Szynszyle to zwierzaki szczególnie wrażliwe na jakość podawanego pożywienia. Specyficzne potrzeby żywieniowe tych gryzoni sprawiają, że ich jadłospis należy komponować z wyjątkową rozwagą. Dobra gotowa karma jest w tym przypadku podstawą. Jakie cechy powinno posiadać pożywienie dla szynszyli? Jaka karma będzie najlepsza dla gryzonia?
Podstawowe zasady żywienie szynszyli
Żywieniowe zwyczaje szynszyli są nierozerwalnie związane z naturalnym środowiskiem ich życia. Gryzonie te przywykły do ekstremalnych warunków. Surowy klimat, uboga roślinność i skaliste tereny powodują, że zwierzaki niejednokrotnie muszą radzić sobie z niedoborem pokarmu. Dodatkowo pożywienie szynszyli odznacza się raczej niską wartością odżywczą i niewielką kalorycznością. W menu zwierzaków dominują różne gatunki ziół. Charakterystyczną cechą tego typu produktów żywnościowych jest wysoka zawartość błonnika. Pokarm włóknisty ułatwia także gryzoniom ścieranie zębów. Warto ponadto zauważyć, że wbrew pozorom dieta szynszyli w naturze nie jest nigdy monotonna. Zwierzaki zmieniają bowiem swój jadłospis w zależności od pory roku i wzbogacają go o sezonowe rarytasy. Wszystko to musimy wziąć pod uwagę, układając menu dla pupila. W warunkach domowych dieta szynszyli powinna składać się z gotowej suchej karmy, sianka, mieszanki ziół, kory lub gałązek drzew. W roli przekąsek można podawać gryzoniom suszone owoce i warzywa (np. jabłko, gruszka, topinambur, dynia, marchewka, burak).
↓ SIANO DLA SZYNSZYLI ↓
Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla szynszyli?
Karma dla szynszyli powinna być zarówno smakowita, jak i zdrowa. Najważniejszą rolę odgrywa z pewnością odpowiedni bilans składników odżywczych. Dla szynszyli należy szukać produktów niskobiałkowych, niskotłuszczowych i wysokobłonnikowych. Najlepsza będzie zatem karma, która zawiera około 16-20% białka, 2-5% tłuszczu i 15-20% włókna. W żywieniu gryzonia dobrze sprawdzą się karmy bezzbożowe lub o niskiej zawartości zbóż. Duże znaczenie ma także forma pokarmu. Najlepsze na ogół są pokarmy w postaci granulatu. Zapobiegają one bowiem selektywnemu wybieraniu przez gryzonia z pożywienia tylko ulubionych składników. Dzięki temu mamy pewność, że w diecie szynszyli niczego nie zabraknie. Należy ponadto wybierać produkty z formułą dentystyczną – wyróżniające się specjalnym kształtem i twardością. Wymagają one intensywnego żucia, przez co ułatwiają ścieranie zębów. Nie sposób pominąć też odpowiedniej wielkości granulek – szynszyla powinna mieć możliwość trzymania ich w łapkach podczas jedzenia. Dodatkowym atutem pożywienia dla szynszyli jest jego naturalność, dlatego warto decydować się na produkty pozbawione sztucznych barwinków i konserwantów.
↓ ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓
Jakie składniki powinna zawierać karma dla szynszyli?
Idealna karma dla szynszyli powinna być skomponowana w taki sposób, by jej skład w jak największym stopniu odzwierciedlał naturalny jadłospis gryzonia. Z tego względu głównymi komponentami pożywienia powinny być rośliny i zioła. Wskazane jest, by karma opierała się na ich kilku rodzajach. Bardzo dobre są produkty zawierające znaczne ilości tymotki łąkowej. Pokarm może być wzbogacony warzywami i owocami, które dostarczą gryzoniowi cennych witamin. Do wartościowych dodatków należą również niektóre kwiaty (np. nagietek, chaber bławatek). Z powodzeniem możemy postawić na karmy z siemieniem lnianym, które poprawia pracę przewodu pokarmowego. Warto zwrócić szczególną uwagę na składniki o działaniu prozdrowotnym. Korzystnie na zdrowie pupila mogą wpłynąć prebiotyki (fruktooligosacharydy i mannooligosacharydy), które regulują mikroflorę jelitową i stymulują odporność. Właściwości przeciwutleniające wykazują ekstrakty roślinne, np. z zielonej herbaty czy z pestek winogron. Z kolei wyciąg z juki może zneutralizować nieprzyjemny zapach odchodów gryzonia i wspomóc procesy trawienia. Godne polecenia są też produkty z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi pochodzenia roślinnego. Aby zwierzak chętnie spożywał posiłki, można zaoferować mu pokarm naturalnie aromatyzowany (np. z tymiankiem). Upewnijmy się również, czy karma zawiera kompleks niezbędnych pupilowi witamin i minerałów.
↓ POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl