całkiem normalne. Maluchy poznają świat właśnie poprzez gryzienie. Dla nich cały świat jest placem zabaw, a naturalna, wrodzona ciekawość nakazuje im spróbować wszystkiego, co się da. 
 
Warto wiedzieć także, że gryzienie i żucie działają na psa uspokajająco. Podczas tych czynności w psim mózgu produkowane są odpowiednie hormony, dzięki którym zwierzak może wyciszyć się i zrelaksować. To właśnie dlatego niektóre czworonogi podgryzają domowe sprzęty, gdy zostają same w domu. Bynajmniej nie czynią tego ze złośliwości. W ten sposób psy po prostu radzą sobie z silnymi emocjami oraz stresem spowodowanym nieobecnością właściciela.
↓ GRYZAKI DLA SZCZENIAKA ↓ 
 
 
Nie zapominajmy również, że szczenięta pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia wymieniają zęby mleczne na stałe. Niektóre psiaki znoszą to całkiem spokojne, u innych z kolei problem z gryzieniem jeszcze bardziej się nasila. Maluch odczuwa wtedy silne swędzenie, a nawet ból, wiec szuka sposobu na zniwelowanie dyskomfortu. W takiej sytuacji rozwiązanie jest proste, trzeba kupić pupilowi odpowiedni gryzak i nauczyć go używać. 
 

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia po rękach?

 
Pamiętajmy przede wszystkim, by nigdy nie pozwalać szczeniakowi na gryzienie naszych dłoni. Od samego początku konsekwentnie uczmy go, jakie formy zabawy są dozwolone, a jakie nie. Nigdy nie bawmy się z maluchem pustymi rękami, bo w ten sposób nauczymy go tylko, że chwytanie ich zębami jest w porządku. Bawiąc się ze szczeniakiem zawsze używajmy szarpaka lub innej ciekawej zabawki. Zadbajmy także, by nasze dłonie kojarzyły się psu wyłącznie ze spokojnym głaskaniem. Jeśli pupil zaczyna szaleć, a ofiarą jego energicznych zabaw padają nasze dłonie od razu podsuńmy mu pod pyszczek coś innego, gryzak lub szarpak i pochwalmy, gdy okaże zainteresowanie.  Nasz reakcja powinna być natychmiastowa. Metodę tę należy stosować konsekwentnie za każdym razem, aż maluch straci zainteresowanie naszymi rękami.
 

 

Nauka poprzez izolację

 
Co robić, jeśli metoda z przekserowaniem uwagi szczeniaka na zabawkę nie działa? Możemy spróbować ignorować psiaka przez jakiś czas. Nieokazywanie zainteresowania poczynaniami malucha prawdopodobnie sprawi, że zabawa mu się znudzi. Jeśli jednak i to okaże się nieskuteczne, warto zastosować metodę polegającą na czasowym odizolowaniu psiaka. Gdy tylko maluch zaczyna za bardzo szaleć, przypinamy do jego obroży smycz i wyprowadzamy do innego pomieszczenia. Nie okazujmy przy tym żadnych negatywnych emocji, to znaczy nie krzyczymy na psa ani go nie karcimy. Po prostu wyprowadzamy go i zamykamy na chwilę samego w innym pomieszczeniu. Będzie to bardzo mocny sygnał, który nauczy psa, że niedozwolona zabawa skutkuje całkowitą utratą kontaktu z właścicielem. 
 
Izolacja nie powinna jednak trwać zbyt długo. Psa wypuszczamy po kilku minutach, gdy tylko się uspokoi, przestanie piszczeć i drapać w drzwi. Jeśli pupil znów gryzie, powtarzamy karę, jeśli nie nagradzamy go smakołykiem lub zabawą szarpakiem.
 

Co robić, gdy szczeniak niszczy domowe sprzęty?

 
Największe skłonności do gryzienia przedmiotów wykazują szczenięta około 5-6 miesiąca, które wymieniają zęby mleczne na stałe. Przy odrobinie wysiłku i konsekwencji można to zachowanie zwalczyć. Co robić? Gdy tylko zauważymy, że pupil gryzie przedmiot, którego nie powinien, spróbujmy najpierw jakoś zwrócić jego uwagę. Możemy, na przykład głośno klasnąć. Kiedy pies zwróci na nas uwagę, mówimy głośno „nie”, a następnie dajemy psu zabawkę przeznaczoną do gryzienia. Jeśli okaże zainteresowanie, nagradzamy go lub bawimy się z nim przez jakiś czas.

 

Gryzaki dla szczeniąt

 
W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite gryzaki dla szczeniąt. Wybór jest naprawdę duży, więc na pewno znajdziemy coś, co przypadnie do gustu małemu pupilowi. Ostatnimi czasu największym zainteresowaniem cieszą się naturalne, suszone gryzaki dla psów. Ich żucie sprawia zwierzakom ogromną przyjemność, a co więcej niektóre produkty tego rodzaju mają cenne właściwości prozdrowotne, na przykład redukują kamień nazębny i utrzymują prawidłową higienę jamy ustnej.
↓ GRYZAKI DLA SZCZENIAKA  
 


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie