Sposób żywienia psa oraz rodzaj karmy, którą mu podajemy zależy od jego wieku, stanu zdrowia oraz kondycji. Innym ważnym czynnikiem warunkującym dietę czworonoga jest także jego rasa. Poszczególne rasy mogą mieć zupełnie różne predyspozycje i potrzeby żywieniowe, ze względu na wielkość czy budowę układu pokarmowego. Jedną z ras wymagających szczególnego żywienia jest właśnie owczarek niemiecki. Jak karmić te psy? Która karma dla owczarka niemieckiego jest najlepsza?
Żywienie owczarka niemieckiego
Owczarek niemiecki to typowy przedstawiciel dużych ras psów. Dorosły może ważyć od 25 do nawet 44 kilogramów, co oczywiście przekłada się na charakterystyczne dla tej rasy potrzeby żywieniowe. Na wybór karmy wpływa także tryb życia czworonoga oraz rodzaj uprawianej przez niego aktywności. W diecie owczarka nie może zabraknąć składników dostarczających mu dokładnie takiej dawki energii, jakiej wymaga styl życia psa i warunki w jakich żyje. Jego jadłospis powinien być odpowiednio modyfikowany pod kątem rodzaju i intensywności treningów lub zajęć, jakie pies wykonuje oraz jego indywidualnych cech, związanych chociażby ze stanem zdrowia.
↓ KARMA DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
Psy aktywne, pracujące lub uprawiające sporty wymagają karmy wysokoenergetycznej, z dużą zawartością białka i tłuszczów. Pamiętajmy jednak, że owczarki żyjące w miastach, których aktywność ogranicza się jedynie do krótkich spacerów mogą mieć tendencję do tycia. Na nadwagę narażone są także starsze owczarki. Otyłość wiąże się u nich z wieloma zaburzeniami i schorzeniami, takimi jak zwyrodnienia stawów czy nietolerancja pokarmowa. Aby temu przeciwdziałać należy zawsze dostosowywać karmę do wieku i trybu życia psa.
Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego
Wymagania żywieniowe szczeniąt często diametralnie różnią się od potrzeb wykazywanych przez dorosłe psy. Dotyczy to również owczarków niemieckich. Szczenięta tej rasy potrzebują diety doskonale zbilansowanej pod kątem zawartości białka, wapnia oraz fosforu, które zapewnią im prawidłowy rozwój mięśni i szkieletu. Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna być także bogata w przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E, tauryna oraz luteina. Kluczowe dla zdrowia malucha są także prebiotyki wspomagające procesy trawienia i utrzymujące równowagę flory bakteryjnej jelit.
Szczeniak owczarka niemieckiego potrzebuje ponadto karmy lekkostrawnej i łatwo przyswajalnej dla organizmu. Jego przewód trawienny dopiero się kształtuje, więc nie jest jeszcze w stanie wszystkiego przetrawić.
Jaką karmę wybrać dla dorosłego owczarka niemieckiego?
Owczarki niemieckie to psy słynące z niemal wilczego apetytu. Niestety jednocześnie znane są także z właściwej sobie nadwrażliwości pokarmowej. Delikatny układ trawienny tych zwierzaków sprawia, że słabo radzą sobie z przyswajaniem pokarmów tłustych i ciężkostrawnych. Kłopoty sprawia im także wyjątkowo krótki przewód pokarmowy, który ze względu na swoją budowę nie absorbuje wszystkich składników odżywczych z pożywienia. W związku z tym karma dla owczarka niemieckiego powinna zawierać odpowiednią dawkę wysokiej jakości błonnika, który wspomaga trawienie, usprawniając proces pobierania wartościowych substancji odżywczych z pożywienia.
Warto wiedzieć, że owczarki narażone są także na skręt żołądka. Dlatego dzienna dawka karmy dla pupila powinna zostać rozdzielona na 2-3 mniejsze porcje. Niestety owczarki bywają łapczywe, powinniśmy więc pilnować, by nasz pupil nie jadł zbyt szybko. Dobrym rozwiązaniem są specjalne miski spowalniające jedzenie dla psa. Po posiłku zwierzak powinien odpocząć przez co najmniej godzinę. To ważne, by przez ten czas nie zmuszać go do żadnej większej aktywności.
Skłonność do alergii u owczarka niemieckiego
Owczarki niemieckie dosyć często borykają się także z alergiami pokarmowymi. Najbardziej uczulającymi produktami są kurczak, wołowina, mleko, a ponadto wszelkie sztuczne dodatki w postaci konserwantów czy aromatów. Dlatego właśnie karma dla owczarka powinna być jak najbardziej naturalna. W sklepach zoologicznych znajdziemy między innymi specjalne karmy hipoalergiczne, stworzone właśnie z myślą o tej rasie.
Owczarki częściej niż inne psy zmagają się także z różnego rodzaju problemami skórnymi. Mogą one być objawem alergii, ale niekoniecznie. Psom tej rasy często doskwierają także zakażenia bakteryjne, którym sprzyja zasadowe pH skóry. By zadbać o skórę i sierść pupila, należy podawać mu karmę bogatą w witaminy z grupy B, a także witaminy A, C, K oraz E. Niezbędne będą także nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, ponadto biotyna i cynk. Tak odżywcza karma wzmocni odporność zwierzaka, odbuduje jego naskórek i ochroni przez kolejnymi infekcjami.
↓ KARMY DLA PSÓW RAS DUŻYCH ↓
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl