Klatka to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla każdego gryzonia i królika. To właśnie w niej pupil będzie spędzał najwięcej czasu, więc dla jego dobra warto dobrze przemyśleć swój zakup. Dużą popularnością pośród właścicieli i hodowców cieszą się zwłaszcza klatki Ferplast dla gryzoni i królików. Co warto o nich wiedzieć?
Klatka dla królika – jaką wybrać?
Podstawowym kryterium, jakie należy wciąć pod uwagę wybierając klatkę dla królika jest jej wielkość. To jasne, że im więcej przestrzeni będzie miał do dyspozycji nasz pupil, tym lepiej będzie czuł się w swoim lokum. Minimalne wymiary klatki to 80x40x40 cm, ale jeśli możemy pozwolić sobie na większą, to zdecydowanie warto w nią zainwestować. Klatka ma być przecież przytulnym i bezpiecznym schronieniem, a nie ciasną celą. Upewnijmy się więc, że jest ona na tyle wysoka, by zwierzak mógł stanąć w niej na tylnych łapach, nie dotykając uszami wierzchniej ścianki. Jeśli chodzi o długość klatki, to królik powinien móc oddać w niej przynajmniej trzy skoki, a leżąc mieć dużo miejsca dookoła.
Na króliczą rezydencję najlepiej nadają się klatki wykonane z prętów. Zapewniają pupilowi wygodę i dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz. Warto zwrócić uwagę również na podstawę klatki, czyli kuwetę. Im głębsza ona będzie, tym więcej ściółki możemy do niej wsypać.
Jaka powinna być klatka dla gryzonia?
W tym przypadku wszystko zależy od gatunku gryzonia oraz trybu życia jaki prowadzi. Poszczególne zwierzaki mogą mieć zupełnie inne potrzeby odnośnie warunków życia, więc warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej przed zakupem klatki. Na przykład myszoskoczki lubią drążyć głębokie nory i tunele, więc kuweta w ich lokum powinna być na tyle głęboka, by im to umożliwić. Z drugiej strony są też zręcznymi skoczkami, zatem klatka nie może być zbyt niska. To samo tyczy się koszatniczek, które wprost uwielbiają wspinać się i skakać. Świnki morskie z kolei prowadzą typowo naziemny tryb życia, nie wspinają się, więc ich klatka nie musi być wysoka. Pamiętajmy jednak, że gryzonie te osiągają spore rozmiary, zatem lokum powinno być odpowiednio duże.
Wybierając klatkę dla gryzonia warto też mieć na uwadze fakt, że zwierzaki te są niezwykle zwinne i ruchliwe. Przeciśniecie się pomiędzy zbyt szeroko rozstawionymi prętami nie sprawi im żadnego problemu. Zwróćmy też uwagę na to z czego wykonane są pręty. Najlepiej sprawdzają się metalowe, unikajmy natomiast tych z plastiku, bo na pewno nie wytrzymają w starciu z zębami gryzonia.
↓ KLATKI FERPLAST DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Zalety klatki Ferplast dla gryzoni i królików
Jednymi z najczęściej wybieranych klatek dla gryzoni i królików są te od marki Ferplast. Producent oferuje nam kilka klatek, o różnych wymiarach, więc łatwo dobrać model odpowiadający potrzebom konkretnego zwierzaka.
Klatki Ferplast wyposażone są w dosyć głębokie kuwety, co zapobiega rozsypywania ściółki poza nią, a gryzoniowi zapewnia niezbędną przestrzeń do kopania w ściółce. Ścianki lokum wykonuje się z prętów pokrytych specjalną farbą zapobiegającą korozji. Niektóre modele mają przesuwane drzwi, a nawet w całości otwierane boki, dzięki czemu zyskujemy o wiele lepszy dostęp do jej wnętrza. W większości klatek Ferplast możemy też zdjąć całą górną ściankę, co ułatwia sprzątanie i mycie całego lokum.
W ofercie Ferplast znajdziemy też klatki z kompletnym wyposażeniem. Niektóre modele mają już w zestawie paśnik, miskę na karmę, posiekło oraz domek, więc nie musimy kupować tych akcesoriów osobno.
Klatki Ferplast – dostępne rodzaje
Pośród produktów Ferplast bez problemu znajdziemy klatki odpowiednie dla każdego gryzonia czy królika. Do wyboru mamy kilka podstawowych modeli, w kolorze czarnym lub szarym, a ponadto kilka nieco bardziej wyszukanych klatek. Jeśli właścicielem gryzonia lub królika ma być dziecko, możemy wybrać klatkę z rozmaitymi dekoracjami w stylu pirackim, kosmicznym lub bajkowym, które zachęcą małego hodowcę do opieki nad pupilem.
Ferplast oferuje także kilka klatek modułowych. Wykonane są one z przeźroczystego plastiku, a dzięki zaślepionym otworom możemy rozbudowywać je o kolejne przejścia i tunele. W ten sposób możemy nawet połączyć ze sobą kilka klatek, tworząc prawdziwy labirynt i plac zabaw dla pupila.
↓ KLATKI FERPLAST DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Test: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © kulthiwat — stock.adobe.com