Wyposażenie klatki ma niebagatelny wpływ na komfort i samopoczucie psychiczne małych ssaków. Odpowiednio dobrane akcesoria mogą znacznie uatrakcyjnić życie naszych domowych podopiecznych. Jednym z niezbędnych akcesoriów dla gryzoni i królików jest paśnik. Dlaczego warto umieścić go w lokum zwierzaka? Jaki model wybrać dla małego pupila?
Dlaczego gryzonie i króliki potrzebują paśnika?
Paśnik to element wyposażenia służący do serwowania zwierzakom sianka i zieleniny, a czasami także innych smakowitych przekąsek (np. warzyw, owoców). Akcesorium to ma przede wszystkim uchronić pożywienie przed zabrudzeniem odchodami i moczem. Paśnik zapobiega rozrzucaniu zielonego pokarmu po klatce, a co za tym idzie – ogranicza jego marnowanie i pozwala dłużej zachować wszystkie jego walory. Podawanie przekąsek w takim pojemniku ułatwia utrzymanie odpowiedniej higieny w klatce zwierzaka i chroni małego pupila przed chorobami spowodowanymi jedzeniem zanieczyszczonego pożywienia. Dzięki paśnikowi możemy też wydzielić w mieszkanku podopiecznego specjalną strefę na stołówkę, co pozwala odwzorować warunki naturalne. Podajnik na sianko stanowi świetne wzbogacenie otoczenia zwierzaka. Oferowany w nim pokarm prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Dodatkowo paśnik umożliwia gryzoniom i królikom żerowanie oraz realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych. Niektóre akcesoria pełnią jednocześnie funkcję karmników interaktywnych – domowi milusińscy muszą włożyć trochę wysiłku w wydobycie z nich smacznych kąsków. Takie paśniki zachęcają do aktywności, dostarczają niezbędnej dawki rozrywki i skutecznie chronią przed nudą. Warto wspomnieć o jeszcze jednej roli podajników na pokarm. Akcesoria wykonane z drewna służą gryzoniom i królikom jako naturalne gryzaki – ułatwiają zatem ścieranie zębów i chronią przed problemami stomatologicznymi.
↓ PAŚNIKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Rodzaje paśników dla gryzoni i królików
Paśniki dla królików i gryzoni dostępne są w wielu różnych formach, kształtach i rozmiarach. Akcesoria można również podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy więc paśniki metalowe, drewniane i plastikowe. Akcesoria metalowe wyróżniają się przede wszystkim dużą trwałością – z pewnością szybko nie ulegną zniszczeniu. Plastikowe karmniki są z kolei bardzo funkcjonalne i łatwe w czyszczeniu. Ich pełna konstrukcja znacznie ogranicza wysypywanie sianka i zieleniny. Na szczególną uwagę zasługują jednak bez wątpienia paśniki drewniane. Są one najbardziej naturalne, a przez to bardzo lubiane przez małe ssaki. Akcesoria drewniane świetnie nadają się do podgryzania i pozwalają gryzoniom oraz królikom zaspokoić naturalną potrzebę żucia. Paśniki w formie drewnianych tuneli stanowią też element dekoracyjny i dodatkową atrakcję.
Paśniki różnią się sposobem montażu. Niektóre z nich mocuje się na zewnątrz, inne natomiast wewnątrz klatki. Co więcej, istnieją zarówno podajniki stojące, jak i wiszące. Paśniki zewnętrzne są łatwiejsze w obsłudze – można bowiem wymienić ich zawartość bez konieczności otwierania klatki. Takie akcesoria są wskazane zwłaszcza dla lękliwych, nieśmiałych i nieoswojonych zwierzaków, które gwałtownie reagują na każdą ingerencję w ich środowisko. Z kolei paśniki wewnętrzne są idealne dla ciekawskich małych ssaków, które lubią poznawać nowe obiekty i badać swoje otoczenie. Karmniki stojące dobrze sprawdzą się w przestronnych klatkach. Muszą być jednak na tyle ciężki i stabilne, by nasz pupil ich nie przewrócił lub nie przesunął. Paśniki wiszące można natomiast zawiesić na różnej wysokości, a co za tym idzie – z łatwością dostosować do różnych warunków lokalowych i potrzeb zwierzaków. Nadają się one także dla milusińskich, którzy lubią angażować się w zdobywanie pokarmu.
↓ SIANO DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Na co zwrócić uwagę, wybierając paśnik dla gryzonia lub królika?
Wybierając paśnik, warto kierować się przede wszystkim wygodą i bezpieczeństwem małego pupila. Wielkość akcesorium należy dobrać do gabarytów podopiecznego i jego potrzeb żywieniowych. Karmnik musi być wytworzony z nietoksycznych i neutralnych dla zdrowia materiałów. Zwróćmy uwagę, czy wszystkie jego części zostały wykonane odpowiednio solidnie. Paśnik nie powinien mieć żadnych elementów, w których nasz ulubieniec mógłby się zaklinować. Niepożądane są też wszelkie ostre fragmenty. Uwzględnijmy również preferencje i zwyczaje zwierzaka – wybierzmy paśnik, który zapewni mu największą frajdę z żerowania.
Gdzie zamontować paśnik dla gryzonia lub królika?
Paśnik dla gryzonia lub królika powinien być elementem stołówki zwierzaka. Najlepiej więc przeznaczyć część klatki na jadłodajnię i właśnie tam umieścić akcesorium. Nie montujmy jednak karmnika zbyt blisko miski z wodą. Pozwoli to uniknąć nie tylko zamoczenia pokarmu, ale również zanieczyszczenia wody. Nie należy też stawiać podajnika w pobliżu toalety ulubieńca. Paśnik powinniśmy umiejscowić w taki sposób, by umożliwiał pupilowi przyjęcie naturalnej i komfortowej pozycji w czasie jedzenia. Nieco inaczej trzeba jednak postąpić w przypadku urodzonych małych zdobywców. Powinni oni włożyć trochę wysiłku w żerowanie. Dla takich zwierzaków paśnik warto zwiesić dość wysoko, jednak tak, by mogły wydobyć przekąskę swoimi łapkami.
↓ PAŚNIKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Evdoha - stock.adobe.com