Golden retrievery mają wyjątkowo piękne futro, stanowiące ozdobę psiaka samą w sobie. Oczywiście pupil prezentuje się wspaniale, jeśli jego sierść jest zadbana, lśniąca i czysta. Brud, kołtuny i wplątane we włosy fragmenty gałązek albo jedzenia odbierają sporo uroku, a do tego są nieprzyjemne dla samego zwierzaka. Mogą uwierać, plątać się, zahaczać o wszystko. Przy wyjątkowym braku pielęgnacji futro może zacząć się mechacić i filcować, co wygląda naprawdę okropnie i do tego nie da się z takim bałaganem włosowym nic zrobić – pozostaje tylko obcięcie. Dbajmy zatem o futro naszych pupili, aby pozostało prawdziwą ozdobą i abyśmy mogli być z niego dumni. Jak najlepiej zadbać o sierść golden retrievera?
Jaka jest sierść golden retrivera?
Golden retrievery mają sierść albo gładką, albo trochę falistą. Włos jest dosyć długi, a największe rozmiary osiąga na takich partiach ciała jak klatka piersiowa, brzuch, uda, ogon, przednie kończyny (dokładnie ich tylna strona). Psiaki te mają podszerstek i jest on do tego wodoodporny. Długa sierść to piękny wygląd, ale sporo problemów, bo łatwo się kołtuni i plącze. Jest również niezbyt odporna na brud, zwłaszcza że golden retrievery w klasycznym umaszczeniu nie mają barw specjalnie ochronnych (oznacza to, że po harcach w błocie będzie to niestety bardzo widać). Psiaki tej rasy przechodzą w okresie wiosennym i jesiennym intensywne linienie, na co należy zareagować częstszym i intensywniejszym wyczesywaniem. Warto także rozważyć wtedy podawanie psiakowi suplementów diety, aby wzmocnić odrastające włoski.
↓ FURMINATOR DLA GOLDEN RETRIVERA ↓
Narzędzia do pielęgnacji sierści golden retrivera
Ponieważ sierść psiaków tej rasy jest jednocześnie delikatna i dosyć długa, potrzebujemy kilku przyrządów do pielęgnacji futra na różne etapy czesania. Wszystkie produkty należy kupić w dobrym sklepie zoologicznym np. Telekarma.pl. Nie używajmy ludzkich narzędzi! Są nieodpowiednie i do tego stosowanie na przykład tego samego grzebienia co nasz psiak jest wyjątkowo niehigieniczne. Czego zatem potrzebujemy i w co należy się zaopatrzyć? Po pierwsze, przyda nam się szczotka pudlówka – jest doskonała do wygładzania włosów bez nadmiernego ich szarpania. Po drugie – metalowy grzebień, niezastąpiony przy atakowaniu kołtunów wszelkiej maści. Po trzecie, przyda nam się któreś z poniższych narzędzi, w zależności od tego, jaka dokładnie jest sierść pupila i jaki efekt przy podcinaniu i modelowaniu poszczególnych partii chcemy sięgnąć: nożyczki degażówki, trymer, maszynka lub grabki trymerskie. Do czego służą te narzędzia? Przede wszystkim do formowania futra na szyi, uszach, łapach, portkach i ogonie.
↓ SZAMPONY DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓
Samo czesanie zawsze powinno być robione na suchej sierści. Wykonujemy delikatne, posuwiste ruchy, zaczynając od głowy, a kończąc na ogonie. Nie szarpiemy i nie wyrywamy futra. Najpierw rozprawiamy się z kołtunami za pomocą grzebienia, potem wygładzamy całość szczotką. Ewentualnie możemy podczas kąpieli nałożyć odżywkę na sierść i wtedy posłużyć się metalową szczotką, aby zniknęły wszelkie kołtuny i splątane partie włosów. Po gruntownym wyczesaniu, jeśli psiak szykuje się na wystawę, możemy rozpylić nad okrywą włosową płyn antystatyczny, dzięki czemu nie będzie się elektryzować.
↓ SZCZOTKI DO CZESANIA GOLDEN RETRIEVERA ↓
Kosmetyki do pielęgnacji sierści golden retrievera
Raz na jakiś czas golden retrievera należy wykąpać (jeśli się bardzo ubrudził, oczywiście trzeba to robić częściej). Nasz psiak potrzebuje specjalnych kosmetyków, dedykowanych kudłaczom, a nie ludziom! Stosowanie naszych produktów zaburzy pH jego delikatnej skóry, może spowodować wysypkę, wypadanie sierści, świąd i łupież. Jaki szampon dla naszego goldena najlepiej wybrać? Oczywiście dla czworonogów długowłosych, bardzo dobry okaże się również hipoalergiczny, dla wyjątkowych wrażliwców. Pamiętajmy, że szampon trzeba dokładnie spłukać i uważać przy tym, aby nie dostał się do nosa, oczu lub uszu zwierzaka (uszy psiaka czyścimy i suszymy po każdej kąpieli, ponieważ z racji na zwisający kształt trudno odpływa z nich woda, a w cieple i wilgoci mogą rozwinąć się grzyby). W trakcie mycia możemy na kilka chwil nałożyć też odżywkę albo balsam, aby futro było gładkie i lśniące. Następnie bierzemy delikatny ręcznik i odciskamy nadmiar wody (nie tarmosimy i nie pocieramy za mocno). Przyda nam się też suszarka – ustawmy lekko ciepły strumień powietrza i delikatnie, partia po partii, suszmy sierść. Przed udziałem w wystawie warto sięgnąć także po specjalny szampon zwiększający objętość futra i zastosować sprej wygładzający. Nie przesadźmy tylko z ilością, bo włoski skleją się i oklapną, co sprawi, że zaczną wyglądać na przetłuszczone, co zdecydowanie nie doda psiakowi uroku. Pamiętajmy też o regularnym wycinaniu kępek futra spomiędzy opuszek łap. Sięgnijmy w tym celu po nożyczki z zaokrąglonym końcem.
↓ WITAMINY WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ PSA↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © goodluz - stock.adobe.com