Tauryna to nieodzowny element diety każdego kota. Niedobór tego cennego aminokwasu może prowadzić do chorób serca, utraty wzroku, zaburzeń wzrostu i rozrodu. Warto też dodać, że koci organizm sam nie produkuje wystarczających ilości tauryny, a zwierzaki w warunkach naturalnych pozyskują ją z ciał upolowanych gryzoni. Czym zastąpić myszy w domowej diecie mruczka? Dlaczego kot tak bardzo potrzebuje tauryny i czym grozi jej niedobór?
Dlaczego koty potrzebują tauryny?
Tauryna to aminokwas niebiałkowy występujący w tkankach zwierzęcych, głównie mięśniach szkieletowych, sercu i mózgu. Synteza tauryny w kocim organizmie jest znikoma i właściwie pokrywa jedynie około kilkunastu procent zapotrzebowania. Co więcej, futrzaki tracą duże ilości tauryny wraz z moczem i kałem. W praktyce oznacza, że to aminokwas należy dostarczać zwierzakom wraz z pokarmem lub w postaci specjalnych preparatów taurynowych. Dlaczego jest to takie istotne?
Warto wiedzieć, że tauryna pełni w kocim organizmie wiele istotnych funkcji. Między innymi uczestniczy w procesach rozwoju mózgu i siatkówki oka, reguluje ciśnienie oraz chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Tauryna wpływa również na czynności układu rozrodczego, ponadto warunkuje syntezę oraz wydzielanie kwasów żółciowych. Jest także silnym antyoksydantem, chroni organizm przed wieloma chorobami, w tym zmianami nowotworowymi i uszkodzeniami komórek nerwowych. Tauryna wspiera też pracę układu krążenia oraz wątroby, reguluje poziom cukru we krwi, wspomaga trawienie tłuszczów, wzmacnia układ immunologiczny, chroni narządy wewnętrzne przed działaniem niektórych leków, a nawet przyczynia się do budowy komórek mózgu.
↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓
Skutki niedoboru tauryny w diecie kota
W wyniku niedoboru tauryny u kotów w każdym wieku może rozwinąć się kardiomiopatia. Jest to poważna choroba układu krążenia przyczyniająca się do obniżenia kurczliwości serca, niewydolności komór mięśnia sercowego, duszności, braku apetytu oraz osłabienia organizmu. Powikłaniem kariomiopatii bywa choroba zatorowo-zakrzepowa, która objawia się porażeniem kości miedniczych, bólem w lędźwiach i kończynach oraz obniżoną temperaturą ciała.
Niedobór tauryny może prowadzić także do zaburzeń w funkcjonowaniu układu rozrodczego. Pod wpływem deficytu mioty są mniejsze, często dochodzi do poronień lub martwych urodzeń. Na skutek niedoboru u kociąt może dojść do nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego, zahamowania wzrostu oraz zmian zwyrodnieniowych w obrębie gałki ocznej. Zmiany te są nieodwracalne i mogą prowadzić do całkowitej ślepoty. Innymi skutkami deficytu tauryny są osłabienie słuchu oraz stłuszczenie wątroby.
W jakich produktach można znaleźć taurynę?
Kocięta po przyjściu na świat pobierają taurynę wraz z mlekiem matki. Pokarm ten zawiera nawet do 36 mg tauryny na 100 gram mleka. Z kolei dorosłe mruczki żyjące na wolności pozyskują aminokwas z ciał upolowanych gryzoni, głównie myszy. Stężenie tauryny w mysich tuszkach jest bardzo wysokie, wynosi aż 0,7%, podczas gdy w mięsie wołowym i drobiowym waha się w granicach 0,1%.
↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓
To jasne, że karmienie kota myszami w warunkach domowych może być nieco problematyczne. Gryzonie można jednak zastąpić innymi pokarmami, zawierającymi duże ilości niezbędnej tauryny. Najwięcej aminokwasów znajduje się w mięsie indyczym, owocach morza i rybach. Karmiąc kota gotowymi karmami suchymi lub mokrymi należy zwracać uwagę na ich skład, a zwłaszcza na podaną na opakowaniu zawartość tauryny. Obecnie taurynę dodaje się także do popularnych kocich przysmaków oraz specjalnych preparatów witaminowych.
Karma i preparaty z tauryną dla kota
Badania potwierdzające znacznie tauryny w kocim orgiazmie dały dużo do myślenia producentom karm dla czworonogów. Obecnie nie trudno znaleźć w sklepie karmę zawierającą taurynę. Oczywiście nie każdy produkt ma jej w składzie tyle, ile mruczek rzeczywiście potrzebuje. Dlatego warto dokładnie czytać etykiety. Zgodnie z ostatnimi zaleceniami koty powinny otrzymywać około 1200 mg tauryny na 1 kg w karmie suchej oraz około 2500 mg w pokarmie mokrym.
Zwierzaki karmione wyłącznie mięsem zwykle nie wykazują niedoborów tauryny. Niemniej jednak wyjątkowo duże zapotrzebowanie na ten aminokwas może wskazywać na to, że nawet pełnowartościowa mięsna dieta nie zaspokoi w pełni potrzeb pupila. Na szczęście od pewnego czasu na rynku dostępne są także specjalne preparaty z tauryną służące do suplementacji diety. Do wyboru są różnego rodzaju przekąski taurynowe oraz suplementy zawierające czysty aminokwas. Wybór zależy od tego, jak duże deficyty zaszły w organizmie konkretnego zwierzaka. W razie wątpliwości warto zwrócić się do weterynarza, który najlepiej oceni stan i potrzeby czworonoga.
↓ SUCHA KARMA Z TAURYNĄ ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl
Źródło: http://www.felinologia.org.pl/tauryna-w-dietoprofilaktyce-oraz-dietoterapii-kotow-i-psow/