Informacja ze sklepu

Jak karmić kocięta?

 

Właściwe żywienie to kluczowy czynnik wpływający na rozwój małych mruczków. Do zdrowego wzrostu kocięta potrzebują specjalnej diety, bogatej w składniki budulcowe i energetyczne. Równie istotny, jak skład posiłków futrzaków, jest jednak odpowiedni schemat karmienia. Jaką karmę wybrać dla mruczących juniorów? Jak prawidłowo żywić kocięta? 
 

Żywieniowe potrzeby kociąt

 
Okres intensywnego wzrostu i rozwoju wiążę się z podwyższonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki. Posiłki kociąt muszą z pewnością zawierać więcej białka i tłuszczu niż te przeznaczone dla dorosłych zwierzaków. Pokarm młodych futrzaków powinien ponadto obfitować w składniki wspierające harmonijny rozwój układu nerwowego, immunologicznego i szkieletowego. Najważniejszą rolę odgrywają wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza DHA i EPA), prebiotyki, przeciwutleniacze, wapń, żelazo, fosfor i tauryna. Ze względu na nie w pełni rozwinięty układ trawienny kociąt, w ich diecie nie mogą znajdować się żadne ciężkostrawne i trudno przyswajalne pokarmy, zasobne w zboża. Najlepsze dla maluchów są karmy na bazie lekkostrawnego mięsa (np. drobiowego). Bardzo ważny jest też dobór pożywienia pod kątem uzębienia zwierzaków. Najmłodsze futrzaki nie są w stanie poradzić sobie z bardzo twardymi przekąskami. Młode koty muszą mieć szansę zapoznać różnorodne produkty żywnościowe. Należy serwować im pokarmy o różnych smakach, zapachach, teksturach, formach i konsystencjach. Zróżnicowana dieta na pierwszym etapie życia zapobiega selektywności w doborze pożywienia w przyszłości. Jeśli więc chcemy, by nasz pupil mógł w dorosłym życiu cieszyć się z jedzenia, powinniśmy pamiętać o urozmaicaniu jego jadłospisu. 
 

Kiedy należy przeprowadzić zmiany w diecie kociąt?

 
W życiu kociąt wyróżnia się kilka etapów. Każdy z nich wymaga nieco innego żywienia. Tuż po urodzeniu kompletny pokarm dla maluchów stanowi mleko matki lub odpowiedni preparat mlekozastępczy. Kocięta powinny żywić się wyłącznie płynnym pokarmem aż do ukończenia 2.-4. tygodnia życia. Po upływie tego czasu trzeba zacząć wprowadzać do diety futrzaków stałe pożywienie. Należy robić to stopniowo, zwiększając w ciągu kilku kolejnych dni porcje serwowanych pokarmów. Pierwsze pożywienie kociąt powinno mieć formę musu. Gdy maluchy się do niego przyzwyczają, warto zaoferować im mokry pokarm lub rozmoczone w wodzie granulki suchej karmy. Najlepiej, aby było to pożywienie, które chcemy podawać mruczkowi przez cały okres wzrostu. Już od około 8. tygodnia życia kocięta mogą otrzymywać kompletne posiłki oparte na suchej lub mokrej karmie pełnoporcjowej. Przejście na pożywienie dla dorosłych mruczków w przypadku większości zwierzaków powinno nastąpić po ukończeniu przez nie 12. miesiąca życia. Podawanie karmy adult futrzakom ras dużych warto natomiast rozpocząć, dopiero gdy osiągną 24. miesiąc życia. 
↓ SUCHA KARMA DLA KOCIĄT ↓ 
 

Jaką karmę wybrać dla kociaka?

 
Dieta kociąt nie może opierać się tylko na jednym typie pożywienia. Jeśli zatem chcemy żywić mruczka suchą karmą pełnoporcjową, mokre pokarmy powinniśmy stosować jako uzupełnienie menu. Kocięta karmione wilgotnymi specjałami muszą za to otrzymywać chrupiące przekąski. Młode futrzaki preferują zwykle miękkie karmy wysokomięsne, o wyrazistym smaku i zapachu. Mokre pożywienie dobrze sprawdza się w diecie młodych mruczków również ze względu na różnorodność wersji smakowych. Dzięki niemu można łatwo urozmaicać posiłki zwierzaków, bez znacznego modyfikowania ich składu analitycznego. Kocięta powinny otrzymywać wyłącznie karmy typu junior, które w pełni zaspokoją ich specyficzne potrzeby. Idealna karma dla młodych mruczków musi zawierać około 30-50% białka i 20-30% tłuszczu. Należy zadbać też o to, by proporcje wapnia i fosforu w pożywieniu były zbliżone do 1,2:1. Karma dla kociąt musi ponadto odznaczać się dużą naturalnością. Nie powinny znajdować się w niej sztuczne konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Do pożądanych dodatków dietetycznych dla kociąt należą natomiast oleje rybne, warzywa, owoce i zioła. Godne polecenia dla mruczących juniorów są zwłaszcza pokarmy bezzbożowe lub inspirowane naturalną dietą kotowatych. 
 

Jak często karmić kocięta?

 
W przypadku kociąt warto szczególnie zatroszczyć się o odpowiedni harmonogram posiłków. Układ pokarmowy maluchów nie jest w stanie poradzić sobie z dużymi porcjami pożywienia, dlatego futrzaki powinny spożywać małe dawki pokarmu, ale wielokrotnie w ciągu dnia. Warto zaoferować mruczkom przynajmniej 4 posiłki dziennie. Jeszcze lepiej, jeśli będzie ich więcej. Kocięta dobrze ponadto mobilizować do aktywności łowieckiej. Część ich dziennej racji pokarmowej możemy zatem umieścić w zabawkach interaktywnych lub pochować w domowych zakamarkach. Dzięki temu zwierzaki będą mogły czerpać z codziennych posiłków jeszcze więcej radości. 
 
↓ MOKRA KARMA DLA KOCIĄT ↓ 
 
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © DHstudio — stock.adobe.com
« poprzednia archiwum następna »
Formy płatności, SSL
 
instagram-banner
 
Funpage internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 
Blog internetowego sklepu zoologicznego Telekarma
 

Centrum wiedzy

Przydatne informacje

Przypominacz

Zapominasz o zamówieniu karmy? Podaj nam swój email i wskaż kiedy mamy Ci przypomnieć o zamówieniu.

Newsletter

Aby otrzymywać informacje
o nowościach i ofertach specjalnych wpisz adres e-mail:

 

POKAŻ WIĘCEJ
ZWIŃ
Dostawy
Realizacja zamówień

Zlokalizuj swoją przesyłkę

Odbiór zamówienia w Paczkomacie

Bezpieczeństwo transakcji
Telekarma społecznościowo
Telekarma.pl . Copyright 2025

Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.

Zastrzeżenia prawne
Proponujemy produkty wielu marek
Proponujemy produkty wielu marek: Acana, Animonda, Arion, Bento Kronen, Bosch, Bozita, Brekkies, Brit, Chappi, Classic Cat, Classic Dog, Eukanuba, Evanger's, Felix, Gourmet, Happy Dog, Hills, IAMS, Kitekat, Mera Dog, Nutra Nuggets, Orijen, Pedigree, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Regal, Rinti, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Sanabelle, Sheba, Vitapol, Versele-Laga, Whiskas.
Wszelkie znaki towarowe, loga producentów oraz nazwy użyte na stronach sklepu, należą do ich prawowitych właścicieli, użyte zostały jedynie w celach informacyjnych.
cookie