Kolby nie bez powodu należą do ulubionych ptasich przekąsek. Tego typu smakołyki są zarówno doskonałym wzbogaceniem jadłospisu pierzastych podopiecznych, jak i świetnym źródłem rozrywki. Dlaczego żaden ptak nie pozostanie wobec nich obojętnym? Jakie kolby możemy serwować skrzydlatym ulubieńcom?
Dlaczego warto podawać kolby ptakom?
Przysmaki bez wątpienia pełnią bardzo ważną funkcję w życiu ptaków. Ich okazjonalne podawanie pozwala przełamać żywieniową monotonię, a niejednokrotnie również uzupełnić dietę zwierzaków o cenne składniki. Kolby są jednak uwielbiane przez ptaki nie tylko z powodu ich walorów smakowych. Przekąski te przede wszystkim umożliwiają pierzastym podopiecznym realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Dzięki nim ptaki mogą samodzielnie zdobywać pożywienie. Obdziobywanie kolb przypomina skrzydlatym pupilom naturalny sposób żerowania. Właśnie dlatego są one dla ptaków dużo bardziej atrakcyjne niż wszelkie przekąski serwowane w miseczkach. Nie sposób ponadto nie zauważyć, że pozyskiwanie ziaren z kolb zwykle pochłania mnóstwo czasu i energii. Tego typu przysmaki zapewniają więc ptakom zajęcie na wiele godzin i skutecznie chronią przed nudą. Podobnie jak na wolności, pierzaste zwierzaki mogą zatem poświęcić większość swojego czasu na żerowanie. Maleje też ryzyko problemów behawioralnych związanych z frustracją, występującą u zwierzaków, które nie mogą prezentować swoich naturalnych zachowań.
↓ KOLBY DLA KANARKA ↓
Kolby nierzadko sprawdzają się w profilaktyce zdrowotnej. Ich łupanie skutecznie chroni ptaki przed przerostem dzioba. Co więcej, smakołyki bywają wzbogacane dodatkami o działaniu prozdrowotnym, które pozwalają zapobiegać określonym ptasim problemom.
Nie można też pominąć użyteczności kolb podczas treningu czy procesu oswajania. Wiele ptaków początkowo ma opory, by brać smakołyki od opiekuna bezpośrednio z ręki. Kolby trzymane w dłoniach pozwalają natomiast zachęcić skrzydlatego pupila do zbliżenia się do nas, ale jednocześnie umożliwiają zwierzakowi zachowanie pewnego dystansu. Stanowią zatem świetną pomoc podczas nawiązywania pierwszych kontaktów z ptakiem i budowania u niego pozytywnych skojarzeń. Kolby można z powodzeniem wykorzystać w treningu metodą wabienia. Jeśli będziemy nimi odpowiednio manewrować, możemy nauczyć pupila obrotu czy całej sekwencji ruchów. Przysmak zawieszony poza klatką może zaś skłonić nieśmiałego pierzastego podopiecznego do opuszczenia mieszkanka i eksploracji domowego otoczenia.
↓ KOLBY DLA PAPUGI NIMFY ↓
Rodzaje kolb dla ptaków
Kolby, podobnie jak wszystkie inne smakołyki, trzeba dopasować do gatunku i potrzeb naszego pupila. Na rynku znajdziemy przysmaki dedykowane różnym papugom, kanarkom i małym ptakom egzotycznym (np. zeberkom, amandynom). Kolby różnią się także pod względem składników. Pierzastym podopiecznym, w zależności od ich upodobań, możemy zaoferować przekąski z warzywami, owocami, miodem, biszkoptami czy jajami. Specyficznym typem kolb są kłosy prosa senegalskiego, które stanowią w pełni naturalny i nieprzetworzony ptasi rarytas. Wśród kolb na szczególną uwagę zasługują ponadto przysmaki funkcjonalne. Podawać można je np. w czasie pierzenia czy lęgów.
↓ KOLBY DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓
Warto wiedzieć, że kolby to nie tylko dobre przekąski dla pierzastych podopiecznych trzymanych w domach. To również niezastąpiony pokarm dla ptaków zimujących. Kolby tłuszczowe, z orzeszkami czy słonecznikiem, z pewnością zasmakują ptakom odwiedzającym przydomowy karmnik i pomogą im przetrwać trudny zimowy czas.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kolby dla ptaków?
Kolba, którą chcemy zaserwować skrzydlatemu pupilowi, powinna zawierać przede wszystkim te składniki, które znajdują się w naturalnym ptasim menu. Zwykle godne polecenie są przysmaki skomponowane z różnorodnych naturalnych surowców. Papugi i ptaki egzotyczne na pewno chętnie spróbują smakołyków z dodatkami charakterystycznymi dla strefy klimatycznej, z której pochodzą. Warto zwrócić też uwagę, czy kolby zostały wzbogacone witaminami i minerałami. Należy unikać przysmaków zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Dodatkowo wielkość elementów przyczepionych do kolby powinna być precyzyjnie dopasowana do wielkości ptasiego dzioba. Nie bez znaczenia jest także sam proces produkcji smakołyków – tradycyjne procedury obróbki zwykle pozwalają zachować najwyższą wartość odżywczą.
Jak często podawać kolby ptakom?
Kolby należą do dość kalorycznych przysmaków, dlatego trzeba serwować je raczej z umiarem. Tego typu smakołyki odgrywają zwykle rolę karmy uzupełniającej. Ich zawartość w diecie większości ptaków nie może przekraczać więc kilku procent. W związku z tym kolby najlepiej serwować pierzastym podopiecznym jedynie od czasu do czasu, maksymalnie raz na około 2-3 tygodnie.
↓ KOLBY DLA DUŻYCH I ŚREDNICH PTAKÓW ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Boyarkina Marina - stock.adobe.com