Informacja ze sklepu

Grzybica u psa



Grzybica u psiaków wygląda bardzo nieestetycznie, jest wyjątkowo dokuczliwa i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do niemal całkowitej utraty futra na danym obszarze ciała (albo na całym ciele!), ale także do atopowego zapalenia skóry albo wręcz do zakażenia krwi. Jeśli tylko zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego czworonoga, trzeba koniecznie zabrać go do weterynarza i poddać odpowiednim badaniom. Na grzybicę są specjalne leki oraz preparaty. Konieczna staje się czasem także zmiana diety. Im szybciej podejmiemy działanie, tym mniej nasz pupil będzie musiał się zmagać z chorobą i szybciej wróci do pełni sił.

↓ KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA SIERŚĆ I SKÓRĘ 

 

Dlaczego mój pies ma grzybicę?

 
Grzybicę, jak sama nazwa wskazuje, wywołują grzyby. Jedne atakują skórę albo fałdy skórne, inne sierść, jeszcze inne pazury. Zdarza się, że kudłacz ma mieszankę wybuchową takich grzybów, co kończy się fatalnym stanem całego organizmu. Czynnikiem, który znacząco wpływa na zwiększone ryzyko infekcji grzybiczych, jest pielęgnacja futra i skóry zwierzaka. Im gorsze warunki sanitarne i braki w ogólnej higienie, tym grzyby mają lepsze „terytorium” do zasiedlenia. Ich rozwojowi sprzyja też wilgoć. Mogą także przenosić się z jednego psiaka (i nie tylko) na drugiego, więc w przypadku tego typu chorób koniecznie jest odizolowanie chorego osobnika od reszty towarzystwa. W przypadku niektórych schronisk albo zaniedbanych hodowli takie zachowanie należy do rzadkości (tak samo jak odpowiednia pielęgnacja zwierzaka), więc może zdarzyć się tak, że adoptując czworonoga, weźmiemy go do domu już zarażonego grzybicą. Grzyby bardzo lubią atakować też uszkodzone części ciała: rany są ciepłe i mokre, a to najlepsze środowisko do rozwoju różnych paskudnych form życia. Grzybicy może także sprzyjać niewłaściwa dieta. Uboga w substancje odżywcze, pełna chemii pod postacią konserwantów albo ulepszaczy, pozbawiona witamin i minerałów nie uchroni psiaka przed infekcjami i zakażeniami. Im słabsza odporność, tym większa podatność na wszystko, co może zaszkodzić zdrowiu kudłacza. Grzybicy sprzyja też wiek – starsze psiaki są narażone na wiele schorzeń, w tym również na to. Choroba może się także rozwinąć jako następstwo innej choroby, na przykład otyłości albo cukrzycy. Nawet atak pcheł albo kleszczy potrafi na tyle uszkodzić bariery ochronne skóry i całego organizmu, że staje się podatna na działanie grzybów. Wśród winowajców znajdują się także pewne leki (a już zwłaszcza podawane niezgodnie z instrukcją), alergie, stosowanie nieodpowiednich dla kudłacza kosmetyków oraz… nadmierna higiena. Nie należy przesadzać w żadną stronę. Zbyt częste mycie połączone z szorowaniem albo nakładaniem mnóstwa kosmetyków zdecydowanie nie jest wskazane.
 
↓ PRZECIWŚWIĄDOWY SZAMPON DLA PSA 

 

Po czym poznać, że pies ma grzybicę?

 
Grzybicę rozpoznać dosyć łatwo, przede wszystkim ze względu na fakt, że jest to choroba zewnętrzna, widoczna na skórze gołym okiem, a przy tym zdecydowanie nieestetyczna. Psiak zmagający się z grzybicą ma fatalny stan sierści i skóry, a do tego często się drapie. Od ciągłego rozdrapywania zaatakowanych miejsc powstają rany, co jeszcze bardziej sprzyja rozwojowi grzybów, może prowadzić do atopowego zapalenia skóry, wysypki, łysienia plackowatego, a nawet zakażenia krwi. Futro staje się matowe i wypada aż do gołej skóry, pojawiają się rany, krostki, zaczerwienia, czasami także wydzielina w postaci ciemnej ropy (i krwi), sącząca się z ran. Częstym objawem jest także brzydki zapach zainfekowanych miejsc. Sam psiak odczuwa ogromny dyskomfort, więc traci apetyt, ochotę na harce, może stać się osowiały, pozbawiony sił, apatyczny. Nie lekceważmy żadnego z nich objawów i szybko skontaktujmy się z weterynarzem.
 

Leczenie grzybicy u psa

 

W pierwszej kolejności potrzebne jest postawienie diagnozy, czy mamy do czynienia właśnie z grzybicą, czy z inną chorobą skórną o podobnych objawach (ale zupełnie innym leczeniu). W tym celu weterynarz pobiera zazwyczaj próbkę z włosa i skóry do badań mikroskopowych, czasem stosuje się także naświetlanie ultrafioletowe (grzyby świecą na charakterystyczny, żółtozielony odcień). Weterynarz ocenia stan zaawansowania choroby i przepisuje odpowiednie leczenie: szampon, krem, maść albo specjalny sprej antygrzybiczy. Terapia może trwać nawet kilka tygodni, wymaga naszej sumienności i cierpliwości. Oprócz leczenia miejscowego (czyli stosowaniu środka na zakażone obszary), często stosuje się też terapię natury bardziej ogólnej. Czasami trzeba podawać psiakowi tabletki, innym razem zastrzyki. Szczepionki są kosztowne, ale mają działanie nie tylko doraźne, bo działają też prewencyjnie w przypadku następnych ataków grzyba. Oprócz leków samych w sobie na pewno będziemy musieli zadbać o oczyszczenie najbliższego otoczenia psiaka. Musimy wyprać koce, odkurzyć dywany, umyć i wyszorować całe legowisko zwierzaka. Przyda się też wzbogacona o konkretne substancje dieta. Białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, miedź, siarka, żelazo, witaminy z grupy B oraz witamina A to nasi najwięksi sprzymierzeńcy (i oczywiście naszego psiaka).
 
↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ 
 
 
Tekst: Małgorzata Dolata
Zdjęcie: ©  wwojtasa - stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie