BUDOWA PSA:
Wysokość psa w kłębie waha się ok ok. 25 cm do ok. 1 metra. Głowa może mieć kształt okrągły, wydłużony lub kwadratowy. Uszy w zależności od rasy mogą być obwisłe, stojące, długie, krótkie, łamane. Ogon może być długi krótki, z chorągwią lub zakręcony, noszony na grzbiecie. Umaszczenie może być: jednobarwne (czarne, kremowe, białe,niebieskoszare, złote, rude, żółte lub brązowe), wielobarwne (dwubarwne, trójbarwne, nakrapiane, łaciate, dereszowate, pręgowane, podpalane). Szata może być długa, krótka, z podszerstkiem lub bez. Są też psy zupełnie pozbawione sierści.
JAK DŁUGO ŻYJE PIES?
Psy można podzielić na 3 grupy. Pierwsza to psy ras małych, których waga ciała nie przekracza 10 kg. Druga grupa to psy ras średnich, ważące do 25 kg i trzecia grupa to psy ras dużych i olbrzymich, ważące powyżej 25 kg.
Wbrew obiegowej opinie to pieski ras małych żyją dłużej i wolniej się starzeją. Psy ras małych dojrzewają w przeciągu roku (czyli w wymiarze ludzkim kończą ok. 18 lat), a psy ras olbrzymich dorastają dopiero w wieku ok 24 miesięcy, czyli dorastają dwukrotnie wolniej.
FAKTY I MITY O PSACH:
Pies o czarnym podniebieniu jest agresywny. Nieprawda. Takie podniebienie mają psy o dobrej pigmentacji, często cechujące się także ciemnymi noskami.
Suka przynajmniej raz w życiu musi mieć szczeniaki. Nieprawda. Regularne ciąże rzeczywiście zapobiegają wystąpieniu wielu chorób (umożliwiają dokładne oczyszczenie macicy, zmniejsza się ryzyko zaburzeń hormonalnych i ropomacicza), jednak jednorazowa ciąża nic nie zmienia. Może wręcz nasilić np. częstotliwość ciąż urojonych. Sterylizacja w równym stopniu zabezpieczy suczkę przed schorzeniami.
Każdy pies-samiec musi pokryć sukę. Nieprawda. Nieregularne współżycie nie tylko nie zaspokaja instynktu, lecz wręcz go powiększa.
Dopiero około roczny pies nadaję się na szkolenie. Nieprawda. Psa trzeba szkolić od początku, powoli i systematycznie.
Jeśli rasowa suka raz będzie miała szczeniaki z kundelkiem, to już do końca życia będzie rodzić kundle. Nieprawda. Pokrycie suki nie hamuje rui, co oznacza, że owulacja wciąż trwa. Jeśli po planowanym kryciu, suka połączy się z innym psem- mogą urodzić się szczeniaki od dwóch ojców. A nawet od kilku. W jednym miocie mogą być i kundelki i psy rasowe.
Pies wykastrowany jest smutny. Nieprawda. Jest bardziej spokojny, bo nie rozpierają go juz hormony,.
Z psem rasowym trzeba jeździć na wystawy. Nieprawda.
Od słodyczy zalegają się robaki. Nieprawda. Robaki raczej ujawniają się po zjedzeniu słodyczy. Pies, który zjadł coś słodkiego ma "szansę" na biegunkę lub wymioty, dzięki czemu może się ujawnić robaczyca.
Pies potrafi sobie wylizać każdą ranę. Nieprawda. Co prawda ślina zawiera enzymy sprzyjające odkażeniu rany, jednak zawiera również bakterie, które mogą ją dodatkowo nadkazić. Pocieranie rany językiem sprzyja ponadto jej powiększeniu.
RÓŻNE CIEKAWOSTKI O PSACH:
Dlaczego psy krążą wokół zanim się położą?
Jest to zwyczaj związany zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Pies zanim się położył obchodząc teren sprawdzał, czy jest bezpieczny. A poza tym wybierał najbardziej wygodne miejsce.
Dlaczego psie nosy nie zamarzają w czasie zimy?
Zdrowe psy powinny mieć zawsze wilgotne nosy. Nos jest najbardziej ogrzewaną częścią ciała psa. Mokry nos psa nigdy nie zamarznie, gdyż jego organizm ciągle dostarcza w to miejsce ciepło.
Dlaczego psy uczą się łatwiej niż koty?
Koty nie są głupie, po prostu nie chcą się uczyć wykonywania poleceń tak jak psy. Związane to jest z tym, że przodkowie psów żyli w grupie, gdzie dowodził przewodnik. Pies instynktownie wykonuje polecenia przewodnika stada. Natomiast dzikie koty żyły samotnie i nie musiały nikogo słuchać.
Psy rasy Basenji są wyjątkowo czyste i myją się jak koty.
Bedlington terrier-to rasa psa, która przypomina owcę!
Szczenięta Dalmatyńczyka rodzą się zupełnie białe, dopiero po 10-14 dniach pojawiają im się plamki.
Golden, Labrador i inne Retrievery to rasy psów, które uwielbiają wodę!
Pekińczyki to psy należące do najstarszych ras na świecie. Przez wieki były one psami cesarskimi Mandżurów. Ponadto uznawano je za święte -jako psy-obrońcy Buddy. O pekińczyki bardzo dbano - pilnowano, aby zawsze były w dobrym humorze, odpowiednio wypielęgnowane i nakarmione. Najważniejszą rzeczą było zachowanie czystości rasy. Aż do 1860 r. pekińczyki żyły wyłącznie za murami Zakazanego Miasta w Pekinie. Po upadku Pekinu ocalałe psy tej rasy zostały wysłane do Anglii i powoli zaczęły zdobywać popularność na kontynencie europejskim.
Pekińczyk zawdzięcza nazwę swojej rasy stolicy Chin, Pekinowi, miejscu, gdzie znajdowało się Zakazane Miasto (siedziba cesarzy).
Największym zarejestrowanym psem na świecie w roku 2010 jest czteroletni George pochodzący z USA, mierzący od nosa do ogona 2 metry 20 cm i ważący 111kg. Od łap do kłębu dog liczy prawie 1,1 metra.
Najmniejszym psem na świecie jest chihuahua Boo-Boo. 10,16 centymetrowy piesek trafiły do Księgi Rekordów Guinnessa w 2007 roku.