Owczarki niemieckie to psiaki, które cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli. Są towarzyskie, bardzo inteligentnie i szybko się uczą. Radzą sobie w trudnych warunkach i potrafią doskonale współpracować. Okażą się towarzyszami szalonych przygód i wychowają się bez problemu z dziećmi. Owczarki niemieckie występują w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Psiaki zaliczające się do tej drugiej grupy prezentują się naprawdę dumnie i imponująco. Aby jednak co dzień zachwycały swoim wyglądem, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, bo tylko zadbane i zdrowe futro stanie się prawdziwą ozdobą. Jak zatem troszczyć się o sierść owczarków niemieckich długowłosych?
↓ SZCZOTKI DO WYCZESYWANIA SIERŚCI OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
Kilka zasad pielęgnacji sierści owczarka niemieckiego długowłosego
Owczarki niemieckie długowłose charakteryzują, jak sama nazwa wskazuje, naprawdę długą sierścią. Jest ona delikatna, miękka i nie przylega do ciała. Największą długość osiąga w okolicach brzucha, ogona i szyi. Oprócz obfitej okrywy włosowej owczarki niemieckie mają również gęsty podszerstek. Z tego powodu czesanie psiaków tej rasy (a powinniśmy to robić przynajmniej dwa razy w tygodniu) przebiega dwuetapowo.
Pierwszym etapem jest właśnie wyczesanie podszerstka, trzeba tylko uważać, aby nie ogołocić pupila z całej warstwy tego rodzaju futra. Ma ono tendencję do wychodzenia pełnymi garściami, więc nie zagalopujmy się w trakcie szczotkowania.
Drugi etap to czesanie samej okrywy włosowej: zarówno walka z kołtunami za pomocą grzebienia, jak i wygładzanie włosków szczotką z naturalnego włosia. Czesanie samo w sobie ma na celu nie tylko pozbycie się brudów i splątanej sierści, ale także pobudzenie krążenia i usunięcie warstwy martwego naskórka, który oblepia włosy i spowalnia ich porost. Niektóre psiaki uwielbiają ten rodzaj pielęgnacji, zwłaszcza jeśli połączymy go z pieszczotami. Może wówczas przypominać zabieg relaksujący.
↓ GRZEBIENIE DO WYCZESYWANIA SIERŚCI OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
W okresie zwiększonego linienia, czyli przede wszystkim na wiosnę, warto szczotkować pupila nawet codziennie. Nie dopuśćmy też do tego, aby futro nadmiernie się splątało albo wręcz sfilcowało – takich zniszczeń nie da się rozczesać i często jedynym wyjściem jest obcięcie wiszących płatów sierści. Oprócz czesania trzeba pamiętać także o kąpielach. Pomagają nie tylko pozbyć się brudu i martwych włosów, ale także mogą poprawić stan skóry. Owczarki niemieckie mają bowiem zasadowy odczyn skóry, co czyni je bardziej podatnymi od innych ras na problemy dermatologiczne. Często cierpią na łojotok suchy, co prowadzi do wypadania sierści i zwiększenia jej łamliwości. Z kąpielami nie należy jednak przesadzać – kąpmy pupila maksymalnie dwa razy do roku (chyba, że okropnie się ubrudził i mamy innego wyboru), inaczej możemy osłabić jego naturalną barierę skórną. Czasami lepszym pomysłem okazuje się zatem pielęgnacja na sucho, przy użyciu suchego szamponu w spreju.
Pamiętajmy, że skórę i sierść należy też wzmacniać i odżywiać od wewnątrz. W diecie czworonoga nie może zabraknąć kwasów omega-3 i omega-6 (np. oleju z łososia albo tranu z dorsza), witamin oraz minerałów, jak również dobrej jakości białka.
↓ OLEJ Z ŁOSOSIA DLA PSA ↓
Akcesoria do pielęgnacji sierści owczarka niemieckiego długowłosego
Do wyczesywania podszerstka najlepiej jest użyć szczotki pudlówki albo furminatora. Z kołtunami poradzi sobie grzebień z rzadko rozstawionymi zębami, przyda się też druciana szczotka. Do wygładzania i nabłyszczania sierści niezastąpiona będzie z kolei szczotka z naturalnym włosiem. Nigdy nie używajmy akcesoriów, które należą do nas – to nieestetyczne i niehigieniczne. Zwierzak potrzebuje własnych narzędzi pielęgnacyjnych.
↓ FURMINATOR DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO DŁUGOWŁOSEGO ↓
Nasz psiak potrzebuje również odpowiednich kosmetyków. Używanie ludzkich szamponów jest absolutnie zakazane i może prowadzić do bardzo poważnych problemów ze skórą. Nasz zwierzak ma zupełnie inne zapotrzebowanie, inne pH skóry i inną wrażliwość (o wiele większą). Wszystkie produkty pielęgnacyjne muszą być zatem dedykowane psiakom, najlepiej albo kudłaczom długowłosym albo wręcz owczarkom niemieckim długowłosym. Wybierzmy produkty naturalne, najlepiej hipoalergiczne. Sięgnijmy po takie, które obniżą nieco zasadowy odczyn skóry pupila. Preparaty nawilżające albo przeciwłupieżowe powinny zdać egzamin. Oczywiście w przypadku chorób skóry potrzebne będą specjalne kosmetyki z linii weterynaryjnych o działaniu przeciwzapalnym albo przeciwgrzybicznym. Poza szamponem warto sięgnąć po odżywkę, która będzie zapobiegać elektryzowaniu się futra, nabłyszczy je i nawilży. Wśród kosmetyków suchych sprawdzają się pudry oraz spreje.
↓ KOSMETYKI DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO DŁUGOWŁOSEGO ↓
Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © Alex Razvan — stock.adobe.com