Koszatniczki, podobnie jak wiele innych gryzoni, mają tendencję do podgryzania prętów swojej klatki. Zwierzaki mogą robić to z różnych powodów, począwszy od zwykłej nudy po próbę zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Problem ten jest nie tylko uciążliwy, ale i potencjalnie niebezpieczny dla samej koszatniczki. Gryzienie prętów może powodować zranienia w obrębie jamy ustnej gryzonia i poważne uszkodzenia zębów. Jak temu zaradzić?
Dlaczego koszatniczka gryzie klatkę?
Każdy, kto rozważa nabycie koszatniczki powinien wiedzieć, że są to gryzonie niezwykle aktywne, energiczne i towarzyskie. Do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim przestrzeni oraz różnego rodzaju zabawek i akcesoriów, dzięki którym rozładują nadmiar rozpierającej je energii. Niezbędny jest im także kontakt z opiekunem. Dotyczy to zwłaszcza gryzoni trzymanych pojedynczo. Z uwagi na towarzyskie usposobienie koszatniczek zaleca się hodować je parami lub w większych stadkach. Jeśli nie mamy takich możliwości, powinniśmy sami zadbać o to, aby pupil nigdy nie czuł się samotny.
↓ GRYZAKI DLA KOSZATNICZKI ↓
Trzeba pamiętać, że zwierzaki przetrzymywane w zbyt ciasnych klatkach, pozbawione zabawek i przestrzeni do rozładowania nadmiaru energii popadają w nieznośną dla nich rutynę. Doskwierająca nuda i brak interakcji z opiekunem mogą skłaniać koszatniczki to wykazywania różnych nieprawidłowych zachowań, takich jak podgryzanie prętów klatki. Coś podobnego może być także wynikiem nadmiernego stresu lub instynktownej potrzeby gryzienia i ścierania zębów. Miejmy na uwadze, że zęby gryzoni rosną nieustannie przez całe życie, więc aby nie dopuścić do przerostów zwierzaki muszą systematycznie je ścierać. Jeśli w klatce pupila brak innych specjalnie do tego przeznaczonych produktów, zwierzak poradzi sobie podgryzając to, co akurat ma w zasięgu pyszczka, na przykład pręty klatki.
Koszatniczka gryzie klatkę – co robić?
Jeśli nasza koszatniczka gryzie klatkę, powinniśmy upewnić się przede wszystkim czy nie brakuje jej przestrzeni. Zbyt mała i ciasna klatka, ograniczająca energiczną naturę tych gryzoni, to jedna z najczęstszych przyczyn nieprawidłowych i nieco chaotycznych zachowań. Klatka dla koszatniczki powinna być zatem jak największa, właściwe tak duża, jak tylko pozwalają nam na to warunki mieszkaniowe. Ważne, by była odpowiednio wysoka. Koszatniczki lubią się wspinać, dobrze więc, aby nasz pupil miał do dyspozycji kilka poziomów oraz system drabinek, huśtawek i hamaków, dzięki którym będzie mógł wędrować i eksplorować zakamarki swego lokum.
Gryzoniom niezbędne są także zabawki. Przyda się zwłaszcza odpowiedniej wielkości kołowrotek. Koszatniczki mogą się na nim wybiegać i rozładować nadmiar energii. Poza wspomnianymi już akcesoriami, takimi jak drabinki, karuzele czy huśtawki, warto zainwestować także w różnego rodzaju domki i tunele. Im bardziej urozmaicone otoczenie, tym zdrowsza i szczęśliwsza będzie nasza koszatniczka.
↓ SIANO DLA KOSZATNICZKI ↓
Zabawa poza klatką
Pamiętajmy także, że świat koszatniczki nie powinien kończyć się na klatce. Jak już sobie powiedzieliśmy, są to zwierzaki wyjątkowo aktywne i towarzyskie, warto więc przynajmniej na godzinę dzienne wypuszczać je z ich lokum. Zabawa z opiekunem poza klatką z pewnością przypadnie im do gustu. Pamiętajmy tylko, by odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, w którym koszatniczka będzie przebywała. Usuńmy z podłogi wszelkie kable oraz inne przedmioty, które mogłyby wyrządzić jej krzywdę. Dopilnujmy również, by gryzoń nie wydostał się na zewnątrz. Zabieranie koszatniczki do ogrodu jest raczej ryzykowne. Zwierzaki te są szybkie, mogą uciec i trudno będzie je złapać.
Gryzaki dla koszatniczki
Pamiętajmy, że zęby gryzoni rosną nieustannie przez cale życie i w związku z tym wymagają regularnego ścierania. Zwierzaki załatwiają ten problem skubiąc i podgryzając różnego rodzaju twarde przedmioty, takie jak gałązki drzew czy siano. Jeśli w otoczeniu pupila brak tego typu gryzaków, z pewnością spróbuje poradzić sobie gryząc to, co akurat jest dostępne. Pierwszą ofiarą zębów gryzonia padają przeważnie metalowe pręty klatki. Warto więc zadbać o to, aby gryzoń zawsze miał w zasięgu pyszczka coś lepszego, na przykład wspominane już gałązki drzew, suszone zioła oraz sianko. Najlepiej sprawdzą się gałązki drzew owocowych, których mieszanki nabędziemy w dobrych sklepach zoologicznych. Dobrym rozwiązaniem są także różnego rodzaju drewniane gryzaki dla gryzoni.
↓ POKARMY DLA KOSZATNICZKI ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl