Informacja ze sklepu

Zioła dla kota

 
 
Z dobroczynnych właściwości ziół korzystać możemy nie tylko my sami. Również domowe mruczki dobrze jest wspierać tego typu specjałami po to, by poprawić ich fizyczne zdrowie i psychiczne samopoczucie. Zioła mogą wzmacniać koci system odpornościowy, wspomagać leczenie alergii, działać uspokajająco bądź pobudzająco. Nic więc dziwnego, że ich niewielkie, lecznicze dawki wykorzystywane są w różnych kocich preparatach. 
 

Kocimiętka


Ziołem, które niemal każdy kojarzy z kotami, jest kocimiętka, często zwana też kocim wabikiem bądź narkotykiem. Nepeta, gdyż tak brzmi łacińska nazwa tej rośliny, należy do bylin z rodziny jasnowatych i faktycznie silnie oddziałuje na przeszło 2/3 kociej populacji. Za specyficzne właściwości kocimiętki odpowiada nepetalakton – tajemniczo brzmiący związek chemiczny będący odpowiednikiem kocich feromonów płciowych. On to poprzez receptory węchowe tak oddziałuje na mózg zwierzaka, że wywołuje u niego poczucie euforii i szczęścia. 
 
Na rynku dostępnych jest wiele różnorakich produktów wydzielających zapach kocimiętki, w tym m.in. zabawki, drapaki bądź spraye, które wykorzystać możemy np. do spryskiwania kocich legowisk. Koty zwabione taką wonią, lepiej angażują się w zabawę i bardziej interesują się przeznaczonymi dla nich przedmiotami. Kocimiętka przyjść może nam więc z pomocą wtedy, gdy sprawić chcemy, by pazury naszego milusińskiego zamiast na framudze drzwi lądowały na drapaku, bądź gdy pupila oswoić próbujemy z nowym nieznanym mu terenem. Ponadto kocimiętka wykorzystywana jest też w kocich karmach i przysmakach. Ogólna zasada jest taka, że wąchanie jej pobudza zwierzaka, spożycie działa zaś na niego uspokajająco. Faktycznie jednak zapach kocimiętki, wprowadzając kota w stan euforii, poprawia jego nastrój i działa odprężająco. Kocimiętkę zawierają więc też w sobie podłączane do kontaktu dyfuzory oraz antystresowe obroże. 
 
↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z ZIOŁAMI 
 
 
Na koty, podobnie jak kocimiętka, działa też macierzanka tymianek oraz waleriana. Ta ostatnia dla nas jest dobrym środkiem nasennym. Na koty wpływać może ona jednak bądź to pobudzająco, bądź uspokajająco. W przypadku pupili zaliczających się do tej pierwszej grupy waleriana dobrze sprawdza się w roli środka nakłaniającego kocie leniuchy do zabawy. 
 

Nagietek i rumianek

 
Zarówno nagietek, jak i rumianek słyną ze swych właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Wspomagają one gojenie się ran oraz różnego rodzaju podrażnień i otarć, dzięki czemu powszechnie wykorzystywane są przy chorobach skórnych. Po preparaty bazujące na tych ziołach sięgnąć możemy też wówczas, gdy mruczkowi naszemu doskwiera silne swędzenie. Ponadto nagietek wspomaga trawienie, sprawdza się w walce z pokarmowymi alergiami, w przypadku problemów jelitowych i zapaleń żołądka. Rumianek zaś pomoże kotu w walce ze stresem. Rośliny te wykorzystywane są więc zarówno jako dodatek do karm oraz do maści i preparatów dedykowanych wysuszonej i problematycznej skórze.

↓ TRAWA DLA KOTA 


 

Rozmaryn 

 
Rozmaryn jest bogatym w witaminy i błonnik przeciwutleniaczem. Dodatkowo poszczycić może się on też działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Rozmaryn dobrze sprawdza się w różnego typu mieszankach dla starszych zwierzaków.  Ponadto w karmach dobrej jakości producenci wykorzystują go w roli naturalnego, a więc bezpiecznego i zdrowego konserwantu. Rozmaryn, a właściwie wydzielany przez tę roślinę aromat, wykorzystany może być w walce z kleszczami. Jeśli chcemy sporządzić spray odstraszający te pasożyty, zioło zaparzone w niewielkiej ilości wody wymieszać musimy z sokiem z cytryny. Podobnie wykorzystać można też melisę i tymianek. 

 

Juka Schidigera 

 
Nieco tajemniczo brzmiącym, ale często włączanym do kociej diety ziołem jest Juka Schidigera. Roślinę tę odnajdziemy w składzie karm suchych. W diecie naszego pupila gościć może ona też pod postacią odrębnego preparatu dostępnego w formie proszku lub tabletek. Juka Schidigera ma niezwykle wszechstronne zastosowanie. Działa ona przeciwbólowo, przeciwskórczowo i przeciwzapalnie. Za jej pomocą rozprawić możemy się też z problemami układu pokarmowego, poprawić funkcjonowanie trzustki i pęcherzyka żółciowego oraz odtruć koci organizm i wspomóc pracę wątroby i nerek.
 
 ↓ KARMY DLA KOTA Z ZIOŁAMI 
 

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © denisval  - stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie