Idealna papuzia przekąska powinna nie tylko wzbogacać menu pierzastych zwierzaków, ale również stymulować ich zmysły i umożliwiać im realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Właśnie dlatego tak wielkim zainteresowaniem niemal wszystkich papug cieszą się kolby. Czym kierować się, wybierając tego typu przysmaki? Jakie kolby można serwować skrzydlatym pupilom?
Dlaczego warto podawać kolby papugom?
Papugi uznawane są za jedne z najinteligentniejszych stworzeń. Swoimi zdolnościami niejednokrotnie dorównują nawet ssakom naczelnym. Do szczęścia potrzebują więc nie tylko pełnej miseczki, ale przede wszystkim licznych wzbogaceń środowiskowych i wielu stymulujących bodźców. Jednym z najprostszych, a zarazem najlepszych, sposobów na urozmaicenie papuziej codzienności jest podawanie zwierzakom różnorodnych smakołyków. Nie lada atrakcją z pewnością będą dla naszych pierzastych podopiecznych kolby. Takie przekąski wyjątkowo smakują ptakom, ale wbrew pozorom to nie ich jedyna zaleta. Kolby pobudzają papugi do zdobywania pokarmu w sposób zbliżony do naturalnego. Dzięki nim zwierzaki muszą włożyć trochę wysiłku w pozyskanie ulubionych kąsków, co dostarcza im sporo radości. W naturze na żerowanie papugi poświęcają większość swojego czasu, dlatego kolby mogą pomóc nam zorganizować ptasi dzień w podobny sposób jak na wolności. Możliwość realizowania naturalnych zachowań pokarmowych jest też nie do przecenienia w profilaktyce problemów behawioralnych, które dość często występują u papug utrzymywanych w domach. Obdziobywanie kolb dodatkowo należy do bardzo angażujących zajęć, a zatem skutecznie chroni przed nudą.
↓ KOLBY DLA PAPUGI NIMFY ↓
Kolby mogą także stanowić pożądane uzupełnienie jadłospisu naszych skrzydlatych pupili. Wiele z nich zawiera niezwykle cenne dla ptaków składniki. Dzięki nim można w prosty sposób wzbogacić dietę ptaków o witaminy, minerały czy substancje prozdrowotne. Obdziobywanie kolb bywa dla papug również swoistym zabiegiem pielęgnacyjnym – ułatwia utrzymanie dzioba we właściwej kondycji i zapobiega jego przerostowi.
Kolby, jako prawdziwy ptasi rarytas, nierzadko przydają się podczas treningu i oswajania. Możemy wykorzystać je do zwabienia papugi, by zachęcić ją do wyjścia bądź wejścia do klatki czy zbadania nowej zabawki. W odróżnieniu od innych przekąsek kolby pozwalają nam nawiązywać pierwsze kontakty z papugą przy zachowaniu pewnego dystansu. Nawet nieśmiałe lub lękliwe ptaki zwykle skuszą się na spróbowanie kolby trzymanej w naszej dłoni. W ten sposób można łatwo wytworzyć u pierzastego pupila pozytywne skojarzenia z naszą obecnością. Kolby warto także wykorzystać jako pomoc treningową (przynętę), np. podczas nauki sztuczek.
↓ KOLBY DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓
Rodzaje kolb dla papug
Kolby dla papug występują w wielu wariantach smakowych, rozmiarach i wersjach dedykowanych różnym gatunkom. W ofercie znajdziemy więc smakołyki przeznaczone dla papug małych, średnich i dużych. Do wyboru zwykle mamy kolby z owocami, orzechami, warzywami, jajami, miodem czy biszkoptami. Możemy zdecydować się ponadto na w pełni naturalne i pozbawione jakichkolwiek dodatków kłosy prosa senegalskiego. Czasami przysmaki można też dobrać pod kątem miejsca pochodzenia pierzastych zwierzaków (np. kolby dla papug afrykańskich, australijskich). Takie rarytasy zazwyczaj zawierają egzotyczne dodatki, charakterystyczne dla danej strefy klimatycznej. Co więcej, niektóre przekąski stworzono z myślą o konkretnych gatunkach, np. nimfach czy papużkach falistych. Większym papugom można podawać natomiast kolby w rozmiarze XXL, które składają się z dużych elementów, idealnie dopasowanych do dziobów pierzastych olbrzymów. Warto pamiętać, że niektóre kolby, ze względu na szczególne właściwości, mogą pełnić funkcję przysmaków funkcjonalnych. Takie smakołyki przeznaczone są np. do stosowania w czasie lęgów lub pierzenia.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kolby dla papug?
Kolby bez wątpienia mogą stać się ważnym wzbogaceniem diety naszego skrzydlatego podopiecznego. Należy wybierać przekąski, które składają się głównie z surowców znajdujących się w naturalnym menu naszej papugi. Tego typu przysmaki, odgrywające rolę żywieniowego urozmaicenia, muszą jednak umożliwiać zwierzakom kosztowanie składników, którymi raczej nie zajadają się na co dzień. Przekąski dla papug powinny składać się z elementów różniących się fakturą i barwą – dostarczą wtedy pierzastym pupilom różnorodnych wrażeń zmysłowych. Najlepiej wybierać smakołyki pozbawione sztucznych barwników czy konserwantów, produkowane tradycyjnymi metodami. Warto zwrócić też uwagę na sposób mocowania i wytrzymałość przekąsek. Niektóre kolby można umieścić w klatce nie tylko pionowo, ale również poziomo. Mogą one wtedy pełnić funkcję pysznej żerdzi. Wszystkie elementy kolby powinny być solidnie ze sobą połączone – dzięki temu papuga będzie musiała trochę się natrudzić, by całkowicie rozpracować smakowitą przekąskę.
↓ KOLBY DLA PAPUG DUŻYCH I ŚREDNICH ↓
Jak często podawać kolby papugom?
Kolby najlepiej stosować jako pokarm uzupełniający. Większość papug powinna otrzymywać je więc jedynie okazjonalnie, maksymalnie kilka razy w miesiącu. Zawsze warto jednak uwzględnić gatunkowe i indywidualne cechy naszego pierzastego podopiecznego. Ary, wykazujące wysokie zapotrzebowanie na tłuszcz, mogą otrzymywać orzechowe kolby znacznie częściej niż inne gatunki papug. Więcej kalorii, a co za tym idzie – energetycznych przekąsek, potrzebują też ruchliwe papugi, który uwielbiają wolne loty, a mniej – pierzaste zwierzaki, który latają sporadycznie lub wcale. Dla amazonek przekąski o znacznej zawartości tłuszczu nie są natomiast wskazane. Jajeczne kolby bywają bardzo istotnym elementem menu samic hodowlanych w okresie lęgów, lecz podawanie ich w nadmiarze samotnym papugom może niepotrzebnie stymulować je do zachowań lęgowych. Dokładną częstotliwość serwowania kolb papudze trzeba zatem dostosowywać do jej specyficznych potrzeb i upodobań.
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © lusyaya - stock.adobe.com