Za suchym psim jedzeniem z reguły przemawia łatwość jego przechowywania oraz cena. Gdybyśmy jednak kwestię wyboru menu pozostawili w gestii pupila, ten z pewnością sięgnąłby nie po suchą, lecz po mokrą karmę. To właśnie smakowite puszki według naszych czworonogów w pełni zasługują na miano prawdziwych przysmaków. Jak okazuje się, bez problemu też specjały takie stanowić mogą podstawę dobrze zbilansowanej psiej diety.
Dlaczego psy preferują mokrą karmę?
Psy dobrze rozwinięty mają zmysł wzroku i słuchu, nie da ukryć jednak się, że świat odbierają one przede wszystkim za pomocą nosa. Szacuje się, że węch tych czworonożnych pupili jest aż 10 000 razy czulszy od naszego. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest wyściełająca wnętrze nosa gąbczasta błona, w której to znajdują się receptory węchowe. W naszym wypadku nabłonek ten pochwalić może się 5 milionami receptorów oraz powierzchnią liczącą zaledwie 7 centymetrów kwadratowych. U psów powierzchnia jego jest mocno pofałdowana i sposobem tym obejmuje ok. 390 centymetrów kwadratowych, zależnie od rasy skrywa ona też 125, 225, a nawet 300 mln receptorów. Nic więc dziwnego, że w mokrej karmie psa urzeka przede wszystkim jej intensywny zapach.
↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Jakie psy warto przestawić na mokrą karmę?
Mokra psia dieta dobrze sprawdzi się w przypadku większości psiaków. Istnieje jednak taka grupa czworonożnych pupili, dla których puszka okaże się wyraźnie lepszą opcją niż sucha karma. Mokre psie przysmaki aż w 75% składają się z wody. Dzięki temu są one idealnym daniem dla tych zwierzaków, które niezbyt chętnie zaglądają do miski z wodą.
Jedzenie z puszki czy saszetki jest też mniej zasobne w kalorie, a tym samym mniej energetyczne. Pies, by zaspokoić głód, musi więc zjeść go zdecydowanie więcej. I choć w przypadku rosłych pupili aspekt ten trudno uznać za atut mokrej karmy, wykorzystać mogą go właściciele skłonnych do otyłości psów ras małych. Gdy przyczyną nadmiernej wagi pupila jest jego nieposkromiony apetyt, mokra karma zdoła uratować sytuację. Tej zwierzak będzie mógł zjeść więcej bez negatywnych konsekwencji dla swego zdrowia.
Ponadto z racji tej, że pod względem smakowitości puszki znacznie przewyższają suche krokiety, taki rodzaj pożywienia okazuje się też świetną opcją dla psich niejadków.
Czym urozmaicać mokrą psią dietę?
Niezależnie od tego, czy dla psiaka szukamy suchej, czy też mokrej karmy, przede wszystkim zwracać powinniśmy uwagę na jej jakość. Suche psie specjały zawierają zazwyczaj węglowodany, gdyż są one nie tylko tanim wypełniaczem, ale i składnikiem ułatwiającym formowanie karmy w niewielkie kulki. Dobry mokry przysmak nie musi kryć w sobie takich dodatków, spokojnie bazować może on więc niemal wyłącznie na mięsie. Jeszcze lepiej zaś gdy do produkcji jego wykorzystywane są również zasobne w witaminy i minerały szpik oraz narządy wewnętrzne. Taka należycie zbilansowana psia dieta pupilowi naszemu dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Właściwie jedynym aspektem, o który powinniśmy dodatkowo zadbać, żywiąc psa tylko mokrą karmą, są przekąski pielęgnujące psie zęby. Kulki tworzące suchą karmę całkiem nieźle potrafią rozprawiać się z kamieniem nazębnym. Jeśli chcemy, aby zwierzak nasz jadał mokre jedzenie i miał zdrowe dziąsła i zęby, serwujmy mu bonusowe dentystyczne przysmaki.
↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Zdjęcie: © urbans78 - stock.adobe.com