Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy szczeniak wymiotuje?



Zarówno szczeniętom, jak i psom dorosłym zdarza się czasem zwracać resztki pokarmu. To normalnie i o ile przytrafia się to sporadycznie, nie ma większych powodów do paniki. Sprawa robi się dużo poważniejsza, gdy pupil wymiotuje często albo gdy torsje są wyjątkowo silne i długo nie ustępują. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Jakie są przyczyny wymiotów u szczeniaka i jak pomóc choremu pupilowi?

Wymioty u szczeniaka

 
Najczęstszą przyczyną torsji u młodego psiaka jest podrażnienie żołądka. Pupil mógł najeść się trawy, spożyć coś nieświeżego albo coś, co zupełnie nie było przeznaczone do konsumpcji. Gdy tylko układ pokarmowy zwierzaka się oczyści, wszystko powinno wrócić do normy.
 
Pamiętajmy jednak, że szczenięta są niezwykle delikatne, a ze względu na niedojrzały układ odpornościowy podatne na wiele chorób i dolegliwości. Częste wymioty mogą być sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie pupila dzieje się coś niedobrego. Najbardziej niepokojące jest, gdy torsje nie ustają przez dłuższy czas, a pupil zaczyna zwracać żółć lub treść zmieszaną z krwią. Jeśli tylko zauważymy coś podobnego, najlepiej od razu zabrać malucha do weterynarza. 
 

Dlaczego szczeniak wymiotuje?

 
Warto pamiętać, że szczeniaki to niebywałe wręcz żarłoki i gdyby tylko mogły to pewnie jadłyby bez przerwy. Co więcej, maluchy poznając świat często zjadają to, co akurat znajdzie się w zasięgu pyszczka tylko po to, by sprawdzić czy znalezisko nadaje się do konsumpcji. Takie przypadkowe „przysmaki” są chyba najczęstszą przyczyną wymiotów u szczeniąt. Na szczęście łatwo jej zapobiec, wystarczy mieć oko na małego urwisa i pilnować, by jadał wyłącznie to, co sami mu podamy.
 
Wymioty u szczeniaka mogą pojawić się także po zmianie karmy. Nie zapominajmy, że żołądki maluchów wciąż są bardzo delikatne i łatwo je podrażnić podając zbyt ciężkostrawny posiłek lub wprowadzając nagle inny rodzaj karmy. Wszelkie zmiany w jadłospisie małych psiaków należy wprowadzać stopniowo, najpierw jedynie dosypując odrobinę nowej karmę do starej. Proporcje zmieniamy powoli, tak aby pupil przyzwyczaił się do nowości.
 
Przyczyną wymiotów u szczeniaka może być także alergia pokarmowa lub nietolerancja na któryś ze składników diety. W tym przypadku wymiotom powinny towarzyszyć inne symptomy, takie jak swędzenie, wysypka czy wypadanie sierści.
 

Inne przyczyny wymiotów u szczeniaka

 
Nawracające torsje lub wymioty, które nie ustępują przez dłuższy czas świadczyć mogą o poważnych problemach zdrowotnych. Przyczyną wymiotów u szczeniąt bywają zwłaszcza infekcje wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze, na które narażone są szczególnie psy nieszczepione i nieodrobaczane. Wymioty mogą być również objawem zapalenia żołądka, jelit lub okrężnicy, chorób wątroby, nerek, a nawet zmian nowotworowych. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, pamiętajmy więc, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
 

Jak pomóc szczeniakowi, gdy wymiotuje?

 
Jak już wspomnieliśmy, wymioty u psa nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Jeśli nasz pupil zwymiotował, po prostu miejmy na niego oko i bądźmy uważni na ewentualne zmiany w jego zachowaniu. O ile po zwróceniu pokarmu maluch zachowuje się normalnie, to znaczy bawi się i widocznie nie traci energii, nie ma co panikować. Zadbajmy jedynie o to, by miał pod dostatkiem świeżą wodę i pił ją regularnie, ale małymi porcjami. Szczeniak, który dopiero co zwymiotował z pewnością będzie spragniony, ale przyjęcie zbyt dużej ilości wody na raz może na nowo podrażnić żołądek i spowodować wymioty. W porze karmienia podajmy mu natomiast coś lekkostrawnego. Zamiast zwykłej karmy, o wiele lepiej sprawdzi się gotowane, chude mięso drobiowe z ryżem.
 

Kiedy trzeba jechać do weterynarza?

 
Jeżeli wymioty nie ustępują, a pupil wyraźnie źle się czuje, powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Symptomy, takie jak osłabienie, problemy z oddychaniem, drgawki oraz obecność krwi lub śluzu w zwracanej treści pokarmowej nie wróżą nic dobrego i w żadnym wypadku nie powinniśmy ich lekceważyć. Pamiętajmy, że wymioty to nie tylko potencjalny objaw problemów zdrowotnych, ale również bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga. Podczas wymiotów organizm szczeniaka szybko się odwadnia, co może skończyć się nawet śmiercią pupila.
 
W klinice weterynarz poda psu kroplówkę z elektrolitami, która nawodni organizm i przywróci mu równowagę kwasowo-zasadową. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań, zwłaszcza analizy próbki treści żołądkowej oraz morfologii krwi. Dalsze leczenie zależy od diagnozy lekarskiej. Z pewnością niezbędna będzie zmiana diety, być może antybiotyki lub inne leki, które przywrócą zdrowie pupilowi. Pamiętaj, by zawsze stosować się do zaleceń weterynarza, bo tylko w ten sposób możesz pomóc choremu ulubieńcowi.
 
↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA SZCZENIĄT 
 

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
 
Źródło: https://www.petcha.com/help-my-puppy-threw-up-now-what/
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2024

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie