Informacja ze sklepu

Co zrobić, gdy szczeniak ma zatwardzenie?

 

Nawet świeżo upieczony psi właściciel nie będzie miał problemów z rozpoznaniem zatwardzenia u zwierzaka. Jeśli milusiński nie załatwia się przez dwa kolejne dni z rzędu, a podczas prób oddania stolca kuli się i skomli, znaczy to, że cierpi on na zaparcie. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by pomóc pupilowi rozprawić się z tą mało przyjemną dolegliwością. 
 

Najczęstsze przyczyny zatwardzenia u szczeniaka


Za zatwardzeniem u psiaka stać może wiele różnorakich przyczyn. Z niektórymi z nich szybko i sprawnie uporać możemy się przy pomocy domowych sposobów. Inne mogą okazać się nieco bardziej problematyczne – w ich przypadku nie obejdziemy się bez weterynaryjnego wsparcia. Pamiętajmy też, że choć zatwardzenia w początkowym etapie nie są groźne, a jedynie uciążliwe dla psiaka, zbagatelizowane prowadzić mogą do złego samopoczucia, letargu, apatii, a nawet wymiotów. 
 
Najczęściej za zatwardzenia u psów odpowiedzialna jest zła dieta. W kwestii tej najbardziej we znaki daje się wysoko przetworzone jedzenie zawierające zbyt małą ilość błonnika. Inną dość powszechną przyczyną zaparć bywa też odwodnienie. Ponadto psi właściciele dobrze wiedzą o tym, że szczenięta lubią zabierać się za konsumpcję przypadkiem napotkanych na swej drodze przedmiotów. Połknięty papier, patyki, kawałki ubrań czy zabawek nierzadko okazują się niebezpieczne, gdyż nie są one trawione przez organizm, a wymieszane z odchodami zatykać mogą jelito grube. Podobny problem, zwłaszcza u szczeniąt długowłosych, wywoływać może też nadmiar połkniętej podczas pielęgnacyjnych zabiegów sierści. Jeszcze innym czynnikiem wywołującym obstrukcje u szczeniaków są wszelkie sytuacje stresowe. W grę wchodzić może więc tu zmiana właściciela czy przebywanie w obcym otoczeniu. Szczeniak nieprzyzwyczajony do załatwiania się na różnych powierzchniach może też mieć problem z oddaniem kału na nowym nieznanym mu podłożu – np. na piasku bądź chodniku.  
 

Jak chronić szczeniaka przed zaparciami?

 
Chcąc uniknąć zaparć u psa, przede wszystkim zawczasu wdrożyć powinniśmy odpowiednie działania profilaktyczne.  Warto być świadomym tego, że należyta troska o szczeniaka w znacznej mierze jest w stanie wyeliminować problemy z wypróżnianiem. W tym przypadku najważniejsza jest więc dobrze zbilansowana i zawierająca odpowiednią ilość błonnika dieta i nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody. O należyte nawodnienie małego psiaka łatwiej będzie nam też zadbać wtedy, gdy w menu jego nie zabraknie mokrych pokarmów. 
 
Przy okazji miejmy na uwadze fakt, że w profilaktyce ważną rolę odgrywa też troska o odpowiednią dawkę ruchu oraz o higienę. W przypadku długowłosych pupili niezwykle ważne jest regularne wyczesywanie martwej sierści oraz w razie potrzeby podcinanie jej w okolicach odbytu. Tworzące się tam kołtuny również w znacznym stopniu utrudniać mogą wydalanie. Ponadto zaparcia bywają też skutkiem zbyt rzadkich spacerów. Jeśli szczeniak nie wychodzi na regularne, dłuższe przechadzki i musi powstrzymywać wypróżnianie, kał w jego jelitach staje się suchy i twardszy. To zaś utrudnia później należyte załatwienie sprawy.
 

Jak radzić sobie z zatwardzeniem u szczeniaka?


Gdy z zatwardzeniem mamy już do czynienia dobrze jest przestawić psa na mokre jedzenie. Dodatkowo psiaka uraczyć możemy niewielką porcją mleka, rozgotowanej dyni bądź dodanego do jedzenia oleju lnianego lub oliwy. Jeśli z psim zatwardzeniem nie potrafimy dać sobie rady samodzielnie, zamiast samodzielnie sięgać po leki, udać powinniśmy się do weterynarza. Ten zwierzakowi przepisać może adekwatne środki przeczyszczające, zrobić lewatywę bądź wykonać zdjęcie rtg. i odpowiedni zabieg, jeśli istnieje podejrzenie, że zwierzak połknął podejrzany kąsek.  
 
↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA 


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie